Jak na posilovny?

Ve dnech 11. – 14. září 2008 ve výstavním areálu PVA Letňany Praha proběhne 4. ročník veletrhu Wellness Balnea. Wellness, neboli pocit pohody, spokojenosti a naplnění, se stává součástí životního stylu obyvatel České republiky čím dál tím víc. Proto vám přinášíme sérii článků o tématech, která zajímají všechny milovníky hesla „wellness“.

Dnes na téma posilovny a posilování s osobním trenérem fitness a wellness Martinem Hojdou.

Zdá se, že Češi jsou – co se posiloven týká – stále „extrémisty“ – buď chodí posilovat téměř denně, nebo se posilovně vyhýbají velkým obloukem. Je to tak?

Ano, v posilovnách vídám v podstatě téměř stejné tváře. Situace se ale zlepšuje. Mnoho lidí si dnes víc a víc uvědomuje, že potřebuje komplexní symetrické cvičení v podobě kvalitního strečinku a cíleného posilování zejména břišních a zádových svalů.

Jaká je zdravá míra frekvence návštěv? A jak dlouhou dobu by měl člověk v posilovně strávit?

Je to velmi individuální. Optimální je 2-3x týdně alespoň po jedné hodině. Pokud má někdo posilovnu jako doplněk, vystačí si i s jednou návštěvou za týden.

Opravdu se dá každému sestavit program „na tělo“ tak, aby splnil očekávání?

 

Dosažení výsledků ze cvičení je bohužel závislé na mnoha faktorech. Trenér otestuje klienta, sestaví mu trénink a naučí ho správné technice provedení cviků, ukáže mu jakousi cestu, po které by měl jít za svým cílem. To ostatní je pak o motivaci a nasazení.

Od kolika let je cvičení v posilovně doporučováno?

 

Z mého pohledu je vhodný věk okolo puberty, kdy se pohybová soustava utváří do finální podoby. Což znamená, že růstový hormon významně prodlužuje kosti a zejména páteř potřebuje zpevnit a posílit okolními svaly, aby se nevytvořila skolióza či jiné deformace. Velmi vhodné je když na cvičení dohlíží trenér a dbá na správné provedení cviků.

Doporučuje se cvičení v posilovně kombinovat s ostatními sporty (například aerobic či squash), nebo k dosažení stanovených cílů vystačí posilovna?

Posilovna je sice univerzální prostředek ke zlepšení kondice, zpevnění svalů, vytvarování postavy a „vyčištění“ hlavy od stresu. Málokdo však cvičí až tak intenzivně, aby se jeho tepová frekvence dostala tak vysoko, aby docházelo k tréninku vytrvalosti a zlepšil se tak i celý kardio systém. Proto je optimální kombinace s nějakým aerobním sportem, který navíc podporuje i hravost:-)

Často se setkáte s tím, že se lidem nechce jít cvičit do zavřené místnosti, když je venku krásně. Neexistují nějaké „outdoor“ posilovny? 

Outdoor posilovna je skvělá myšlenka, ale v našich zeměpisných podmínkách asi těžko proveditelná. Například v Kalifornii existují posilovny pod širým nebem přímo na plážích. U nás by to mohlo být spíše sezónní cvičení, a to ještě pokud by zrovna přálo pěkné počasí.

Ženy se často stydí cvičit před muži, existuje nějaké řešení pro tento fenomén?

Ženy, které se stydí cvičit před muži, mohou částečně postrádat sebevědomí. Existuje řešení v podobě návštěvy fitness centra určeného pouze pro ženy, případně si mohou nějaký čas zacvičit doma, aby se jejich sebevědomí utužilo. Jako návod je vhodná knížka nebo DVD o cvičení.

Může posilovna pomáhat například i jako rehabilitace po úraze? V jakých případech?

Posilování a strečink může volně navázat na předešlou rehabilitaci, ale je nutný souhlas lékaře. Cvičení by pak mělo probíhat pod vedením kvalifikovaného trenéra, který může ještě cvičební program konzultovat s lékařem či fyzioterapeutem. Velmi často pracuji s lidmi, kteří jsou po výhřezu meziobratlové ploténky či po plastice kolene, cvičení jim velmi prospívá.

Co si přejí zákazníci nejčastěji – zhubnout, posílit? Je nějaká průměrná doba, za kterou zhubne člověk cca 5 kg nadváhy?

Většinou by si každý rád zlepšil kondici, zpevnil tělo a shodil nějaké to kilo. I zde platí individualita, ale obecně lze říci, že 5 kg lze průměrně odbourat za 2-3 měsíce pravidelného cvičení a úpravou stravovacích návyků.

Stává se často, že zákazník tréninky jednoduše vzdá? Případně proč?

Čas od času se stane, že klient přestane cvičit. Nejhorší je, pokud hned na začátku cvičení přijde delší dovolená či služební cesta anebo třeba Vánoce. Je to všechno ale o disciplíně a motivaci. Člověk musí vědět proč to dělá a také pro to něco obětovat.

Jaký je váš největší pracovní úspěch – myslím co se práce s klienty týká?

Každý dosažený cíl cvičení je pro mě a mého klienta úspěchem. Je to vlastně týmová práce, kdy já se starám o přípravu náčiní, kontrolu techniky cviků, intenzitu tréninku a motivaci. Klient zase vkládá do tréninku své fyzické schopnosti, píli a cvičební nasazení.


Více o tématu wellness, posilování, rehabilitace a o mnohém dalším se dozvíte na veletrhu Wellness Balnea ve dnech 11. – 14. září 2008 v areálu PVA Letňany. Návštěvníci budou moci zavítat také na interiérový veletrh Tendence probíhající v souběžně na stejném místě a veletrh Gastro & hotelset, který se koná rovněž v PVA Letňany ve dnech 11. – 13. září 2008.

8.9.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist