Jak to vidí chlap: Je o šestnáct let starší, může to fungovat?

Velký věkový rozdíl ve vztahu je vždy trošku oříšek. Stejně to má i naše čtenářka Adéla, která se zamilovala do muže o 16 let staršího. Je to už moc? Nebo to může fungovat? Radí jí náš chlap – Tomáš Erben.

jak-to-vidi-chlap-1100x618.png Zdroj: profimedia

Jak to vidí chlap: Je o hodně starší, může to fungovat?

Dotaz čtenářky Adély:

Dobrý den, je mi 17 let a už nevím jak dál, proto se obracím na vás. Už dva roky jsem zamilovaná do muže, který je ale o 16 let starší. Ze začátku jsem si myslela, že se mi jenom líbí to, jak je pozorný a že je to jen takové letní pobláznění. Ale teď už je to dva roky a já nevím jak dál. To, že se mi líbí, ví, ale pouze z mého chování, nikdy jsem mu to neřekla na rovinu. Rok poté, co jsem ho poznala, to bylo minulý rok v létě, se ke mně choval strašně hezky, zvali mě s jeho kamarády na různé oslavy, grilování atd. A nikdo kromě něj si mě moc nevšímal, ale on byl hrozně pozorný, to už mi přišlo podezřelé. Dále když mne potkal venku a pršelo, tak zastavil a vezl mě domů nebo mě viděl venku, tak mi hned volal, jak se mám a tak. Letos na jaře mě zval už dokonce k sobě do práce, ať přijdu, přijel pro mě a odvezl mě. V létě za mnou i přijel, když nikdo nebyl doma a krásně jsme si spolu vždy povídali. Psal mi SMS a tak.

Pak ale na začátku srpna mi mamka říkala, že mu můj strýc řekl, že mne má nechat na pokoji a aby za mnou nejezdil a nepletl mi hlavu, od té doby už nepsal, a když jsem ho ke mně pozvala, tak už dvakrát odmítl, že má moc práce. Už jsem byla i u kartářky a ta mi řekla, že by z toho něco mohlo být, ale je zde bariéra můj strýc, že se ho prostě bojí. A to už jsem byla letos odhodlaná, že mu řeknu vše, co cítím a uvidím, jak se k tomu postaví a jak to cítí on. Taky jsme spolu byli běhat a jezdili jsme na motorce. Chtěla bych jenom znát váš nazor, a jestli se mám snažit dál a pozvat ho ke mně. Můj pocit je takový, že on by chtěl, ale bojí se strýce, ale já nechápu, proč on se do toho plete?!

PS: Moji rodiče nejsou proti.

Adéla

Odpovídá Tomáš Erben:

Milá Adélko,

svým dotazem jsi mi dost zamotala hlavu, přišla jsi s dost kontroverzním tématem. Při prvním čtení se mi v hlavě začaly rodit názory, které se při druhém rozplynuly a přeměnily v dost protichůdné. Pokusím se tedy nabídnout oba póly a ty si vyber cokoliv, co je tvému srdci bližší.

Obecně se snažím situaci lidí nijak neposuzovat, abych ji nezabarvoval svými emocemi, ale ve tvém případě nedokážu zůstat odosobněný. Mně je 37, tedy nejsem o moc starší než tvůj kamarád a upřímně, moc mě nenapadá, co bych si s tak mladinkou dívkou mohl počít, aby to neskončilo mrzutě. Nejspíš právě pro tebe. Pravda, nejsi už jen dívkou, věřím, že vypadáš a dokážeš se chovat i jako mladá žena. Přesto mám pocit, že do našeho světa regulérně dospělých bys udělala až moc velký skok. Pokusit se o skutečný vztah, museli byste se přinejmenším sejít někde na půli cesty. Teď vás dělí 16 let dramatického osobnostního vývoje, sexuality, zkušeností, očekávání…

Vezmi si jako příklad to grilování. Byla jsi jediným mládětem mezi ostatními? Jaké pocity to v tobě vyvolávalo? Láska se vždy odehrává v kontextu ostatních lidí. Tím spíš, že jsi tak mladá, v mnoha ohledech závislá na svém okolí.

Přečti si také:

Mám maličkatou dcerku a při představě podobného vztahu bych jistě měl stejnou potřebu jako tvůj strýc. Jediným důvodem, proč se do toho plete, jak říkáš, může být to, že mu nejsi lhostejná a má potřebu tě chránit. Tak to se shovívavostí ber. Nic sobeckého. Samozřejmě ne každý dospělý nutně ví, co je pro ostatní dobré, zas je ale fakt, že už jen ze zamilovanosti člověk občas dělá slušné blbosti. Bez ohledu na věk.

Tohle všechno ti navykládala moje hlava. Teď i pár vět, které má chuť napsat moje srdce: už všechny pohádky nám vtloukaly do hlavy, že láska hory přenáší. A co tou horou má v dnešní době být, když ne vzdálenost nebo věk? Jasně, taková pohádka se poštěstí jen vyvoleným – Pretty Woman, Ivanka Gottová, Popelka… Tak proč bys mezi těmi nepravděpodobnými příběhy nemohla být i ty?

Milovat je skvostná věc, ale umí i pekelně bolet. Asi sis během těch dvou let všimla. Takovou moc má to nevyslovené. Vím, že to chce kuráž se otevřít, ale to může tvým nenaplněným stavem zatřást. Třeba dáte svým pocitům, budou-li oboustranné, průchod anebo se připrav na to, že tě třeba obejme a řekne “Adélko, nezlob se, možná za 20 let”.

Abych to shrnul, ideální by bylo, kdyby sis ulevila vyznáním, když už jsi k němu odhodlaná, on tě citlivě odmítl, ty ses s tím trochu poprala a otevřela své srdce novému poznání. Bude víc pozorných mužů, kteří budou vnímat tvou jedinečnost a podle toho se k tobě chovat. Dospělí muži mají konkurenční výhodu – ty vnímáš, že svezení je velká událost. S mladšími si tu cestu s nevinností prošlapeš od začátku. I to má něco do sebe.

 

14.6.2023 2:00| autor: Tomáš Erben vztahový kouč

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist