Podzimní dieta? Zvyš své šance na úspěch pomocí chia semínek

Jak získat poctivou dávku bílkovin i omega-3 mastných kyselin, jež úbytku nadbytečných kil jenom nahrávají? Snadná odpověď. Dopřej si denně dvě polévkové lžíce chia semínek, která mají i jiné přednosti. Na které by ses měla těšit?

chia-seminka-1100x618.png Zdroj: iStock

Jak ti pomohou chia semínka s redukcí váhy?

Už nějaký ten pátek hýbou chia semínka světem zdravého stravování. O plodech šalvěje hispánské, která roste více než 4 000 let ve Střední a Jižní Americe, je známo, že posilují imunitu, mírní poruchy pozornosti a dodávají energii. Zároveň příznivě ovlivňují stav kostí, zatímco působí jako prevence osteoporózy i cévní mozkové příhody.

Jejich unikátní složení podle předních odborníků rovněž zpomaluje stárnutí, podporuje tvorbu kolagenu a chrání pokožku před škodlivým slunečním UV zářením, přičemž léčí vyrážky, ekzémy, psoriázu i akné. Ovšem pozor, to pořád není všechno. Tato blahodárná potravina je čím dál častěji spojována i s redukcí váhy. A to hned z několika důvodů!

Zdroj vlákniny, jemuž se téměř nic vyrovná

Drobné poklady, na něž svého času nedali dopustit ani Mayové, Inkové a Aztékové, mají ve vědecké profesi pověst bohatých zprostředkovatelů vlákniny. Poznatky četných studií se shodují v tom, že tato cenná složka výživy značně prodlužuje pocit sytosti. Dokáže ale také zapouzdřit tukové molekuly, čímž zabraňuje jejich vstřebávání. Aby toho nebylo málo, ke všemu se podílí na detoxikaci organismu, omezuje pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva a napomáhá bezproblémovému trávení.

Přečti si také:

Nabídka bílkovin, kterou nelze odmítnout

Pokud se právě nacházíš ve fázi podzimní diety, tvůj jídelníček by rozhodně neměl být ochuzen o bílkoviny, jež jsou doslova pověstné tím, že zachovávají dosavadní svalovou hmotu i při omezeném energetickém příjmu. Vychvalované jsou ovšem i proto, že zasahují do procesu budování svalů a produkce hormonů. Málokdo tuší, že zároveň normalizují krevní tlak, snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a hrají klíčovou roli při výrobě protilátek a hemoglobinu. Už jsi někdy slyšela o tom, že „hispánští dobrodinci“ patří na seznam štědrých proteinových dodavatelů?

Doping v podobě omega-3 mastných kyselin

Aby se redukce váhy stala úspěšnou misí, experti doporučují směřovat svou pozornost k omega-3 mastným kyselinám, jimiž jmenovaná semínka doslova překypují. Jejich prospěšnost spočívá ve zlepšování citlivosti těla na inzulín, díky čemuž se ti návaly nezřízených chutí vyhnou pěkně velkým obloukem. Uvedené kyseliny také pracují na odbourávání přebytečných zásob škodlivých triglyceridů (tukové molekuly nalézající se v obíhající krvi). Sluší se dodat, že důležité jsou rovněž pro mozkové funkce. Všestranná svačinka, nemyslíš? Teď tě asi napadá, jak je to s dávkováním. Inu, i tady jsou určitá pravidla.

Dvě lžíce jako povolená dávka

Ačkoli se denní „příděl“ jmenovaného zeštíhlujícího zlepšováku odvíjí od tělesných proporcí, fyzické zátěže i zdravotního stavu, obecně se doporučují zhruba dvě polévkové lžíce. Můžeš je nasypat do jogurtu, cereálií, smoothie nebo těsta vlastnoručně vyrobeného domácího pečiva. V případě „čisté“ konzumace chia semínka vždy pořádně zapij. Jelikož jsou hydrofilní, což znamená, že absorbují vodu, mohlo by dojít k jejich nabobtnání někde v trávicích cestách a následným zdravotním potížím.

 

7.9.2023 11:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: en.wikipedia.org/wiki/Chia_seed, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4926888/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist