Pomoc! Nesnáším jeho koníčky!

Z okna panelákového bytu 3+1 trčí jakýsi podivný dlouhý předmět. Při bližším pohledu je zcela jasné, že je to křídlo letadla! Co ovšem dělá letadlo v bytě na jednom nejmenovaném pražském sídlišti? „Letecké modelářství je koníček mého manžela,“ povzdychne si naoko rezignovaně osmačtyřicetiletá Hana.

Kuchyň vyhrála
Za pětadvacet let svého manželství je zvyklá na ledaccos. I na to, že ji její manžel vykazuje z kuchyně, aby si tam na stole mohl lepit své modýlky. Do pokoje dvou dospívajících synů má totiž zakázaný vstup, v ložnici není ani kam položit modelářské nádobíčko a v obýváku na nízkém konferenčním stolku se to dělá špatně. Zbývá proto už jenom miniaturní předsíň a kuchyně. Která místnost nakonec v boji o dílnu vyhrála, to je nasnadě.

Letadla jsou neškodná záliba
„Nevadí mi to, je to taková neškodná věc,“ komentuje nakonec s úsměvem manželovo úsilí sestrojit model létacího stroje Hana. I když dodává, že spolu občas bojují o to, kde se bude podávat oběd nebo večeře. „Jsem docela ráda, že má takového koníčka, je to pochopitelně mnohem lepší, než kdyby chodil po hospodách a pil nebo hrál na automatech. A ze svého okolí znám od kamarádek takových příkladů bohužel víc než dost,“ říká spokojená máma od funkční rodiny. „Martin je navíc kutil, to ho v  naučilo modelářství. V domácnosti umí všechno spravit a je hrdý na to, že k tomu žádné odborníky nepotřebuje. A že občas není kam dát talíř s jídlem? To už se dá nějak přežít,“ mávne s klidem rukou.

Had odrazuje ženy
Každý koníček drahé polovičky ovšem není takhle neškodný. Své by o tom mohla vyprávět třiadvacetiletá Jitka: „S Karlem jsme se znali čtrnáct dní, když mne pozval k sobě domů s tím, že mi představí svého miláčka. Nemusím prý žárlit, není to žádná žena ani muž, takže nemusím mít strach, že je gay nebo že pěstuje bigamii. Ale živý ten miláček prý je. Byla jsem zvědavá, v duchu jsem hádala, že má asi psa, nejspíš nějaké větší plemeno. Tipovala jsem to na vlčáka. O to větší to byl šok, když jsme vstoupili do pokoje.“ Nacházelo se v něm obrovské terárium. Za sklem na ni mezi větvemi a rostlinami vykukoval had! Karel choval hroznýše královského. „Představa, že by to zvíře v noci vylezlo z terária a uškrtilo mne, ve mně vzbuzovala děs. I když se Karel snažil, abych se s hadem spřátelila, odmítla jsem na něj i jenom sáhnout. Po pár dnech jsme se rozešli. Pocit, že bych musela sdílet domácnost s tím tvorem jsem prostě nezvládla,“ vzpomíná dívka. Z Karla potom vylezlo, že podobný problém už mělo víc žen. Kvůli nim se ale svého milovaného hada vzdát nechtěl.

[[related]]

Adrenalin nemusí být vítaný
Jakkoli je letecké modelářství celkem příjemným koníčkem, se samotným létáním už tak růžové být nemusí. Když si Milada našla partnera, musela vzít na vědomí, že každou volnou chvíli tráví na letišti. Je totiž blázen do ultralehkých letadel, s nimiž míří do vzduchu, jakmile to počasí jenom trochu dovoluje. „Ze začátku mi trvalo dost dlouho, než jsem si zvykla. Bála jsem se o něj, pořád jsem trnula, že se mu něco stane. Pak jsem jednoho dne nějak dospěla do bodu, kdy se to zlomilo. Ne že by mi to teď bylo jedno, ale už mám nad tím nadhled. Koneckonců, když jde přes ulici, taky ho může srazit auto. Co se má stát, se zkrátka stane,“ říká dnes. Každá žena ovšem nedokáže zvládat koníčky své drahé polovičky s takovým klidem, zvlášť když jde o různé adrenalinové sporty typu seskoků s padákem a podobných lahůdek.

Netrapte se zbytečně
Každý z nás je svým způsobem do něčeho blázen, proto mít nějakého trvalého a smysluplného koníčka je prima. Přináší to potěšení, rozptýlení a načerpání nových sil. Problém ale je, když si vašeho partnera koníček osedlá tolik, až to významně zasahuje do partnerského nebo rodinného života. Tráví-li váš partner svým koníčkem tolik času, že na rodinu už mu žádný nezbývá, je nejspíš něco špatně. Tolerance je sice krásná vlastnost, ale všechno má své meze. Nebojte se proto svému protějšku v klidu vysvětlit, že se cítíte osamělá, když vás zanedbává. Ale pozor! V žádném případě své požadavky nestavte stylem: Buďto koníček nebo já! Pokud s jeho koníčkem nejste smířená, třeba proto, že nedokážete překonat strach o něj, když se věnuje adrenalinovým sportům, nebo protože se bojíte hadů, dejte od vztahu ruce pryč. Svého koníčka se kvůli vám nevzdá, protože je součástí jeho osobitého já, a vy se budete jenom zbytečně trápit.

Jaké koníčky má váš miláček? Zasahují nějak do vašeho partnerského a rodinného života? Jaké koníčky byste v žádném případě netolerovala?

Foto zdroj: profimedia.cz

6.2.2013 8:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist