Nedaří se ti zhubnout? Příčinou mohou být hormony

Prokletá kila! Zhubnout je někdy opravdu obtížnější, než to na první pohled vypadá. Ani dodržování určitého dietního režimu a pohyb nemusejí bohužel někdy vést ke kýženému výsledku. Je to i tvůj případ? Našli jsme viníka.

hubnuti-se-nedari-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Nehubneš? Možná za tím je inzulin

Pravděpodobnou příčinou je hormon inzulin, vůči kterému může mít tělo vypěstovanou odolnost. Inzulin vyměšuje slinivka břišní. Jeho úkolem je kontrolovat hladinu glukózy v krvi. Někdy ale inzulin nefunguje přesně tak, jak má. Říká se tomu inzulinová rezistence.

Když zlobí inzulin

Australská odbornice na výživu Susie Burrellová vysvětluje, že svou roli může hrát několik faktorů, například strava příliš bohatá na sacharidy, pasivní životní styl, ale také genetika. Inzulin je tak méně efektivní ve zpracovávání glukózy, kterou naše tělo přijímá z ovoce či obilovin.

Tělo je potom nuceno produkovat stále větší a větší množství inzulinu. Problém je v tom, že čím větší množství tohoto hormonu koluje v krvi, tím méně tělo stačí odbourávat tuky. Takže pokud člověk trpí inzulinovou rezistencí, je pro něj těžké zhubnout, ačkoliv třeba dodržuje extrémně zdravý jídelníček a denně cvičí.

Je to i tvůj případ?

Jak se pozná, že máš s inzulinem problém? Tady jsou základní projevy:

  • Větší únava. Ta nastává, když tělo nepřijímá glukózu tak účinně, jak by to mělo být.
  • Zvýšená chuť na sladké.
  • Zvýšené ukládání tuku v oblasti bříška – právě tam se nejvíce hromadí inzulinu. Pokud máš obvod v pase 80 cm a více, můžeš mít s inzulinem problém.

Na dietu zapomeň

Podle Susie je velkou ironií, že celý problém může ještě zhoršit přísná dieta, jejíž součástí jsou třeba nízkotučné potraviny, celozrnné pečivo či ovoce, zatímco jídelníček postavený na sacharidech může být paradoxně „zdravý“, protože nenapáchá takovou škodu.

Lidé, kteří mají problémy s inzulinem, by se ale měli vyvarovat průmyslově zpracovaných sacharidů, měli by přijímat hodně bílkovin a úměrně ostatní sacharidy. To znamená nezříkat se sacharidů úplně, ale raději je kombinovat s bílkovinami v podobě vajíček, ryb, masa či ořechů.

Tipy, jak zlepšit inzulinovou rezistenci

  • Jez menší porce jídel, buď fyzicky aktivnější.
  • Zahrň 30minutové cvičení do co nejvíce dnů v týdnu.
  • Každý den sněz alespoň pět porcí zeleniny a dvě ovoce.
  • K snídani si dopřej cereálie nebo ovesnou kaši či naklíčenou pšenici.
  • Pravidelně si dávej luštěniny.
  • Zredukuj množství nasyceného tuku. Nejez tolik kupovaných koláčů, sušenek, jídel z fast-foodů, másla, sádla, šlehačky. Z masa oškrábej tuk.

Čtěte také:

Recept pro tebe

Možná přemýšlíš, co teda vůbec jíst. Tady máš jeden recept podle Susie:

Kuřecí waldorfský salát

Ingredience:

500 g jablek
250 g vařeného kuřecího masa
100 g vlašských ořechů
3 lžíce citronové šťávy
1,5 kelímku bílého jogurtu
1 hlávkový salát
4 šalotky
1 celer
1 stroužek česneku

Jablka, vařené kuřecí a lehce uvařený celer nakrájíme, zakápneme citronovou šťávou, přidáme šalotku, prolisovaný česnek, jogurt a ořechy. Osolíme a důkladně promícháme. Necháme v chladu 30 minut odležet. Podáváme na listech hlávkového salátu.

25.7.2023 11:00| autor: Marta Dostoupilová | zdroj: https://susieburrell.com.au/category/insulin-resistance/, susieburrell.com.au

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist