Úspěšné ženy: Kateřina Bláhová, instruktorka sportovních aktivit

Život bez pohybu si Kateřina nedovede představit… V současnosti se s ní můžeme setkat na lekcích alpinningu, veslování či bosu. Je zřejmé, že nebude cvičit vedle nás, ale před námi. Nejen o tom, jak se stala instruktorkou je následující rozhovor.

Katko, jaký jste měla vztah ke sportu v dětství a v období dospívání?
Vztah ke sportu jsem měla od malička velmi kladný, už na prvním stupni základní školy jsem chodila na různé sportovní kroužky, třeba na gymnastiku a basketball. Ve škole byl také kroužek lehké atletiky, kam jsem začala záhy chodit a atletika se stala mým největším koníčkem až do nějakých 17–18 let. Věnovala jsem se závodně hlavně skoku do výšky a moc mě to bavilo – nejen sportování samotné (tréninky asi 3x týdně), ale byli jsme prima atletická parta, o sobotách se jezdilo po závodech a užívali jsme si hodně zábavy.

Kolem 18 let nastal zlom a atletice jsem se postupně věnovat přestala – částečně za to mohlo déle trvající zranění, částečně odklon zájmů jiným směrem a také příprava na maturitu a vysokou školu. Ke sportu jsem se vrátila tedy zase až na vysoké škole, už pouze rekreačně, vyzkoušela jsem všechno možné – aerobik, squash, kolo, badminton… K předcvičování jsem se pak dostala, když jsem se přestěhovala za prací do Prahy. S kamarádkou jsem začala chodit do fitka, po nějaké době jsem se shodou okolností dozvěděla o možnosti vést hodiny veslování, tak jsem se rozhodla, že to vyzkouším. Po pár měsících jsem přidala alpinning, po dalším asi půl roce bosu, a byla ze mě instruktorka :-).

Můžete nám tyto sporty stručně představit?
Alpinning je nyní moje nejoblíbenější aktivita. Jedná se o velmi všestranný fitness sport, vycházející z nejpřirozenějšího lidského pohybu, kterým je chůze. Alpinning je skupinové cvičení, které probíhá na speciálních nakloněných pásech, člověk je pohání svou vlastní chůzí (žádný motůrek), a které simuluje chůzi do mírného kopce. Tím dochází k poměrně rychlému získání fyzické kondice a ke zpevnění nohou (zadní stehna, zadek). Aby bylo cvičení pestré a zábavné, prokládám chůzi jednoduchými posilovacími prvky, jako je zvedání kolen, unožování, zakopávání, posilování rukou s činkami nebo gumičkami. Při tom všem dbám na správné držení těla. Při alpinningu tedy získáte fyzičku a zpevníte celé tělo tím nejpřirozenějším způsobem – při chůzi.

Indoor rowing je také skupinová aktivita, při které klienti veslují společně s instruktorem na trenažérech. Instruktor udává rytmus veslování, intenzitu cvičení si každý klient určuje sám podle svých schopností a cílů, svůj výkon si každý kontroluje na monitoru, kterým je vybaven každý veslovací trenažér. Veslování je výborné na posílení zad a svalů kolem páteře, zabrat dostanou nohy a procvičíte také ruce.

Bosu se cvičí na gumovém půlmíči s pevnou základnou. Moje hodiny jsou rychlé a dynamické, kardio trénink s prvky aerobiku prokládám posilováním nohou a středu těla. Jelikož na bosu překonáváme při cvičení odpor míče a zároveň musíme udržovat stabilitu, dochází k posilování hlubokých stabilizačních svalů trupu, tedy kolem páteře a hlubokých břišních svalů, což je důležité pro správné držení i celkové fungování těla.

Vyžadují tyto aktivity nějakou zvláštní přípravu, nebo si může přijít zacvičit i úplný začátečník?
Žádná zvláštní příprava potřeba není, stačí se rozhodnout a přijít. Na každé své hodině se ptám, jestli někdo přišel cvičit úplně poprvé – pak vše vysvětlím a kontroluji, aby začátečník cvičil správně. Co se týká fyzické kondice, tak žádná nebo malá fyzička také není překážkou. Každý jsme někdy začínali, důležité je se rozhodnout, že chci cvičit a zlepšovat se. Já jako instruktor vedu hodinu a motivuji k výkonu, zároveň ale moji klienti vědí, že je důležitý dát na vlastní dobrý pocit ze cvičení. Ani úplný začátečník se tedy nemusí obávat, že hodinu protrpí – každý si může udělat přestávku dle potřeby, nebo zpomalí tempo tak, jak potřebuje. Pokud klient vytrvá a bude chodit cvičit pravidelně, sám brzy zjistí, jak krásně se mu fyzička zlepšuje a že se mu cvičí lépe a lehčeji.

Velkou radost mi dělají klienti, kteří přišli jako úplní začátečníci bez kondice, kteří vytrvali a na kterých je po půl roce či roce pravidelného cvičení vidět úžasná proměna – vydrží cvičit celou hodinu v tempu, zhubli, zpevnili celé tělo, jsou ale i vitálnější a usměvavější. Zejména na alpinningu mám takových klientek několik a jsem na ně opravdu hrdá.

Potřebuje klient nějaké speciální vybavení?
Na všechny zmiňované sporty stačí sportovní tenisky, kalhoty a tričko, nejlépe z funkčních materiálů, které dobře odvádějí pot. Krom toho ještě potřebujeme ručník a láhev s vodou na občerstvení během cvičení.

Ženy zajímá cvičení samozřejmě v souvislosti s hubnutím. Jak je to s úbytkem váhy u sportů, o kterých si povídáme?
U každého cvičení dochází ke spalování energie a tuků, tedy i u těchto sportů. V případě mých hodin se nejedná o čistě spalovací hodiny v pomalém tempu, i když také samozřejmě nějaký tuk spálíme. Důležitější je vybudování základní svalové hmoty a zpevnění svalů – tím, že nějaký tuk spálíme a zároveň posílíme svaly, dojde k vytvarování a zeštíhlení těla. Pro hubnutí je důležitá jakákoli fyzická aktivita, zaprvé aby nedocházelo ke ztrátě svalové hmoty, a zadruhé abychom zvýšili výdej energie.

Pro každého ale přeci jen může být vhodný jiný typ pohybu, dokážete poradit, podle čeho by si jej měly ženy vybírat?
Pokud má člověk chuť se hýbat, vždy si najde pohyb, který mu vyhovuje, něco, co ho baví. Omezením mohou být pouze zdravotní problémy, ke kterým by se mělo přihlížet. Pokud mě bolí kolena, nepůjdu běhat do parku, raději vyzkouším alpinning, který je šetrnější. Pokud koleno pocítím i při alpinningu, zkusím veslování, u kterého se sedí a kolena jsou namáhána ještě méně. Zkrátka je důležité zhodnotit svá zdravotní omezení a pak už jen vyzkoušet, který sport mě baví a který instruktor mi vyhovuje.

Ještě k vašim lekcím… Kdy, kde a jak často vás můžeme vidět a hlavně navštívit na hodinách cvičení?
Momentálně předcvičuji ve Sportcentru Evropská na Praze 6. Lekce alpinningu mám každé úterý, čtvrtek a neděli, k tomu ještě v úterý hodinu bosu a ve čtvrtek hodinu veslování. Hodinu je možné si rezervovat na stránkách fitness centra.

Co se týká veslování, které je velmi vhodné pro všechny věkové i výkonnostní kategorie a jako doplňkové cvičení k jiným sportům (např. k běhání či cyklistice), doporučuji si najít na internetu příslušné webové stránky, kde se dozvíte podrobnější informace o této zajímavé indoor aktivitě a o lekcích pořádaných v Praze, nejen na Evropské.

článek

Dodržujete ve dnech, kdy předcvičujete, i speciální jídelní režim?
Pokud člověk sportuje, měl by dodržovat pravidelný a vyvážený jídelníček. Mé lekce jsou v podvečerních hodinách, celý den tedy dodržuji pitný režim a pravidelně jím po 2–3 hodinách. Před cvičením je důležité nejíst těžká jídla, poslední větší jídlo jím asi 1,5–2 hodiny před cvičením, abych neměla těžký žaludek, ale zároveň abych neměla hlad. Hladové tělo je vyčerpané a nemá dostatek energie k výkonu. Ihned po skončení hodiny se mi osvědčilo doplnit okamžitou energii cukrem, dám si čtvereček čokolády nebo bonbón hroznového cukru. Asi 1–1,5 po cvičení následuje lehká večeře s převahou bílkovin a trochou sacharidů, například tvaroh s rozmačkaným ovocem. Není dobré jít spát po výkonu hladová, tělo musí regenerovat.

Provozujete ještě nějaké sportovní aktivity ve volném čase? Jak jej vůbec trávíte?
Jelikož mě sport provází od mala, tak si trávení volného času bez sportu neumím představit. Aktivitu si vybírám podle momentální nálady a chuti, ráda si jdu zaběhat, zahrát squash, badminton, volejbal, posledního půl roku se nechávám zasvěcovat do tajů lezení, zatím převážně na umělé stěně, nicméně doufám, že si vyzkouším další opravdovou skálu – má zatím jediná zkušenost v přírodě byla opravdu silným zážitkem.

Hodně volného času věnuji také své labradorce, s kterou nejen chodím běhat, ale milujeme výlety do přírody. Pokud vyšetřím ještě nějaký volný čas, ráda relaxuji u ručních prací, z kamenů a cínu vyrábím pájené šperky, také háčkuji a pletu.

Začalo jaro a mnohým se už do tělocvičen v krásném počasí nechce. Řeší se rozvrh cvičení ve sportovních centrech v jarních a letních měsících nějak individuálně?
S prodlužováním dní a hezkým počasím lidí ve fitness centrech skutečně ubývá. Některé hodiny, které nemají návštěvnost, se ruší. Speciální rozvrh bývá ale zaváděn až v létě a o prázdninách, kdy je lidí skutečně málo. Pohyb venku je moc fajn a také ho mám ráda, myslím si ale, že by si každý měl ponechat alespoň jednu svou oblíbenou hodinu ve fitku i přes léto, k udržení získané kondice a k procvičení svalů, které na výletech nebo pohybem venku neprocvičíme.

Kdybyste měla závěrem uvést několik argumentů, proč si máme na sportování najít pravidelný čas, jak by zněly?
Jedině pravidelným pohybem se dobereme k nějakým výsledkům, ať chceme získat kondici, zhubnout, nebo zesílet. Pravidelný čas, který si na sportování vyhradíme, nám pomůže udržet „morálku“ ke cvičení. Odměnou za pravidelný pohyb nám bude kromě dosažených výsledků i spokojenost sama se sebou a lepší nálada a pocity štěstí díky vyplaveným endorfinům z fyzické zátěže.

Děkuji za rozhovor.

Foto archiv Kateřiny Bláhové

28.5.2014 8:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist