10 způsobů, jak si udržet váhu

Konečně se ti podařilo shodit nadbytečná kila a ráda by sis váhu udržela, ale už teď se bojíš jojo efektu i toho, že budeš hřešit? Není divu, že po období, kdy sis stále jen odříkala, máš chuť na něco nezdravého. Klidně si ho občas dopřej. Máme pro tebe 10 rad, jak si udržet váhu a netrpět přitom.

jak-si-udrzet-vahu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pokud patříš mezi věčné dietářky, tak asi moc dobře víš, jak to bývá. Nasadíš rezolutní dietu, shodíš nadbytečná kila, chvíli se raduješ, že můžeš jíst všechno, nač máš chuť a co sis tak dlouho odpírala, a pak přijde jojo efekt. Kila letí znovu nahoru a ty začínáš nový boj. A takhle stále dokola. Poznáváš se? Zastav to jednou provždy. Svou váhu si totiž můžeš v pohodě udržet.

„Nemám ráda slovo dieta, protože evokuje zákazy, nepříjemné odříkání a něco negativního. Ano, občas – krátkodobě – je to třeba, ale když se vrátíme do normálních stravovacích návyků, vše je opět špatně. Pokud chceš zhubnout a udržet si váhu, stěžejní je rozumně se hýbat i jíst, zkrátka změnit svůj životní styl celkově. Diety jsou jinak hroznou ztrátou času a energie, kdy se krátkodobě trápíš a během několika měsíců jsi zase tam, kde jsi byla,” říká Jana Havrdová, trenérka fitness.

A jak si tedy váhu podle ní udržet? Tady máš 10 zaručených rad, díky nimž se ti to povede:

1. Pohyb a jídlo v rovnováze

Pohyb je nesmírně důležitý pro naše zdraví i dobrou kondici, protože jím spalujeme energii, ale stejně tak důležité je myslet na to, že vydanou energii musíme nějak rozumně doplnit. Chci-li tedy hubnout, doplním ji méně, chci-li si váhu udržet, doplňuji energii rovnoměrně. Pokud se budeš držet této zásady, budeš mít od diet jednou provždy pokoj.

2. Superpotravina zvaná zelenina

Hodně se dnes mluví o různých zázračných superpotravinách a my tak lítáme po obchodech ve snaze sehnat nejrůznější cizokrajná semínka, a přitom ty nejlepší superpotraviny máme doma. Jaké? No přeci zeleninu. Ta je prostě základ zdravého stravování. Je tak rozmanitá a dá se připravit na spoustu způsobů – zkusit můžeš salát nebo grilovanou zeleninu s masem, vajíčkem nebo tofu, přidat můžeš sýr, oříšky rozumně, semínka… Jen po samotném zeleninovém salátu totiž budeš mít hlad!

3. Mlsání vždy po ruce

Pokud nechceš, aby tě někde přepadl hlad a ty jsi vzala zavděk nějakým rychlým občerstvením, měj vždy po ruce nějakou dobrotu. Ideálně třeba krabičku s mrkví a okurkami. Vyplatí se to zejména ve chvílích, kdy tě „honí mlsná“ anebo večer, kdy je jakékoliv jiné jídlo nežádoucí.

4. Hřeš jen při snídani

V životě se nemá trpět, a proto je důležité si i v jídle někdy dopřát něco ne zcela zdravého. Máš chuť na sladkou buchtu nebo máslový croissant? Dopřej si je, ale u snídaně a pak si naordinuj pohyb. Oběd by měl být kvalitně vyvážený a večeře už lehká. A navíc platí: když netrpíš a těšíš se na ráno, že si dáš něco dobrého, večer vydržíš nehřešit!

5. Sacharidy k obědu

Večer se nepřecpávej sacharidy, nejlépe se jim už zcela vyhni a dej si jídlo složené ze zeleniny a bílkovin. Přílohami v podobě těstovin, rýže či brambor doplň oběd, který by se měl skládat hlavně z bílkovin a zeleniny. Na večeři se už ovšem přílohám zcela vyhni. Ale pozor: večeři nikdy nevynechávej, to rozhodně není něco, po čem by se hublo… Hladovějící tělo si pak všechno pro jistotu uloží, a to přece nechceš.

6. Před spaním nejez

Tři čtyři hodiny před tím, než půjdeš spát, už bys neměla jíst vůbec nic, maximálně mrkev, okurku nebo salát. Období, kdy nejíme (ideálních je 12 hodin), je důležité pro naše tělo, aby potravu nastřádanou za celý den dokázalo zpracovat, vyčistit se i zregenerovat.

Přečti si také:

7. Nauč se jíst malé porce

Pořiď si malé talíře! Ano, pomůže to nevídaně – vše je totiž především o vyváženosti a množství. Když vyměníš velký talíř za malý, najíš se dosyta, ale nepřejíš se. Staré české přísloví „Jez do polosyta, pij do polopita“ zkrátka platí ze všeho nejvíc. A mysli i na to, aby byl z poloviny plný zeleniny, protože právě ona je základem, a doplň ji bílkovinami a kvalitním tukem.

8. Přidávání není pro tebe

I když ti moc chutná a oči by ještě jedly, ty už si nepřidávej. Přejídání je totiž jedním z největších problémů. Ano, můžeš si říct, přidám si zcela výjimečně – jenže kolik těch výjimečně ve finále je? Dodržuj pravidlo nepřidávat si – a máš vyhráno!

9. Jez pořádné jídlo

Fast foody, polotovary a nejrůznější potravinové náhražky jsou dnes in, ale ty na ně raději hned zapomeň a dopřej si skutečně pořádné jídlo. Klidně tvé oblíbené, můžeš si totiž dát poloviční porci a pak jít na procházku a žádný hřích se nekonal… A to jsou počty, které se nám líbí, co tobě?

10. Jedna sklenička vína či střik neuškodí

Jedna sklenička vína k dobré večeři nebo vinný střik ti neuškodí – navíc osvěží, zavodní a hlavně: není po něm „žravá“! Skutečně je ale dobré zůstat jen u té jedné skleničky – právě ve víně nebo pivu máme spoustu skrytých kalorií, které veškeré ostatní snahy likvidují.

text: redakce ve spolupráci s Janou Havrdovou, trenérka fitness, Foto: Shutterstock.com

12.9.2022 2:00| autor: fisaf.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist