9 největších chyb v prvním měsíci hubnutí

Rozhodla ses konečně něco udělat se svou postavou a začít radikálně hubnout? Máš chuť, odhodlání i motivaci, ale po prvním měsíci přijde zklamání. Kila nejdou dolů tak, jak by sis představovala. Znáš to také? Možná děláš některou z následujících chyb.

chyby-hubnuti-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Dieta – slovo, které se skloňuje ve všech pádech a minimálně jednou ji snad držela každá z nás. Jenže dodržet ji a opravdu zhubnout už se každému nepovede. Patříš také mezi ty, co neustále začínají a hubnutí se ti nedaří? Možná je to tím, že se dopouštíš jedné z devíti chyb hned v prvním měsíci hubnutí. Jaké to jsou? Tady je máš:

1. Nutíš se jíst potraviny, které nemáš ráda

Snažíš se do jídelníčku zařazovat takové zdravé potraviny, které ti úplně nechutnají? I když je máš v předepsaném jídelním plánu, neudrží tě tento přístup na cestě za štíhlejším tělem příliš dlouho. Tato strategie mění dietu na jakousi formu trestu. „Pokud se budete trestat tím, že budete jíst něco, co vám nechutná, nebude pak tak těžké sklouznout do propasti vysoce kalorických dobrot,“ varuje výživová expertka Susan Bowermanová.

Jestli se budeš nutit do zdravého jídla, může se ti znechutit všechno, co je spojováno s touto skupinou potravin. Místo toho se raději poohlédni po alternativě, která ti bude vyhovovat. „Když vám například nechutná kapusta, nahraďte ji třeba baby špenátem, mangoldem nebo rukolou. Ty jsou stejně výživné a mohly by vám i více zachutnat,“ dodává Susan. Jakmile poznáš, jaké zdravé potraviny potěší tvé chuťové pohárky, vybuduješ si celoživotní zdravý návyk.

2. Vážíš se příliš často

Nekontroluj svoji váhu každý den, mohla bys ztratit motivaci v průběhu diety. Tvá hmotnost se denně mění z různých důvodů, například v důsledku zavodnění organismu nebo hormonálních výkyvů. „Pokud chcete mít přehled, zvažte se maximálně jednou za týden, a to vždy ve stejnou dobu. Lépe však uděláte, když na váhu zapomenete,“ navrhuje Susan. Místo vážení si změř obvod boků a pasu. Ubývající centimetry se stanou mnohem lepším indikátorem tvého úspěchu. Ten může však přijít až za nějakou dobu hubnutí.

3. Snažíš se jíst „dokonale“

Je skvělé mít disciplínu a motivaci. Radikální změna životního stylu se však může nepříznivě podepsat na tvém těle, psychice a celkovém zdraví. Vyhni se extrémním dietám a čas od času si udělej radost drobným prohřeškem. „Změna o 180 stupňů povede spíše k vyhoření než k dlouhodobě udržitelnému zdravému životnímu stylu,“ varuje Susan.

4. Málo spíš

Měj na paměti, že nedostatek spánku ovlivňuje nejen celkové zdraví, ale i rychlost hubnutí. Dospělí, kteří spí méně než sedm hodin denně, mají o 30 až 80 % vyšší riziko kardiovaskulárního onemocnění, hypertenze a diabetes 2. typu než lidé, kteří věnují spánku osm hodin a více. Výzkum realizovaný na chicagské univerzitě ukázal, že nedostatek spánku může být potenciálním přispěvatelem k přírůstku hmotnosti. Ten může vést až k obezitě. Je to způsobeno narušením řady hormonálních a metabolických procesů v organismu. Navíc může deprivace z nedostatku spánku vést ke zvýšené chuti k jídlu. Chceš-li se udržet na cestě za snížením tělesné hmotnosti a podpořit své zdraví a pohodu, věnuj spánku alespoň sedm až osm hodin.

5. Příliš důvěřuješ „zázračným“ produktům

„Výrobci potravin nás přesvědčují o tom, že nízkotučné produkty bez cukru a lepku jsou to nejlepší, co můžeme konzumovat. Navíc i s chutí a bez pocitu viny. Problém je v tom, že tyto ingredience (tuk, cukr, lepek) jsou téměř vždy nahrazeny přísadami, které jsou kolikrát škodlivější. Například tuk je často nahrazen přebytečným cukrem, cukry jsou nahrazovány umělými sladidly a lepek zas rafinovanými sacharidy,“ vysvětluje Bowermanová. i to je pak jedním z důvodů, proč se ti hubnutí nedaří. Nauč se tedy číst etikety.

Přečti si také:

6. Konzumuješ mnoho ovoce

Ovoce je sice zdravou alternativou sušenek a sladkého pečiva, ale zvýšená dávka ti hubnutí akorát tak ztíží. I když je ovoce přírodní produkt, obsahuje velké množství čistého cukru. Abys předešla jeho ukládání, získanou energii z ovoce využij k fyzické aktivitě. Podobně je tomu i u ovocných šťáv a džusů, které kombinuj s čistou vodou. Ovoce určitě ale z jídelníčku nevynechávej, jen se ho nauč konzumovat v dopoledních hodinách. A pamatuj, že než tabulka čokolády večer u televize, to raději kousek ovoce.

7. Přeceňuješ účinky cvičení

Cvičení je klíčem ke tvé kondici. Přispívá k lepšímu zdraví srdce a vyplavené endorfiny ti zase zlepší náladu. Nepředpokládej však, že díky cvičení můžeš jíst všechno, na co máš chuť. A naopak, nedrž při cvičení hladovku v domnění, že rychleji shodíš pár kil. Tvé tělo potřebuje živiny, ze kterých získá energii před sportovním výkonem, a které mu také umožní regeneraci po fyzické aktivitě. Věnuješ se pouze kardiovaskulárním tréninkům, protože chceš rychleji spálit kalorie? Tento druh cvičení spaluje nejen tuky, ale také svaly. Ztráta svalové hmoty mimo jiné přispívá k pomalejšímu metabolismu, proto do svého týdenního cvičebního plánu zařaď i silový trénink.

8. Jíš velké porce

Talíř plný zdravých dobrot vypadá lákavě, ale pamatuj, že na velikosti porce záleží. Rozumné porce ti umožní plnit denní příjem živin při zachování nutričních hodnot. Nezapomínej, že mnoho výživných potravin, jako jsou mandle, vlašské ořechy, avokádo, tmavá čokoláda a červené víno, jsou velmi kalorické. I když je skvělé vybírat si superpotraviny, používej zdravý rozum při zvažování velikosti porcí.

9. Neposloucháš své tělo

Nauč se poslouchat své tělo a jez jen to, co potřebuje. Až příště budeš v pokušení naplnit si talíř, zastav se a zamysli se. Máš opravdu hlad, nebo je chuť k jídlu poháněná emočním stresem, nudou nebo nutkáním ochutnat všechno, co vidíš na rautovém stole?

Tak co říkáš? Děláš některou z uvedených chyb? Rozhodně v tom nejsi sama. Ale teď už víš, jak na to, tak možná půjde hubnutí o kousek líp. Napiš nám do diskuze, kterou chybu nejčastěji při hubnutí děláš. Těšíme se na příspěvky.

28.2.2023 12:00| autor: Redakce a Petra Martišková | zdroj: výživová expertka společnosti Herbalife Susan Bowermanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist