Vedlejší účinky keto diety. Možná tě nemile překvapí

Blížící se vánoční svátky zvěstují přejídání. Taky se těšíš, až ochutnáš spoustu dobrot, přičemž hubnout začneš až s příchodem nového roku? Tak pozor, jakou dietu si zvolíš. Ketogenní strava může mít negativní vliv na tvůj milostný život!

keto-dieta-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Co se týče keto diety, názory odborníků se rozcházejí. Mnozí lékaři i výživoví poradci tento režim označují za škodlivý, a někteří z nich ho dokonce nazývají „nejhorší dietou všech dob“, jak například vyplývá z vědeckých rozborů uveřejněných v magazínech US News nebo World Report. Problémem je, že nízký příjem sacharidů může mít negativní vliv na energetickou hladinu a libido. Jak to?

Co tě super tělo bude stát?

„Ketogenní dieta je založena na velmi střídmé konzumaci sacharidů, přičemž konkrétně se jedná o 20 až 50 gramů sacharidů denně. Zároveň do svého těla přijímáte poměrně vysoké množství tuků a středně silné bílkoviny. Ve výsledku dochází k vedlejším účinkům, jako jsou třeba hormonální výkyvy a nerovnováha,“ vysvětluje nutriční specialistka Lily Soutter z Londýna.

Některé výzkumy naznačují, že velmi málo sacharidů v organismu způsobuje pokles funkce štítné žlázy, což vede k únavě a špatné náladě, ale také negativnímu ovlivnění sexuální touhy,“ dodává zmíněná odbornice, podle které lidé, kteří s keto dietou experimentují, mohou zažívat drastický pokles energie v kombinaci se sexuální nechutí a možná i odporem vůči mazlení a pohlavnímu styku.

Pro krásu se „musí“ trpět. Doopravdy?

Když se to vezme kolem a kolem, tak sacharidy doopravdy patří mezi položky, které normálně dodávají energii, takže je logické, že když někdo experimentuje s tímto druhem stravování, nemusí se v prvních týdnech cítit ve své kůži, na což ve svých publikacích poukazuje i Marilyn Glenville, britská nutriční specialistka s doktorátem z Cambridge.

S ketogenní stravou se často dostavují i bolesti hlavy. Někteří lidé se cítí tak špatně, že svůj stav přirovnávají i k chřipce. V těchto okamžicích na sex samozřejmě nikdo ani nepomyslí, takže se v podstatě jedná o bludný kruh,“ zastává názor Marilyn Glenville. Některé vědecké rozbory zároveň potvrzují, že z dlouhodobého hlediska diety s nízkým obsahem sacharidů zvyšují produkci stresového hormonu kortizolu a tím negativně ovlivňují činnost hypotalamu, hypofýzy a nadledvin, tedy tří žláz, jež jsou nezbytné pro udržení rovnováhy hormonů. A to pořád není všechno.

Přečti si také:

Tak trochu hra o vitalitu a pohodu

Nízký příjem sacharidů prý také potlačuje produkci hormonu leptinu, jež narušuje schopnost těla regulovat pohlavní hormony. A jak je to s tou špatnou náladou? Pokud v roce 2023, třeba v rámci novoročního předsevzetí, vsadíš na „ketovku“, budeš možná mít super tělo, ale předběžně počítej s tím, že tvoje psychika dostane na frak!

Výkonnost mozku je totiž silně závislá na glukóze, která pochází ze sacharidů. Glukóza zase pomáhá tělu produkovat serotonin, který je jinak známý jako „šťastný hormon“. Bez něj po sexu toužit nebudeš, a navíc ti okolní svět přijde nesmírně deprimující. Když tedy hubnutí, tak s rozumem, vždy přihlížej k signálům vlastního těla.

Co se ale týče konkrétních proměn, tak ty v některých případech bývají dechberoucí. Ostatně posuď sama, co udělá „pár“ shozených kil. Úžasňáci ve videu si zaslouží obdiv!

A jak to letos máš ty? Budeš hubnout ještě před svátky, nebo radši až po nich?

text: Lucie Feiková, foto: shutterstock.com, zdroj: https://www.marilynglenville.com/how-fasting-can-improve-your-brain-health/

https://www.marieclaire.com.au/keto-worst-diet-2022 

10.11.2022 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist