Změny počasí. Jaký mají vliv na zdraví?

Velké teplotní změny třeba až o deset i víc stupňů Celsia během dvou dnů nejsou dnes ničím neobvyklým. Nudné tedy počasí rozhodně není. Jenže teplotní výkyvy mají vliv i na naše zdraví a nemluvíme zdaleka jen o nachlazení! Leckdy nás dokážou pořádně potrávit. Víme, co s tím!

Migréna

Změna počasí opravdu může způsobit bolest hlavy. Podle vědců jsou lidé trpící migrénami ohroženi s každými pěti stupni Celsia navíc. Podle jedné studie může bolest způsobit také bouřka.

Co dělat: Snažte se omezit takzvané spouštěče bolesti: vyhýbejte se kofeinu, pravidelně jezte, pijte, spěte, pokud možno se nestresujte. Vezměte si pilulku raději dříve než později, ale léky šetřete. Ideální je jedna pilulka denně za týden, protože nadužívání prášků může bolest paradoxně také způsobit.

článek

Infarkt

I chlad riziko infarktu zvyšuje, ale ne až tak drasticky. Horší jsou vlny horka.Tělo vylučuje tekutiny potem, v krvi je tudíž vody méně a mohou se vytvářet sraženiny.

Co dělat: Vrstvěte oblečení, vždy si můžete odložit. Hodně pijte a nechte se očkovat proti chřipce, ta totiž může infarkt rovněž spustit.

článek

Plicní choroby

Lidé trpící nějakým plicním onemocněním, jako například bronchitidou, jsou citliví na změny počasí. A není to jen chlad, který je ohrožuje. V horku se hůře dýchá, tělo se namáhá, aby se ochladilo.

Co dělat: Udržujte stejnou teplotu v obýváku a ložnici, abyste při uléhání do postele neutrpěla teplotní šok. Oblékejte se s ohledem na počasí a hodně pijte. Žijte aktivně bez ohledu na počasí, snížíte riziko infekce.

článek

Ekzém

Většina z nás se těší na léto, ale pro lidi trpící ekzémem má teplé počasí podstatnou nevýhodu. Ekzém zhoršuje zvyšující se teplota vzduchu. Tělo se také hůř ochlazuje. Ani chlad a vítr kůži neprospívají, protože se více vysušuje a velikým problémem je ústřední topení, když opustíte takto vytápěnou místnost, venku vás zpravidla začne ekzém svědět.

Co dělat: V bytě udržujte pokud možno stálou teplotu, větrejte, nepřehánějte to s topením ani s klimatizací, používejte bavlněné povlaky a do bavlny se také oblékejte. Používejte zvhlčovače k léčbě suché kůže, tzv. emoliencia.

článek

Bolest kloubů

Sedm z deseti lidí potvrdilo, že se bolest kloubů dostavuje, když je venku chladno nebo sychravo. Podle jedné z teorií bolest způsobuje nižší tlak, který způsobuje natečení zaníceného kloubu. Podle části lékařů ale bolest způsobuje prostý fakt, že jsou lidé při špatném počasí méně aktivní a klouby prostě tuhnou. Bolavé klouby způsobuje též nedostatek vitamínu D, jehož je málo hlavně v zimě.

Co dělat: Buďte aktivní každý den, pravidelné a dobře zvolené cvičení kloubům prospívá. Choďte na sluníčko, ale jen několikrát týdně na 10 – 15 minut denně.

Foto zdroj:profimedia.cz

31.5.2013 8:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist