Nevyjdete s penězi? Máme rady, jak ušetřit!

„Vánoce, Vánoce odcházejí…,“ dala by se parafrázovat oblíbená sváteční písnička. Ve většině případů nás s nimi však opustily i našetřené peníze. Bojíte se, že to bude v následujícím roce jen a jen horší? Poradíme vám, kde se skrývají rezervy!

Smlouvy a zase smlouvy
Konec roku je příhodnou dobou si v klidu sednout nad různými pojistkami, spořeními, splátkami a podobně. Měli bychom si ujasnit, jaké závazky máme a kde by se dalo případně ušetřit. Mnohé smlouvy uzavřené před delší dobou již nemusejí vyhovovat našim potřebám, proto je dobré se zamyslet, zda by nešly pozměnit, sloučit či úplně zrušit a nahradit je efektivnějšími. Tento krok může přinést úspory, ale pokud si na něj netroufáte sami, využijte služeb finančního poradce. Vložené peníze se vám mnohdy vrátí.

Spojení se světem
Telefon, internet, televize a další komunikační prostředky také něco stojí. Vlezlé nabídky různých obchodníků jste možná doteď odmítala vůbec poslouchat. Přesto je dobré se čas od času informovat. Nejlépe samozřejmě vlastním průzkumem. Neplatíte za připojení k internetu zbytečně moc, když už tuto službu ve stejné kvalitě nabízí místní sdružení za polovinu ceny? Nemáte náhodou nastaven nevyhovující tarif pro mobil jen z důvodu lenosti si zjistit, co by bylo pro vaše účely nejvhodnější? Ponecháváte si stále širokou nabídku programů, přestože každý večer končíte místo u televize v posteli s knížkou? Možná nastal čas na změnu…

[[related]]

Kde neušetříme?
Energie, bydlení, potraviny ‒ to jsou položky, s nimiž mnoho kouzel neuděláme. Ale přesto stojí za naši pozornost. Zejména mladé rodiny či starší ovdovělí lidé patří ke skupinám, které tyto náklady nesou nejhůře. Pak ale můžeme spatřovat situace, kdy manželé splácejí nemalou hypotéku na nový byt, zatímco rodič jednoho z nich nezvládá financování rodinného domu. Samozřejmě, že soužití dvou nebo více generací není jednoduchá záležitost. Vyžaduje notnou dávku tolerance a kompromisů, ale na druhou stranu má i své výhody, a to právě v oblasti financování. Možná, že se doby společného bydlení opět vrátí, ať se nám to bude líbit, nebo ne.

Několik tipů závěrem

  • Všechny výdaje si pište, budete možná překvapeni, za co peníze utrácíte.
  • Zamyslete se, jak nakládáte s jídlem. Většinou stále ještě mnoho nakupujeme a zbytky potom vyhazujeme.
  • Využívejte slevy, ale s rozumem. Není efektivní kvůli levnějším rohlíkům projet o polovinu více benzínu či si dělat nesmyslné zásoby.
  • Balená voda, to je kapitola sama pro sebe! Ignorujte ji, z kohoutků nám teče kvalitní voda, není tedy důvod utrácet navíc.
  • Zjistěte si údaje o spotřebičích, které využíváte a možných úsporách. Těchto rad najdete na internetu opravdu mnoho.
3.1.2013 10:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist