Proč bys měla každý den chodit? Zhubneš a upevníš své zdraví

Lidstvo zasáhla epidemie obezity. To bezesporu. Ale proč? Obžerství, sedavý způsob života… bla, bla, bla. Dalo by se to napsat i jinak – lidstvo zasáhla epidemie lenosti. Vždyť jsme ze života prakticky vyřadili i ten nejpřirozenější pohyb – chůzi. Pojďme si říct, proč je třeba se k ní vrátit.

chuze-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Chůze jako pomocník při hubnutí i pro naše zdraví

Kolik kroků za den ujdeš? Průměr je 1500. Odpovídá to?  Do práce autem, z práce stejně, to samé na nákupy, zasportovat si určitě taky nechodíš pěšky. Statistiky jsou neúprosné – autem se vozíme i na místa, kam bychom se pěšky dostali za necelou půlhodinku – 30 % cest kratších než tři kilometry se odehrává autem a polovina je kratší než pět kilometrů.

Přitom se doporučuje ujít denně alespoň deset tisíc kroků. Tedy asi sedm kilometrů. To se může zdát hodně, ale když do toho započítáš všechno, co nachodíš po chodbách v práci či po bytě během dne, bude ti k cíli chybět něco málo než pět tisíc kroků, a to už není tak moc.

Hodinka svižné chůze denně ti může pořádně změnit život, třeba už jen tím, že nebudeš potřebovat žádné drastické diety, zlepší se ti nejen fyzická ale i psychická kondice i tvé zdraví.

Přečti si také:

K čemu je chůze dobrá?

Výčet pozitiv, když zařadíš 40 minut chůze do programu alespoň třikrát v týdnu, je ohromující.

  • Snižuje riziko mrtvice – pomáhá tvorbě nových buněk
  • Zlepšuje paměť – okysličuje mozek
  • Zlepšuje náladu – podporuje tvorbu endorfinů
  • Prodlužuje život
  • Snižuje riziko infarktu – zlepšuje krevní oběh, snižuje tlak a tím posiluje srdce
  • Pomáhá hubnutí – půlhodinka svižným krokem spálí až 200 kalorií
  • Uklidňuje – pozitivně stimuluje nervovou soustavu a uvádí ji do rovnováhy a také odstraňuje záporné emoce

Jak správně chodit

Je ti asi jasné, že když se budeš hodinu ploužit celý jeden kilometr, moc to nepomůže. Je třeba vykračovat svižnou, pevnou chůzí, dělat stejně dlouhé kroky na patu a chodidlo zvedat směrem ke špičce palce, jít vzpřímeně a zhluboka dýchat.

Jak začít?

Je tady jaro a to je nejlepší čas začít s pravidelnými procházkami. Vyraz na hodinovou procházku po práci a za týden získáš rutinu, kterou si udržíš.

Že na to nemáš čas? Opravdu? Je to jen o prioritách! Zamysli se, opravdu potřebuješ sledovat Ulici nebo zprávy? Nebo se snad bez tebe kamarádi na Facebooku půlhodiny neobejdou? Nebo by si děti nezvládly namazat chleba k večeři samy? Opravdu musíš být u všeho?

Jestli jsi vypadla ze své rutiny, vstaň o půlhodinky dřív a jdi do práce pěšky, nebo máš-li to opravdu daleko, vystup několik zastávek dřív, případně zaparkuj o kus dál od kanceláře a zbytek cesty dojdi. Možností je hodně, buď vynalézavá!

Jak  zvýšit spalování

Můžeš zkusit třeba nordic walking, chůzi s holemi. U toho způsobu cvičení je nutná správná technika – najdeš na netu – ale když si ji osvojíš, můžeš za stejnou dobu spálit o 30 až 40 % více kalorií než při běžné chůzi, což je zhruba 550 kalorií za hodinu, a to už je znát.

Můžeš také zkusit chůzi s činkami. Svalstvo horní části těla se bude zapojovat mnohem efektivněji, přičemž se zvýší i množství spálených kalorií. Konkrétní zátěž přizpůsob kondičce – můžeš začít s půlkilovými činkami a postupně přidávej. Chůze do kopce nebo z kopce také dokáže s fyzičkou zázraky, dokonce přináší stejné fyziologické zatížení jako běh. Tak hurá na Petřín! (Nebo jinej kopec, co máš poblíž.) 😊

12.5.2023 11:00| autor: Jana Truksová | zdroj: health.harvard.edu, mayoclinic.org

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist