Jaký sport je nejlepší na hubnutí? Ten, který tě baví

Léto se nezadržitelně blíží a ty ses rozhodla, že je nejvyšší čas zhubnout do plavek. Víš, že se sportem to půjde nejlíp, tak se rozhlížíš a lámeš si hlavu s tím, jak vůbec začít, a když už se k tomu odhodláš, aby to mělo ty nejlepší výsledky. Jaký sport je nejlepší na hubnutí?

hubnuti-sport-1-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Jaký sport je nejlepší na hubnutí?

Po všech těch nekonečných dietách jsi konečně dospěla k závěru, že jenom jídlem se hubnout nedá, že to chce také nějaký sport. Na internetu i v poradnách najdeš tabulky týkající se spalování kalorií u jednotlivých sportů. Teoreticky je to moc pěkný ukazatel, prakticky je však úplně k ničemu. Pro obyčejného člověka nemá vůbec žádný smysl si zapisovat vše do poslední kalorie. Jaký sport je tedy na hubnutí ten nejlepší? Odpověď je mnohem jednodušší, než se zdá.

Jaký vybrat?

Možná tě to překvapí, ale nejdůležitějším faktorem při vybírání vhodného sportu je to, aby tě ten sport bavil a měla jsi k němu dobrý vztah. Jak je možné, že nehraje roli tepová frekvence nebo spálené kalorie? Protože když budeš dělat sport, který tě nebaví, nemáš šanci u něj vydržet. Než se tedy pustíš do tréninku, přemýšlej, který sport tě baví. Pokud jsi nikdy nezvedala činky, nesnášíš svalovce a prostředí plné zrcadel, ve fitku ti asi pšenka nepokvete. Někdo má rád kolektivní sporty, kde se užije i legrace, další si jde rád sám zaběhat nebo si zajde na hodinu jógy. Jak to máš ty?

Jdeme na to

Jakmile máš vybraný nějaký sport, my si pro naše potřeby vybereme jako příklad běh, je důležité si tréninky správně nastavit. Pokud vyběhneš poprvé a budeš chtít zdolat maraton, je víc než jasné, že druhý den už se do běhu hnát nebudeš a další den také ne. Takže na začátek zvol nějakou kratší trasu, která tě úplně nevyčerpá, abys měla příště chuť danou činnost zopakovat. Postupně pak můžeš své tempo a vzdálenost navyšovat.

Vytvoř si návyk

Nedoporučuji si nastavovat hned ze začátku vysoké nároky i z hlediska pravidelnosti. Běhat 5x až 7x týdně vydrží déle než 2 týdny opravdu málokdo, a proto je potřeba s tím pracovat. Není totiž vůbec kam spěchat, dlouhodobě udržitelné návyky jsou pro tebe mnohem vhodnější než krátkodobá fyzická zátěž. Tvé psychice to taky zrovna dvakrát neprospěje, když s něčím začneš, přepálíš začátek a už se k tomu nikdy nevrátíš. Ideální tedy bude začít 1-2x týdně, pokud jsi delší dobu žádný sport nedělala, opřel bych se o tu spodní hranici. Postupem času si z dané činnosti uděláš návyk a bude to pro tebe mnohem jednodušší.

Čtěte také:

Jak tento návyk ještě umocnit?

Pokud máš strach, že se ke sportu nedokážeš dokopat, nejlepší bude, když si vše zapíšeš na papír. Udělej si tabulku, kde budeš mít předem vypsanou vybranou aktivitu a pokaždé, když aktivitu dokončíš, odfajfkuješ si, že máš dneska hotovo. Pocit uspokojení bude náhle ještě větší.

Skvělé je si také spojit aktivitu s určitým dnem. Řekni si, že budeš chodit běhat každý čtvrtek odpoledne. Jaký to bude mít efekt? Postupem času si spojíš návyk s daným dnem a po nějaké době už to začneš dělat automaticky bez hlubšího přemýšlení.

Důležité je se hýbat

Nemusíš být hned vrcholový sportovec, můžeš klidně začít svižnou chůzí, která je pro naše tělo naprosto přirozeným pohybem. Když si dopřeješ 3x týdně svižnou procházku, za nějaký čas uvidíš, že i takhle lze krásně hubnout. Nesnaž se lámat rekordy, nauč si pohyb užívat. Nespojuj si jej s povinností, spojuj si jej se zábavou, pocitem radosti a úspěchu. Pak ti to půjde úplně samo.

A nezapomeň, že klíč je v udržitelnosti. Chodit celý rok jednou týdně běhat kratší vzdálenost je mnohem efektivnější, než běhat 5x týdně 3 týdny v roce a následně si k dalšímu sportování zbytečně vypěstovat odpor.

Text: výživový a fitness poradce Dan Makoli

1.6.2023 7:00| autor: Dan Makoli

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist