Vyzkoušeli jsme: Hubnutí s nutriční poradnou. Jde to?

Rostou jako houby po dešti a jejich krásné a štíhlé pracovnice vám slibují, že s jejich pomocí určitě zhubnete. Ano, řeč je o nutričních poradnách. Vydejme se do jedné z nich, abychom zjistili, co nás čeká a zda reklama skutečně mluví pravdu.

Internetový formulář vás láká na konzultaci v nutriční poradně. Reklama hlásá, že právě nyní probíhá mimořádná akce, kdy můžete hodinovou konzultaci s nutriční terapeutkou získat za pouhých 200 Kč proti obvyklým 600 Kč. Využiji toho, rozhodla jsem se a vyplnila příslušné kolonky. Druhý den mi skutečně zavolali z recepce poradny a během pár minut jsme společně s recepční vybrali vhodný termín. Pak už nezbývalo než vyrazit na místo činu. Byla jsem zvědavá, co mne vlastně čeká a jak vše bude probíhat.

Co na vás práskne váha?

Na recepci jsem nahlásila své nacionále a pak už jsem putovala na váhu. Nejde o obyčejnou váhu, kterou používáte doma. Tahle váha toho na vás práskne mnohem víc, musíte ale do ní zadat i vstupní údaje – věk, pohlaví a výšku. Vstupujete na váhu naboso a ona na vás prozradí spoustu údajů, které byste nejspíš raději skryly. Z plosek nohou na vašich chodidlech třeba zjistí, kolik máte tukové tkáně a kolik svalové hmoty. Přemýšlíte, z čeho tyto údaje vyčte? Elektrická vodivost různých tělních tkání se liší. Jinou vodivost má tuk, jinou kosti, jinou svalová hmota. Naměřené výsledky se vytisknou na proužek papíru a pak už si vás vezme do parády nutriční poradkyně. S ní potom proberete všechny parametry, které vám vytiskne i ve formě grafů.

článek

Komplexní test odhalí vaše slabiny i silné stránky

Co všechno se o svém těle dozvíte? Především množství svalové hmoty, tukové tkáně a viscerálního (břišního) tuku, vody, hmotnost kostí, bazální metabolickou potřebu a mnohé další informace. S terapeutkou pak proberete, jaký je stav vašeho organismu a co bylo bylo dobré podniknout pro jeho zlepšení. Můj cíl je brzy jasný: zhubnout patnáct kilo, abych se dostala na svoji ideální váhu. Půjde o dlouhodobější proces. Jak vlastně systém práce v poradně probíhá? Pokud se rozhodnete vstoupit do programu hubnutí pod dohledem, smluvíte si termín na test komplexní nutriční typologie. Trvá zhruba hodinu a skládá se z nejrůznějších otázek týkajících se stravovacích návyků, zdraví, povahy, životního stylu. Terapeutka všechny údaje zadává do počítače, který na konci povídání vyplivne charakteristiku vašeho výživového typu. Pohybuje se ve stupnici od sacharidového přes smíšený až po proteinový. Tohle je základ pro tvorbu vašeho jídelníčku. Analýza odhalí vaše silné stránky, tedy co spalujete dobře, a naopak slabiny, tedy potraviny, kterých byste se měli raději vyvarovat.

Kontrola dietních chyb a porovnání pokroku

Další postup spočívá v pravidelném zapisování vašeho jídelníčku. Na každou kontrolu do poradny přicházíte s těmito zápisy a podrobně je proberete s terapeutkou. Ta vás upozorní na vaše prohřešky a poradí, co naopak bude pro vás dobré.

Na úvod nutriční kontroly, která může probíhat jednou měsíčně, ale třeba také jednou týdně, vás opět zváží na váze. Při porovnání s údaji z předchozí kontroly potom uvidíte, zda jste se s váhou pohnuli směrem dolů a jak vypadají ostatní parametry (svalovina, tuk atd.).

článek

Hubnutí na míru je dost drahé

V čem tkví přínos nutričního poradenství? Hlavně v tom, že se něco dozvíte o svém těle a jeho skutečném stavu. Recept na hubnutí je ušitý přímo vám na míru. Zohledňuje váš výživový typ. Univerzální diety totiž málokdy fungují právě proto, že každý z nás má trochu jiný metabolismus. Co jednomu prospěje, může druhému uškodit.

Nevýhodou nutričních poraden jsou ale většinou vysoké ceny, kdy se hodinová konzultace vyšplhá až na 600–800 Kč. Proto je dobré využít různých mimořádných slevových akcí, kdy získáte konzultaci i za 200 Kč. Do dalších programů hubnutí v poradně se ale pouštějte, jedině když jste pevně rozhodnutí, že vytrváte. Pokud to vzdáte po třech kontrolách, jde o zbytečně vyhozené peníze, které můžete využít jinak. Ostatně, někomu třeba stačí jen úvodní konzultace a pak už si poradí sám.

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s nutričními poradnami? Jaké? Pomohly vám zhubnout?

Foto zdroj: profimedia.cz

19.2.2014 10:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist