Naučte se bránit pomocí Krav maga

Máte nebezpečné povolání, nebo se prostě jen bojíte chodit sama noční ulicí? Máme pro vás skvělé řešení, jak se přestat bát. Naučte se bránit pomocí Krav maga!

Co je to Krav maga?
Krav Maga je izraelský sebeobranný systém založený na instinktivních reakcích a tudíž jeho základy jsou snadno zapamatovatelné. Obránce se učí reagovat na útok rychle a využít tak moment překvapení, protiútok cílit na vitální body a v co nejkratším čase se uchýlit do bezpečí. Krav maga v hebrejštině znamená boj zblízka, přesto je kladen důraz na prevenci a snaze předejít konfliktům. Při pravidelných trénincích výhradně pro ženy, se dozvíte stejné techniky jako ve smíšených třídách, nicméně je přizpůsobeno pořadí v jakém se vyučují. Od řešení jak z úchopů za ruce,  ze sevření v objetí, únosu, táhnutí za vlasy…

Co může přinést návštěva kurzů KM ženám?
Kromě osvojení si technik, jež mohou zachránit zdraví jim, či jejich blízkým, zlepšení fyzické kondice, zvýšení ostražitosti a taktického chování.

Jak je náročný trénink?
Hlavně zpočátku kurzů jsou tréninky bohatší na cvičení pro zvýšení fyzické kondice. Nicméně každý trénink je zvládnutelný – náročnost se odvíjí a stupňuje/snižuje s fyzickými možnostmi studentek.

Jaké fyzické kvality by měla návštěvnice kurzu mít?
Jediným předpokladem je dostatek odhodlání. Fyzickou kondici během kurzu zlepšíte a psychická příprava na možný útok je také součástí tréninků. Právě třída speciálně pro ženy je na míru těm, jež z jakýchkoliv důvodů nejsou ochotny cvičit a tedy simulovat napadení a obranu s muži. Kdykoliv je však možnost si lekci ve smíšené třídě zkusit a s tím i obranu proti útokům vedenými muži. Muži často disponují fyzickou převahou, což je důležitý faktor pro mentální přípravu na útoky vedené agresory-muži.

Mohlo by toto být řešením problému násilí páchaného na ženách? Říkala jste, že v relativně krátké době, lze získat sebevědomí v nebezpečných situacích a výhodu překvapení proti útočníkovi…
Důležité je přesvědčení, že má cenu bránit se. Často například panuje představa, že protiútokem při (sexuálním) napadení se zvýší útočníkova agresivita a nemá cenu o něco se pokoušet. Pokud máte příležitost zahájit protiútok, musíte jednat a ne čekat, kam až je útočník schopen zajít. Jste-li objektem násilí, pak prvním krokem je rozhodnutí zahájit obranu a protiútok. Tím, že hned po obraně následuje protiútok vedený na citlivé a vitální body, zvyšuje krav maga šance i menším, slabším či ženám, které navíc mohou těžit z momentu překvapení.

Jak probíhá trénink?
Součástí tréninku je rozcvička, hry rozvíjející postřeh a ostražitost, ukázka problému a nácvik techniky na jeho řešení, procvičení technik ve stresovém prostředí,

Znáte někoho,  komu KM opravdu pomohla v životě?
Ze zkušeností účastnic kurzů ale i mé vlastní se cvičení KM projeví hlavně v preventivním chování například při nočních návratech domů,  při práci za barem, ve větší jistotě ve vlastní možnosti a rozhodně menším strachem jež může paralyzovat a vychází z pocitu bezbrannosti. Žádná z mých studentek se naštěstí nemusela uchýlit k aplikaci tvrdých technik, jež učíme. Krav maga cvičím pátým rokem. Když jsem se rozhodla začít s KM nebydlela jsem v Praze a tak byly důvodem každodenní večerní cesty domů po mizerně osvětleném venkově, ale i nepříjemné situace s opilci, exhibicionisty a podobně v dopravních prostředcích. Navíc jsem hledala fyzické vytížení a KM představovala spojení pohybu a učení se něčeho prakticky použitelného.

Na otázky nám odpovídala Edita Fejfarová, instruktorka International Krav Maga Federation CZ – civilní sekce, specializace ženy a děti.

Více informací najdete na www.kravmaga.cz

14.3.2013 2:00| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist