Zůstaň ve formě, stačí 15 minut denně. Jak na to? Cvič krátce, ale o to intenzivněji

S „rychlocvičením“ se poslední dobou roztrhl pytel, zhubnout za pár minut je přece úžasné, někdy stačí 8 minut, jindy zase 30, jak najít to, co bude sedět právě tobě?

jandova2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Efektivní cvičení v krátkém časovém intervalu

V dnešní době jsou různé druhy cvičení, které si můžeš zacvičit. Jde ale především o intenzitu, ve které budeš cviky cvičit. Pokud chceš rychlé výsledky v krátkém čase, musíš se do toho zkrátka pořádně opřít. Běžně ses mohla setkat s tabatou – cvičením v intervalech 20/10 s v osmi sériích a nejlépe v osmi kolech. To znamená, že cvičíš 20 vteřin a 10 vteřin odpočíváš, takto 8x za sebou, po osmi cvicích máš cca 1 -2 minuty pauzu a pak vše opakuješ tolikrát, kolikrát jen zvládneš, nejlépe však 8x.

Tyto intervaly si samozřejmě můžeš prodloužit například na 30/15 s nebo 40/20 s, záleží zkrátka na tvé kondici a odhodlání. Počet cviků je také na tobě, dáš si 5 v jednom kole nebo 10? A těch kol odcvičíš 3 nebo 8? Čím zdatnější a lepší kondici máš, tím toho zvládneš odcvičit více. Co je ale nejdůležitější, musíš do cvičebního intervalu dát zkrátka všechno, veškerou sílu a energii, jedině tak může mít cvičení význam a ty se pořádně zapotíš.

Jak takové intervalové cvičení vypadá se můžeš podívat ve videu:

Za pár minut břišáky?

Jak je to možné, že nemusíš dřít v posilovně hromady hodin a můžeš mít krásné výsledky? Pokud cvičíš opravdu na maximum a cítíš se po 15 minutách cvičení, jako kdybys uběhla maraton, pak cvičíš správně. Pro tělo jsou kombinace maximálního nasazení a odpočinku šokové situace, kdy se střídá cvičení v anaerobním pásmu s odpočinkovým, klidovějším režimem. Výsledkem je pak zrychlený metabolismus, vytvarovaná postava, lepší kondice a lepší okysličení těla.

Čtěte také:

Záleží na druhu cviků

O čem se již tolik nemluví, je složení cviků, které bys měla cvičit v závislosti na tvé kondici. Co může vyhovovat jednomu, nemusí vyhovovat a mít účinek pro druhého. Z počátku se doporučuje, pokud s takovým cvičením začínáš, jednodušší cviky, žádné kombinace cviků. Například různou skladbu planků neboli prken. Krásně jimi zpevníš celé tělo a hlavně velice důležitý střed těla.

Pokud si myslíš, že jsi pokročilejší „sporťák“, určitě vol náročnější cviky, u kterých se zadýcháš a posuneš kondici na vyšší level. Například se může jednat o výpady, angličáky, dřepy s výskoky apod. Fantazii se meze nekladou. Každé takovéto cvičení můžeš zaměřit i na danou partii, takže v pondělí dáš nohy, ve středu střed těla, v pátek ruce a na konci týdne můžeš zapojit komplet celé tělo. Ideální je cvičit tento druh aktivity alespoň 2x týdně, abys viděla nějaké výsledky. Pokud ale sportuješ pravidelně, jednou týdně je pro tebe příjemné zpestření a obohacení tréninkového plánu.

Pro koho není cvičení vhodné?

Cvičení se nedoporučuje lidem, kteří trpí problémy se srdíčkem, mají velkou obezitu, tam je vhodnější zvolit statičtější cvičení, kde se nebude jednat o přeskoky, výskoky, rotace apod. Dále cvičení není vhodné pro nastávající maminky, které by měly volit cvičení v klidovější tepové frekvenci a v neposlední řadě není vhodné pro seniory a ženy trpící hormonální nerovnováhou.

Jaké nejčastější chyby děláme při hubnutí? Radí odbornice:

12.10.2023 7:00| autor: Ing. Veronika Jandová | zdroj: Ing. Veronika Jandová, trenérka a poradkyně pro zdravý životní styl

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist