Proč se při tréninku cítíš bez energie? Brzdí tě nedostatek tekutin i cukru

Běh, cyklistika, kolečkové brusle? Je jedno, jakým způsobem se udržuješ ve formě, protože vždycky to má stejný průběh. Perfektní start, ale po pár metrech lapáš po dechu a už nemůžeš dál? Na vině nemusí být špatná fyzička, ale těchto 5 nepřátel skvělého výkonu. Předcházej jim a už zvládneš všechno.

unava-trenink-1100x618.png Zdroj: iStock

Proč jsi při tréninku tak unavená? Možná děláš některou z těchto chyb

Je fajn, když se pro tebe sport stane naprosto návykovou záležitostí. Jenže místo toho, aby sis ho užila, lezeš domů skoro po čtyřech. Lámeš si hlavu nad tím, co může být špatně? Víme, kde to vázne.

Průšvih, co má hloubku

Energie na bodu nula… Ach jo. Touto problematikou se zabývá Janet Hamilton z Ameriky. Je to naprostá špička v oboru a odborník na slovo vzatý. Platí za jednoho z nejlepších fyziologů a trenérů běhu v zemi. Taky vydala knihu o sportu bez zranění a její klienti za ní jezdí pro radu ze čtyř kontinentů. Tahle královna endorfinů si posvítila na pět pachatelů, kteří ti při sportování všeobecně brání zařadit vyšší rychlost. Předcházej jim a příští trénink zmákneš jako Superman.

1. Málo spánku, hodně stresu

I když to může znít jako klišé, je to holá pravda. Pokud máš nervy jako špagáty a už nějakou dobu ses pořádně nevyspala, tvé tělo nad tím zapláče. A úroveň cvičení nebude valná. „Když se někdo v polovině tréninku potýká s nedostatkem energie, první, co by měl udělat, je zamyslet se nad tím, jaký měl životní styl v posledních dnech,“ říká Janet Hamilton.

Odbornice proto radí pořídit si tréninkový deníček. Do něj poctivě zapisovat své pocity, kolik máš „naspáno“ a to, jestli jsi vystresovaná. Když se na hodnoty podíváš třeba po dvou týdnech, možná v tom najdeš ten pomyslný kámen úrazu.

2. Alergie, astma a tak dále

Rýma, ucpaný nos, kašel nebo sípání? V dnešní době už je alergik či astmatik každý druhý. Bohužel. Janet Hamilton je toho názoru, že tyhle „radosti jara“ mají na triku zúžení dýchacích cest. A to při namáhavém tréninku samozřejmě není úplně optimální. Podle ní by ses měla poradit se svým lékařem o možnostech, jak při sportu dýchacím cestám pomoct v rozšíření. Chce to radu profesionála.

Vaše tělo neudělá bez kyslíku ani dřep. Každá buňka ve svalech potřebuje vzduch, aby mohla dělat svoji práci,“ vysvětluje sportovkyně. O důvod víc, proč ihned pádit na alergologii a objednat se na konzultaci v nejbližším termínu.

3. Příliš vysoká zátěž

My chápeme, že ses rozhodla do toho pořádně šlápnout. Jenže tohle odhodlání cvičit každý den ve finále přinese víc škody než užitku. Po každé fyzické aktivitě musí následovat i odpovídající čas na zotavení a relaxaci. „Pokud jste to rozjeli příliš rychle a nemáte dostatek odpočinku, budete se cítit vyčerpaní už na začátku každého cvičení,“ varuje Janet Hamilton.

Existuje jedno zlaté pravidlo, které bys měla dodržovat. Nedělat víc než dva extrémní tréninky za sebou. Pak si naordinuj aspoň dva dny na obnovení sil. A jestli přece jen nechceš vynechat, zvol nějakou lehčí variantu, jak se vypotit. I tady platí, že nic se nemá přehánět.

Přečti si také:

4. Dehydratace jako vyšitá

Ruku na srdce, jak jsi na tom s pitným režimem? Při nedostatečném zavlažování se zvyšuje zátěž srdce, což se při sportu moc nehodí, to je jasné. Navíc i svaly jsou ze 70 procent tvořeny vodou, tudíž jestli jsi na suchu, nemáš prostředky k tomu nabrat plný výkon. A teď se otestuj.

Janet Hamilton zná fígl, jak zjistit pravdu. Zvaž se těsně před a po cvičení. Pokud jsi ztratila víc než dvě procenta tělesné hmotnosti, tak to s tekutinami dost flákáš a je potřeba na tom zapracovat. Vždyť během „provětrání faldů“ se z těla vypaří dva až tři litry vody. Tohle není radno brát na lehkou váhu!

5. Žádný cukr, žádné palivo

Je jasné, že teď snižuješ příjem tuků a sacharidů, aby šla váha pěkně dolů. Jenže tady není kouře bez ohně. Abys měla energii, musí tě popohánět nějaký pohon. A ten najdeš právě v sacharidech. Jejich příjem ti umožní spalovat kalorie, i když to možná zní šíleně.

Janet Hamilton tvrdí, že většina žen potřebuje 1200 až 1400 kalorií denně, aby měla zdravou hladinu energie. Pokud držíš nějakou dietu, možná se tím připravuješ o tyhle „nakopávače“, a to je ten důvod, proč se po chvilce snažení cítíš jako šnek.

Jak ovlivňuje psychika hubnutí? Poslechni si rozhovor s výživovou poradkyní:

13.9.2023 11:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: womenshealthmag.com/fitness/g19932889/tired-during-workout/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist