Poprvé ve fitku? 5 rad, na co si dát pozor

Máš strach z fitka? Žiješ v představě, že tam na tebe budou všichni zírat? Pokud si nejsi jistá, co tam dělat, aby ses neztrapnila, nebo bojuješ s vůlí, spolehni se na tenhle záchranný manuál!

Tak jo, máš jasno. Zítra vyrazíš poprvé do fitness centra a konečně dosáhneš postavy snů. Máš odhodlání jako nikdy, přesto se trochu bojíš, aby tě počáteční chuť nepřešla hned po první návštěvě. Buď v klidu, drž se těchto rad a už tě nic nezlomí!

1. Dvakrát měř, jednou řež

Největší chyba? Zamířit do první posilovny, koupit si permanentku na půl roku, aby tě zaplacená suma motivovala, a až pak zjistit, že vybrané centrum ti vlastně nevyhovuje. Jejda, máš k němu spoustu výhrad! Jsi otrávená, hledáš výmluvy, proč tam nejít a peníze „za vlezný“ nenávratně propadnou. Na to se musí od lesa…

Než se někam upíšeš, doporučujeme důkladnou sondu terénu. Porozhlédnout se i po dalších fitkách v okolí, vysledovat dění, nechat si vysvětlit, co a jak funguje. Třeba využít i zkušební lekci zdarma. Prostředí ti zkrátka musí sednout i s lidmi, kteří tam chodí, takže když se v něm nebudeš cítit dobře, logicky se tam víckrát nepohrneš. Tudíž vybírej poctivě a dej si na čas!

2. Nech si poradit od zkušených

Když už jsi natrefila na správné místo, určitě ti jako začátečníkovi nabídnou trenéra. Nebraň se tomu, i když se za svou chabou fyzičku možná stydíš. Profík ti poskytne cvičení na míru, s ohledem na tvoji váhu i věk a doporučí ti to nejvhodnější. Může s tebou probrat i individuální plán a uchrání tě před počátečními nataženými svaly, namoženými zády a úrazy na posilovacích strojích, které jsou pro tebe zatím vyšší dívčí.

Máš obavy, že tě osobní trenér zruinuje? Nikde není psáno, že jeho služby musíš využívat stále. Stačí první čtyři týdny a pak s ním jednou za dva měsíce projdi pokroky a uprav pohybový plán. Co dalšího je třeba zvážit?

3. Pojisti se

Je fajn, když se chodí sportovat s kamarádkou nebo přítelem. Zase trochu motivace a srandy navíc! Jenže tohle se ti může pěkně vymstít, pokud na tom tvůj doprovod není s kondicí stejně jako ty. Vyrýsovaný „namakanec“ tě bude burcovat k podávání stejných výkonů – a to je špatně. Budeš se snažit držet s ním krok za každou cenu a nakonec tě takový nepoměr sil odradí. A možná i uštve! Který blázen by tohle chtěl opakovat? No ani omylem!

Jestli chceš opravdu cvičit s kámoškou, zvol takovou, která má stejnou výchozí fyzičku. S tou to bude jiné kafe a žádná demotivace nehrozí. Ty, co už cvičí dlouho, nech raději doma. Pro jistotu!

4. Drž se při zemi

Reálné cíle jsou alfa i omega. Je jasné, že pokud jsi posledních pár let sportu moc nedala, těžko na druhé lekci uzvedneš 30 kilo a uběhneš 20 kilometrů. Chápeš, kam tím míříme? Ber ohled na své možnosti a nečekej zázraky po jednom týdnu. Přehnaná očekávání vedou ke zklamání. Snaž se být trpělivá a zatím si užívej, že si vyčistíš hlavu, vyplavíš nějaké ty endorfiny a uděláš něco pro své zdraví.

Kdyby přece jen přišla krizovka a touha to vzdát, obrať se na trenéra. Ten s tebou projde dosavadní výsledky a dokáže ti, že se postupně zlepšuješ, i když ti to tak vůbec nepřipadá. Psychický doping ti helfne v nesnázích!

5. Nezůstávej na místě

Není fitko jako fitko. Některé mají v nabídce kurzy zumby, jógy nebo pilates. Aby tě nedohnal stereotyp, není na škodu občas zavítat na nějaký z nich. Nové druhy pohybu ti dodají svěží impuls a cvičení nebude rutinní. Změna je plus! Navíc při těchto lekcích posílíš pánevní dno a to je pro ženy nesmírně důležité. Bude to pro tebe vítaná změna od klasického zvedání činek či únavných dřepů. A kdo ví, třeba se v tom najdeš na tolik, že kdyby plán s fitkem přece jen z nějakého důvodu selhal, budeš mít v záloze alespoň to. Jeden nikdy neví…

Že ve sportu všeobecně není nouze o úrazy ani vtipné situace, dokazuje následující video! Některé věci fakt nevymyslíš… Tak si z toho vezmi ponaučení, než oblečeš tepláky, ať nedopadneš jako tihle nešťastníci!

A co ty a fitko? Chodíš pravidelně, nebo jsi mu zatím nepřišla na chuť? Možná tě ta chuť přepadne, když zjistíš, že si taky budeš muset pořídit něco nového na sebe. Nech se inspirovat třeba v naší fotogalerii.

Foto: Shutterstock.com 

16.3.2017 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist