Bazální teplota – pomocník v cestě za miminkem

Jednoduchá domácí metoda, která vám pomůže určit ten správný den. Možná jste již někde viděla ty menstruační kalendáře, kde je jakási čtverečkovaná stupnice s teplotami lidského těla.

Pamatuji si je z dob svého dětství či ranného mládí a ptala jsem se své matky, cože je to za vymoženost? A odpovědi se mi nedostalo. Jak běží čas, dozraje i doba k vlastnímu dítěti a zájmu o fungování svého těla. A došlo i na pojem bazální teplota.

Bazální teplota je teplota lidského těla těsně po probuzení či v brzkých ranních hodinách.  Tato teplota je u žen velmi kolísavá. Je nižší v první části cyklu, v době ovulace prudce klesá a v druhé tzv. luteální fázi opět stoupá. Pokud žena otěhotní, pak po této luteální fázi v době očekávané menstruace opět o něco stoupá. Pokud těhotná není, pak v den menstruace prudce poklesne.

Což je zajímavý jev a když už vám toto měření nepřinese nic zvláštního, tak alespoň s předstihem několika hodin víte, kdy vás zastihne menstruace.

Měření bazální teploty je antikoncepční metodou pro ženy, které nechtějí nebo nemohou užívat jiné formy ochrany. Ale především je to metoda, která nám umožní určit den ovulace s maximální přesností  a tedy i vhodný den pro početí dítěte.

článek

Začínáme…
Za výchozí první den cyklu bereme první den menstruace. Měřit můžeme již tehdy, ale lépe  začít měřit až po skončení krvácení. Teploty si zaznamenáváme do grafu. Vždy ráno ve stejnou dobu, s odchylkou maximálně půl hodiny. S každou přibývající hodinou teplota o jednu desetinu stupně stoupá. Pokud tedy zaspíme, počítáme s touto opravou. Měříme rtuťovým či digitálním teploměrem. Teploměr byste neměla v období jednoho cyklu měnit, jednotlivé teploměry mohou mít různé odchylky.

Měřit můžeme klasicky v podpaží či ústech. To jsou metody sice přijatelnější, ale nepříliš přesné. Pro přesné hodnoty je nejvhodnější měření v pochvě, případně v konečníku. V těchto místech se teplota pohybuje v rozmezí 36,3-37,3. V průběhu cyklu kolísá tak, jak bylo uvedeno výše.

Ovšem je mnoho faktorů, které mohou měření ovlivnit negativním směrem, např.:

  • mejdan den předem, pozdní spánek. Je nutné alespoň 3  hodiny před měřením spát
  • přerušovaný spánek
  • jídlo  v noci (probuzený metabolismus pak neklesá do bazální teploty)
  • příliš horké dny a noci
  • příliš chladné dny  a noci
  • některé léky
  • nemoc, horečka.

článek

Obecně platí, že pokud chcete opravdu přesně znát den své ovulace, pak musíte porovnat několik měsíců měření. Jednou je ovulace 12. den cyklu, jindy třeba 14. den…Definitivně vám ji metoda bazální teploty potvrdí, až když proběhne. Pro její předvídání si budete i nadále muset vystačit s pouhými  průměrnými výpočty. Ovšem pokud se zadaří, pak budete přesně vědět kdy. A to taky není k zahození…

Další věc, na kterou bych ráda upozornila je fakt, že netřeba zas tak tragicky brát nepřesnosti a hodiny měření. Tolerance dvou hodin měření se ještě dá považovat za normální a při horkých letních nocích se křivka teploty také nijak výrazně nevychyluje…

Tak hodně štěstí a trpělivosti v cestě za miminkem!!!

Foto zdroj: profimedia.cz

20.8.2013 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist