Nejexkluzivnější a nejdražší dieta. Celebrity za ni vyhazují tisíce. Teď ji můžeš držet i ty. Zadarmo

Závidíš hvězdám jejich štíhlá těla a přemýšlíš, jak to vůbec dělají, že i v pokročilém věku mají postavičku jako ve dvaceti? Mají na to různé fígle a drží ty nejzvláštnější diety a je jim jedno, kolik za to dají. Jednu takovou jsme objevili, je pěkně drahá, ale ty ji můžeš zkusit zcela zdarma, tady máš návod jak na to.

dieta-celebrit-titul-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Vzpomínáš si na manželku bývalého britského premiéra Camerona Samanthu? Její postava je štíhlá jako proutek, a to i navzdory věku (51), ale i všem opulentním večeřím o pěti chodech, které nemohla na oficiálních akcích vynechat. A možná bys neuhodla, co za tím vězí. Minulý měsíc se tato dáma svěřila, že dodržuje speciální dietu, jejímž základem je pečlivé žvýkání. Jednoduše řečeno, každé sousto je třeba žvýkat co nejvíce, třeba i padesátkrát!

Speciální kúra hubnutí

Paní Samantha přísahá na speciální kúru jedné luxusní rakouské kliniky. Tuto kliniku navštěvují také například vévodkyně z Yorku, zpěvačka Natalia Imbruglia či bývalá britská premiérka Theresa Mayová. Personál kliniky se řídí učením rakouského lékaře F. X. Mayra, podle něhož se lidé často nevědomky poškozují tím, že dovolí svým tělům ukládat ve vnitřnostech toxiny. Aby k tomu nedocházelo, doporučuje pravidelný půst, spánek, pocení, rozumný životní styl či právě žvýkání. Návštěva alpské kliniky vyjde v přepočtu na 90 tisíc za týden. Dobrou zprávou je, že nyní vyšla kniha a my tě tak můžeme seznámit se základy této diety.

Čas je všechno

Všechno má svůj řád a tělo tiká podle biologických hodin. Krevní tlak se ráno zvyšuje, zatímco večer se zase snižuje tělesná teplota. To proto by sis měla dopřát opulentní snídani, vyvážený oběd a lehkou večeři – pozor, žádné svačiny! To vše v pravidelných intervalech. Tak bude tělo efektivněji spalovat tuky.

Snídaně: 7 až 9 hodin

Žaludek je nejaktivnější právě v tuto dobu. V tuto dobu také naše tělo nejlépe jídlo stráví. Na snídani by nemělo chybět ovoce (ideálně lesní, které obsahuje minimum cukru), dále by měla obsahovat bílkoviny a zdravé tuky (nejlépe ve formě ořechů a semínek). Můžeš si dát zelený čaj nebo kávu.

Oběd: 11 až 13 hodin

To je nejvhodnější doba k trávení syrové zeleniny. Připrav si zeleninový salát, polévku s rybou nebo mořské plody či maso. Přidat k tomu můžeš hnědou rýži nebo chléb. Vyvarovat by ses měla příliš velkého množství sacharidů. To by totiž mohlo způsobit, že dostaneš dříve hlad. Vzdávat by ses naopak neměla tuků, doporučuje se olej lisovaný za studena, kterým můžeš zakápnout salát – to pro lepší absorbování vitaminů. Pokud máš ráda pudink, dej si ho právě v tuto dobu.

Čas na čaj: 17 hodin

Pozdní odpoledne znamená, že náš biorytmus je v útlumu, a proto taky ráda v tuto dobu sáhneš po něčem sladkém, abys tělo trochu nabudila. Jenže právě v tuto dobu tělo nejvíce ukládá tuky a cukry. Pokud ovšem není zbytí, můžeš si dát hrst ořechů nebo semínek.

Večeře: 19 až 21 hodin

Budíš se každou noc pravidelně kolem jedné až třetí hodiny ranní? Znamená to, že má tělo příliš mnoho práce se zpracováním večeře. Trávení je nejméně efektivní právě večer. Není dobré večeřet jídlo, které se hůře tráví, anebo jídlo, které kvasí. Ovoce, syrová zelenina, chléb, brambory mohou po zkvašení ve střevech vyprodukovat alkohol a zaměstnat tak játra s jeho odbouráváním. Totéž bohužel platí i o sklence vína. Vyplatí se večeřet tři až čtyři hodiny před spánkem.

Zlaté pravidlo

Bílkoviny s tuky pomáhají hubnout, zatímco sacharidy s tuky naopak napomáhají přibírání na váze. Kolik sacharidů? Šest gramů na kilogram tvé tělesné hmotnosti denně. Vyhýbat by ses měla cukru a průmyslově zpracovávaným sacharidům ve prospěch lesního ovoce, luštěnin a celozrnných potravin. Drž se pravidla 40:30:15, tedy 40 % sacharidů na snídani, 30 % na oběd a 15 % na večeři.

Přečti si také:

Noční půst

Hormon somatotropin tělo vytváří v noci, ale jen v případě, že předtím nějakou dobu nejíš. Tento hormon je hormonem mládí, protože chrání před ucpáním cév a pomáhá odbourávat tuk. Abys jej mohla využít, měla by být 12hodinová pauza mezi večeří a snídaní.

Žvýkání

Naber si do pusy menší sousto a poctivě žvýkej 20 až 40krát. Trávicí enzymy pak začnou štěpit části jídla daleko efektivněji.

Zásadité vs. Kyselé

Potraviny se dělí na kyselinotvorné a zásadotvorné. Příliš mnoho kyselinotvorných potravin, jako jsou sušenky, koláče, pečivo, sladké nápoje, káva, čaj, alkohol a také nadbytek masa, ryb, vajec a mléčných výrobků může způsobit únavu, špatnou koncentraci či bolest svalů. Proto bys měla konzumovat více zásadotvorné zeleniny či ovoce. Zdravý poměr je 70:30 ve prospěch zásadotvorných potravin (například špenát, mrkev, celer, ředkvičky, meruňky, grep, mango, meloun, rozinky, fíky, slunečnicová semínka, mandle, za studena lisované oleje, zelený čaj).

Káva s mlékem horší než víno

Tři kávy s mlékem a lžičkou cukru denně představují 525 kalorií – to je jako jedno celé jídlo! Za rok to vyjde skoro na 200 tisíc extra kalorií a 25 kilo cukru. Pro srovnání dvě sklenky červeného představují 10 extra kilo ročně.

Tak co říkáš? Nezní to vůbec složitě, že? Vyzkoušíš? Nebo tomu nevěříš?

Text: Marta Dostoupilová, foto: Shutterstock

zdroj: https://www.spadreams.com/f-x-mayr-fasting/

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/mayr-method/

26.10.2022 12:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist