Nedaří se ti zhubnout? Nauč se jíst pomalu a půjde to samo

Už v dětství ti rodiče připomínali, ať nehltáš a jíš pomalu, vzpomínáš? Kdysi ses to snažila dodržovat, ale doba se změnila a na nějaké loudání už prostě není čas. Chceš konečně zatočit s těmi kily navíc? Vrať se do starých časů, nejlépe ještě dnes! A proč vlastně?

hubnuti-jidlo-1100x618.png Zdroj: iStock

Jíst pomalu se vyplatí

Snažíš se zhubnout. Děláš, co můžeš a ručička na váze pořád stojí a nechce se hnout z místa. Logicky máš depku, protože léto je v plném proudu a ty si ho kvůli pár faldíkům ani nedokážeš pořádně vychutnat. Neházej flintu do žita. Víme, jak konečně docílit postavy snů. Zapomeň na poučku, že kdo dojí první, ten je král. Tady jsou 4 důkazy, které tě přesvědčí, že jíst pomalu má smysl s ohledem na sexy tělo.

1. Když nespěcháš, netloustneš

Ze závěrů studie provedené na americkém institutu National Institutes of Health jasně vyplynulo, že lidé, kteří jedí rychle a zběsile, mají více tělesného tuku a větší sklony k nadváze. Pravděpodobnost, že nedočkaví hltalové budou co nevidět obézní, je vyšší o 115 %.

Výzkumníci na tenhle děsivý fakt přišli díky dlouhodobému zkoumání 4000 tisíc jedinců. Když došlo na lámání a chleba a souhrn výsledků, ukázalo se, že ti, kdo svoje stravovací návyky popsali jako velmi rychlé, nabrali po dvacátém roce života pořádnou zásobu podkožního tuku. Co dodat…

2. Dej si na čas, zmenšíš porce

Jen zaplnit žaludek ti k pocitu sytosti nestačí, je to trochu složitější. O tom, že jsi najedená, ti dá zprávu až mozek. Jenže než si to uvědomí a vyšle všechny signály, trvá mu to přibližně 20 minut. Jednoduše řečeno, pokud do sebe oběd naházíš za pár minut, jdeš na ruku bezednému přejídání, protože mozek ještě nestačil vyhodnotit situaci a stále netuší, že už máš dost. Potvrzuje to průzkum provedený na United States National Library of Medicine.

Lékaři dali 17 osobám rozděleným do dvou skupin porci zmrzliny. Jedni ji měli sníst do pěti minut, druzí na to měli půl hodiny. Po vypršení limitu „loudalové“ s údivem přiznali, že se cítí plní, zatímco rychlíci ještě sháněli něco na zub. Co z toho plyne? Čím pomaleji budeš jíst, tím méně budeš potřebovat jídla k nasycení. Lehké jako facka!

Přečti si také:

3. Důkladně přežvykovat se vyplácí

Doporučení, že každé sousto by se mělo několikrát „poválet v ústech“ a v ideálním případě po polknutí ještě položit příbor, má své opodstatnění. I když to zní šíleně. Tenhle styl ti totiž pomůže snížit příjem kalorií a to samozřejmě vede i k úbytku na váze. Jedna studie dokonce tvrdí, že čím více budeš žvýkat, tím se ti hladina leptinu (hormon sytosti) zvyšuje. A to je hlavní cíl – šalamounsky ho oblafnout! Tak teď už víš, jak na to. Pro začátek si dej předsevzetí jedno sousto desetkrát skousnout. I důkladné počítání tě vlastně donutí ubrat plyn v čase stravování.

4. Nenech se rušit, budeš mít přehled

Jsi zvyklá mít vedle talíře ještě otevřený počítač a dodělávat papíry do práce? Nebo je večeře naopak vítaný způsob relaxace, protože si u jídla alespoň dočteš tu poslední kapitolu z knížky? Obojí je špatně. Oborníci jsou toho názoru, že když se člověk na pokrm dostatečně soustředí, má pod kontrolou množství potravin, které do sebe hrne. V opačném případě jen bezmyšlenkovitě nabírá a nabírá a rázem je plný k prasknutí. Tak co se dnes najíst bez rušivých elementů a užít si tuhle chvíli na maximum?

Včera bylo pozdě

Nutno dodat, že jen pomalé stravování tě nechtěných kil nezbaví, ale může ti v boji s váhou hodně pomáhat. Samozřejmě bys měla myslet i na pravidelný pohyb a zdravou stravu, protože na tom to všechno stojí a padá. Nehřeš tedy na to, že když si dáš dnes „svíčkovou se šesti“ a strávíš u toho půl dne, je to naprosto bez následků. To by byla příliš krásná pohádka!

Co ty na to, zkusíš tenhle hubnoucí trik, nebo mu nevěříš ani za mák? A když už jsme u rychlosti jedení, máme jeden vskutku úctyhodný rekord. Tenhle kluk je proti přírodě a asi jeden z milionu, který může hltat hamburgery v několika vteřinách a není to na jeho postavě vůbec vidět. My ostatní tak spěchat nebudeme, viď? A vlastně i ten hambáč je pro nás tabu. Ale jinak – nadlidský výkon, hochu!


17.8.2023 7:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8660770/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist