Držíš dietu a nedaří se? Možná ti chybí tyhle životně důležité látky

Chceš shodit ještě do vánočního večírku nějaké to kilo navíc? Cítíš se unavená, bez energie a v práci ti to moc nemyslí? Možná máš nedostatek některých životně důležitých látek, jako je jód, vitamin D či vláknina. Proč se bez nich neobejdeš?

dieta-vyzivne-latky--1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Možná jsi přibrala nějaké to kilo navíc a přemýšlíš o dietě. Nebo už přísnou dietu držíš, chceš přece vypadat na vánočním večírku co nejlépe. Jenže kila dole to ještě nemusí být výhra. Tělo totiž potřebuje velmi nezbytně některé důležité látky a při přísné redukční dietě ti mohou v těle chybět. I když zamyslet se, zda náhodou v jídelníčku nechybějí následující důležité živiny, bychom se vlastně měli úplně všichni. Jsou totiž základem zdraví. Jejich nedostatek tě může vážně ohrozit. O jaké látky jde?

Jód

„Podle nejnovějších studií trpí nedostatkem jódu až 50 procent těhotných či kojících žen. Ty by přitom měly konzumovat denně 200 mikrogramů jódu,“ říká výživová poradkyně Hana Macková. Proč? Protože jód je zcela zásadní pro správnou funkci mozku či správnou činnost štítné žlázy. Takže pokud jsi právě těhulka, rozhodně se podívej po nějakých potravinových doplňcích nebo si pořiď komplexní vitaminy určené speciálně pro nastávající maminky. Jód ale lze úspěšně doplnit také konzumací lososa, mořských řas či vajíček, jód se také přidává v České republice, která nemá moře a jódu je proto u nás nedostatek, od padesátých let do soli. Potřebujeme ho všichni, pozor si dej jen, pokud trpíš na zvýšenou funkci štítné žlázy, tam by ti jód navíc mohl uškodit.

Vitamin D

Tělo si ho bere ze sluníčka, proto bychom se nad jeho příjmem měli o to více zamyslet v nadcházejících zimních dnech, kdy je slunce nedostatek, a jíst více mléčných výrobků, vajec a ryb (dobrým zdrojem jsou například také olejovky v konzervě). „Nedostatek tohoto vitaminu může zapříčinit výkyvy nálad či problémy s kostmi. Může také za špatný metabolismus, což při redukční dietě zrovna nepotřebuješ,“ radí výživová poradkyně Hana Macková.

Železo

Ačkoliv velké množství železa nalezneme například v kešu oříškách, fazolích, kakau nebo špenátu, naše tělo si z něho, bohužel, bere malé množství. Proto je důležité konzumovat maso. Výborným zdrojem železa je zejména maso červené, například hovězí. Zkus třeba masové kuličky či jehněčí kotlet. Stačí menší množství – dvakrát až třikrát týdně. Zeleniny se ale rozhodně nezříkej, naopak, velké množství zeleniny, citrusů, ale také cereálie vstřebávání železa usnadní.

Přečti si také:

Omega 3 kyseliny

„Potřebujeme je pro kognitivní funkce – tedy pro myšlení, paměť či koncentraci. Pokud ale nekonzumujete každý den lososa, zřejmě jich nemáte nedostatek. Nejvíce omega 3 nenasycených mastných kyselin obsahuje tuňák, ten se u nás ovšem nejčastěji sežene v konzervě, a protože neobsahuje dostatek tuku, snižuje se i množství omega 3 kyselin,“ vysvětluje výživová poradkyně. Milovníci ryb to mají usnadněné, protože takový kvalitní losos nebo sardinky jsou dobrým zdrojem těchto látek. Pokud mezi milovnice ryb nepatříš, nebo je nechceš konzumovat kvůli obavám z jejich kvality, sáhni po potravinových doplňcích obsahujících rybí olej.

Vláknina

Pro správnou funkci střev je důležitý dostatečný přísun vlákniny. Věděla jsi, že rozlišujeme dva druhy vlákniny? Nerozpustný typ – hrubá hmota, která není rozpustná ve vodě, ale dobře ji absorbuje a rozpustný typ – lepkavá hmota, která při styku s tekutinou bobtná. Dospělý denně potřebuje 30 g vlákniny. Jak její příjem zvýšit? Dopřej si banán, lesní plody, mandle, ovesné vločky, celozrnný chléb. Jednou týdně by na jídelníčku měly být luštěniny. A nezapomeň dodržovat pitný režim.

Pokud budeš mít dostatečný přísun všech těchto látek, hubnutí ti půjde snáz a navíc se i ty budeš cítit mnohem lépe. Tak honem zapátrej v paměti, jak jsi na tom? Přijímáš jich dostatek, nebo to tak trošku zanedbáváš? Napiš nám do diskuze.

text: Marta Dostoupilová, zdroj: výživová poradkyně Hana Macková, foto: Shutterstock

5.10.2022 2:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist