Chceš zhubnout? Přestaň držet diety

Hlad, stres, chutě na sladké a všechno absolutně k ničemu! Diety prostě nefungují, tvrdí americká psycholožka, která tak převrací svět redukčních jídelníčků úplně naruby. Má snad recept na to, jak zhubnout bez hladovění?

hubnuti-1100x618.png Zdroj: profimedia

Chceš zhubnout? Přestaň držet diety

Že je redukce váhy v mnoha ohledech výnosný byznys, o tom není třeba debatovat. Jen těch různých koučů a poradců, co vydělávají na lidské nadváze, existují tisíce. Všem takovým ziskuchtivým teď jde po krku jedna odvážná paní. A hlásí do světa naprosto převratné doporučení: „Kašlete na diety, stejně nemůžou fungovat!“ Jak k něčemu takovému došla? Léta praxe, vážení!

Nejíst? Hloupost neznalých! 

Američanka Traci Mannová není žádná obyčejná žena z lidu. Vystudovala univerzitu Stanford a působí na univerzitě v Minnesotě. Její specializace je nejen psychologie, ale i zdraví, sebeovládání a obezita. Dvacet let se věnovala unikátnímu výzkumu, ve kterém zkoumala zažité představy o dietách. A díky tomu dospěla k hodně zvláštnímu názoru.

„Lidé prohrávají boj s tukovými polštáři, neboť není v našich genech zapsáno, že mozek a tělo mají odolávat potravě. Je to v rozporu s biologickým naprogramováním přežití,“ vysvětluje hrdě výsledky svého pátrání, které jsou vyvěšeny na stránkách univerzity, kde pracuje.

Pro některé je celá tahle věc jen mnoho povyku pro nic, pro další zase důvod k přemýšlení. Buď jak buď, ono to ale možná má vážně logiku. Prý za tím vším stojí banalita, která brání v úspěchu. Jaká? Snaha vydržet a kladný vztah k jídlu! Proč zrovna tohle hází klacky pod nohy?

Přežívají jen nejsilnější. Nebo ne?

„Silná vůle opravdu může být motorem pro mnoho jedinců. Ale pokud jde o jídlo, nestačí,“ důrazně varuje Mannová. „Jestli máte chvilku slabost, jde-li o talíř s něčím, na co máte chuť, a neodoláte, zničí to všechny vaše předešlé úspěchy,“ doplňuje psycholožka.

Tím ovšem naznačuje, co jsme už dávno věděli. Že odtučňovací kúra je běh na dlouhou trať a náš organismus i psychika prochází těžkou zkouškou. Když se totiž přestává jíst, každý takový snaživec je velmi citlivý na vše, co se týká jídla. A podvědomí na to reaguje až přehnaně. Zejména pokud pokrm vypadá lákavě, většinou se udrží jen ti nejsilnější.

Jen se přiznej, kolikrát jsi uklouzla a výjimečně zhřešila, když ti v práci nabídli k odpolednímu kafíčku i malý dortík? A pak ještě jednou a tak dál. Ani nemrkneš a jsi zase na začátku. To ale není jediná jobovka! Ono hubnutí je prý všeobecně v rozporu s úbytkem kil. Proč? Budeš se divit!

Přečti si také:

Přejídání versus hladovění. Začátek konce!

Pokud člověk dlouhodobě odolává stravě, odbourává tím tuk, to je jasné. Jenže tím roste i hladina hormonů, které signalizují pocit hladu. Zpomaluje se také metabolismus. A co je úplně nejhorší?

Tělo má v popisu práce využívat kalorie, co možná nejúčinněji to půjde, takže si logicky dělá zásoby na horší časy a skladuje právě tuky. Takže nejíš, a přesto trochu tloustneš. A aby toho nebylo málo, i poslední slova této ortodoxní lékařky berou iluze i vítr z plachet!

„Nevěřte dietám. Jejich cíl není říkat vám pravdu, ale vydělat peníze. Společnosti, které je propagují, nemají příjmy z úspěchu, ale neúspěchu. Nemohou žít z klientů, které přijdou jen jednou,“ nasadila všemu pomyslnou korunu Mannová. A musíme přiznat, že to nezní úplně hloupě.

Pravidelná strava pořád zabírá!

Obrázek ať si udělá každý sám, ale jedna věc je jistá. Přejídat se je zlo, hladovět ještě větší. Co taková zlatá střední cesta? K tomu nějaký ten pohyb a zase nebude tak zle. Podle nás určité diety mohou fungovat, jen se to s nimi nesmí přehánět! Co si myslíš ty?

Propadáš depresi, že máš pár kilo navíc? Hoď to za hlavu a miluj své tělo takové, jaké je! Jako tenhle pán na videu. Vypadá snad, že trpí? Vůbec! Ten si to vyloženě užívá. A rozhodně nevypadá jako z titulní strany módního časopisu…

19.6.2023 11:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: mannlab.psych.umn.edu, researchgate.net/scientific-contributions/Traci-Mann-2163031485

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist