Jak poznat, že máš nedostatek vlákniny? Prozradí to hlad, zácpa a vysoký cholesterol

Cítíš se pod psa, máš problémy se zažíváním, při posledních odběrech ti doktor hrozil vysokým cholesterolem, a navíc se ti vůbec nedaří zhubnout? Všechny tyto problémy mají společný důvod, a tím je nedostatek vlákniny. Jak poznáš, že ti chybí?

vlaknina-1100x618.png Zdroj: profimedia

Jak poznáš, že máš nedostatek vlákniny?

O blahodárných účincích vlákniny už bylo popsáno mraky papíru, a přesto všechno valná většina populace, především pak žen, trpí jejím trvalým nedostatkem. „Ženy by měly denně přijmout zhruba 25 gramů vlákniny, ovšem realita je zcela odlišná,“ upozorňuje newyorská dietoložka Keri Gans, autorka knihy Dieta malých změn. „Většina žen nepřijme v průběhu dne víc jak 15 gramů vlákniny a to je špatně,“ dodává.

Myslíš si, že máš vlákniny dostatek? Tady máš tři zaručené signály, podle nichž poznáš, že tomu tak není.

Signál č. 1 – Nechodíš pravidelně na záchod

Myslela sis, že nedostatek vlákniny v těle se projevuje těžkou zácpou? Omyl! „Zácpa už je extrémní případ,“ vysvětluje Gansová. „Prvotní známkou toho, že se vlákniny přijímá málo, je už samotná nepravidelná stolice.“ Takže pokud se tvé návštěvy na záchodě s knihou stávají čím dál méně častější, je na čase se zamyslet nad svým jídelníčkem.

Signál č. 2 – Máš vysoký cholesterol

Pohrozil ti doktor prášky a nepříjemným hubnutím pod dohledem obezitologa, pokud něco neuděláš s vysokou hladinou cholesterolu v těle? I to je známkou nedostatečného přísunu vlákniny. „Pokud má člověk dostatek vlákniny, pak nemá problémy s vysokým cholesterolem. Vláknina totiž napomáhá účinnému vylučování zlého cholesterolu z těla,“ vysvětluje Gansová. „Pokud je vlákniny málo, cholesterol nemá šanci opustit tělo a hromadí se.“

Přečti si také:

Signál č. 3 – Máš často hlad

Stává se ti, že už chvíli po snídani nebo obědě dostaneš znovu ukrutný hlad a snědla bys klidně i dva řádky brambor a půl krávy k tomu? I to je známka nedostatku vlákniny. Podle uznávané dietoložky, pokud se po jídle do 45 minut objeví znovu hlad, musíš trošku zvýšit přísun vlákniny.

3 důvody, proč si dopřát více vlákniny:

 1. S vlákninou se mnohem snáze hubne, budeš s ní mít déle pocit sytosti, a přitom neobsahuje žádnou energii.
 2. Vláknina snižuje hladinu cholesterolu v krvi a účinně tě tak chrání před kardiovaskulárním onemocněním.
 3. Vláknina udržuje zdravá tvá střeva a celou střevní mikroflóru a chrání tě před působením volných radikálů.

Potraviny, které jsou bohaté na vlákninu:

 • sušené ovoce – skvělým zdrojem jsou třeba sušené švestky,
 • mandle,
 • luštěniny, především pak čočka, fazole a sójové boby,
 • jablka a hrušky,
 • brokolice,
 • avokádo,
 • ovesné vločky,
 • hnědá rýže,
 • celozrnné potraviny.

Lze se jí předávkovat?

Zní to divně, ale ano dá. Pokud se budeš snažit najednou strhnout zdravý životní styl, můžeš se vlákninou také předávkovat. Nadměrné množství vlákniny v těle poznáš snadno, začneš mít nepříjemný pocit nadýmání a přidat se mohou i bolestivé křeče. Proto je vhodné vlákninu přidávat do své stravy postupně. Nezapomínej ani pít dostatek tekutin, zvláště pak budeš-li přijímat vlákninu ve formě doplňků stravy.

26.7.2023 11:00| autor: Autorský článek Marta Dostoupilová | zdroj: Dieta malých změn - Keri Gans, kerigansny.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist