Trápí tě tuk kolem bříška? Může za to stres! 10 tipů, jak zhubnout ještě do Vánoc

Je tvůj pásek příliš krátký? Dělá ti problém dopnout džíny? Nebo se tvá oblíbená sukně jaksi srazila? Podle dietologů je příčina jasná. Stresuplný život a s tím související častější hlad a volba nesprávného jídla. Házet flintu do žita ale nemusíš. Poradíme ti, jak mít skvělou postavu ještě do Vánoc!

hubnuti-1100x618.jpg Zdroj: iStock

Potřebuješ shodit nějaké kilo do Vánoc? Ještě to stihneš

Jak souvisí stres s objemem břicha? Jednoduše. Při stresu se uvolňuje hormon kortizol, který může za zvýšenou potřebu přídělu energie. Tělo si žádá nejvíce bohužel to nejškodlivější – sacharidy a tuky. Tělo se tak snaží mobilizovat, obrazně řečeno připravovat na boj, odtud druhý název pro kortizol: hormon uteč nebo bojuj. Životu nebezpečná situace ale nenastává, a tak se glukóza mění na tuk, který se pak ukládá. Proč právě kolem břicha? Protože v jeho blízkosti jsou játra, odkud se tuk může změnit v případě potřeby rychle v energii. Ptáš se, jak se tuku zbavit, když stres je bohužel dnes součástí každodenního života a nelze se s ním lehce vypořádat? Máme pro tebe několik jednoduchých pravidel.

1. Dej si vejce k snídani

Vejce obsahuje vitaminy A, D, ale třeba také chrom, který pomáhá lépe se vypořádat s chutěmi na sladké během dne.

2. Dopřej si hodné tuky

Míněny jsou tzv. „hodné“ tuky nebo taky mastné kyseliny obsažené třeba v rybách (sardinky, makrela, losos), oříšcích, semínkách nebo avokádu, které pomáhají nakopnout metabolismus.

3. Jez co nejméně cukrů a sacharidů

Snaž se vyhýbat pokrmům, které rychle zvýší hladinu cukru v krvi (dorty, bílé pečivo atd.). Nahraď je celozrnným pečivem, z něhož se do těla uvolňuje energie postupně, hnědou rýží, ovesnými vločkami.

4. Jez hodně bílkovin

Bílkoviny napomáhají pomalejšímu uvolňování sacharidů, čímž posílají cukr „k šípku“. Vyplatí se jíst ryby, vejce, quinou nebo fazole.

5. Jez každé tři hodiny

Stabilní hladinu cukru udržíš tím, že tělu dopřeješ pravidelnou stravu. Prodleva mezi jednotlivými jídly by přitom neměla být delší než tři hodiny. Pokud bude hladina cukru stále stejná, tělo nebude mít potřebu cukr doplňovat.

6. Přidej magnesium

Magnesium, česky hořčík, je pro tělo nepostradatelný a dovede mimo jiné také regulovat hladinu cukru. Nejvíce je ho v listové zelenině, oříšcích a také v brokolici.

Přečti si také:

7. Jogurt je gut

Přírodní bio jogurt ti pomůže nastartovat trávicí systém a lepší zažívání, které je klíčové pro tvé hubnutí.

8. Zelený čaj tříbí mysl

Šálek zeleného čaje obsahuje aminokyseliny a L-Theanine, zklidňuje tělo i mysl a redukuje hladinu kortizolu, který napomáhá k ukládání tuku.

9. Řekni Ne dietám

Nedrž diety, nepočítej kalorie – to vše jsou totiž stresující faktory a ty, jak bylo řečeno, vedou k ukládání tuku.

10. Bez cvičení to nejde

Pokud máš problémy s ukládáním tuku kolem bříška, nejúčinněji se s tím bojuje pohybem.

Proč tloustneme kolem pasu? 

Kvůli pravěkému boji o přežití! Před miliony let byla naše těla připravena velice rychle reagovat na blížící se nebezpečí. Stejně jako zvířata jsme byli v podstatě pořád v pozoru tak, abychom se mohli v případě ohrožení buď bránit, nebo utéci. Když si mozek myslí, že je v ohrožení, dochází k produkci hormonů adrenalinu a kortizolu. Reakce je tedy „bojuj nebo uteč“ a během ní je tělo pět až deset minut napumpováno maximem energie. Účel je jasný: rychlá reakce na nebezpečí.

V dnešní době už většinou o život neusilujeme, nicméně žijeme v permanentním, někdy dokonce chronickém stresu. Tělo tak nedokáže volit mezi zmeškaným vlakem, arogantním šéfem, dluhy, nestihnutou schůzkou a situací, která život skutečně ohrožuje. Takže reaguje stejně jako před miliony lety. Špatnou zprávou je, že ačkoliv je člověk fyzicky aktivní, ta energie, kterou tělo produkuje navíc, se bohužel mění v tuky.

Pokud tedy chceš ještě do Vánoc nějaké to kilo shodit, nestačí jen dodržovat naše rady, ale také se přestat stresovat. Tak ti ujel autobus, nevadí, pojede přeci další. Šéf se blbě vyspal? Nevadí, zítra bude líp. Pohádala ses s partnerem? Zkus přijít první. Prostě si naplánuj víc odpočinku a míň nervů i v tomto předvánočním čase.

Jaké možná děláš chyby v hubnutí, prozradí odbornice ve videu: 

 

24.11.2023 11:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist