Jak vyzrát na své tělo: Potíte se? Jděte do sauny!

Také se vám stane, že vstoupíte do autobusu a nejraději byste hned utekla? Do nosu vás praští odér potu. S přibývajícími horkými dny pro některé z nás velký problém. Co dělat, abychom se cítily dobře a nebyly pro okolí nevítanou páchnoucí návštěvou?

Tělní klimatizace

Pocení je vlastně taková naše klimatizace. Zabraňuje přehřátí organismu a reguluje naši teplotu. Navíc naše tělo elegantně zbavuje odpadů z metabolismu. Snažit se zabránit pocení, jak se nám to někteří rádoby odborníci snaží namluvit, je proto velkou chybou. Potit se prostě musíme, pot je projevem zdravého organismu. Trpíme-li ovšem pocením, které obtěžuje nás i naše okolí, nezbývá, než začít u sebe.

Jak zregulovat teplotu?

Prvním krokem je výživa. Pokud chcete snížit pocení, vyvarujte se alkoholu, kávy, cigaret i sladkostí. Také aromatické silice přecházejí i do kůže, takže odpusťte si cibuli, česnek, ale třeba i kmín nebo uzené ryby. Jestliže se ale ani tak nechcete vzdát třeba oblíbeného bramboráku, pomozte si chlorofylem v tabletách, který silice váže. Vyhněte se také ostrým jídlům, které se stávají spouštěcím mechanismem pocení, a vynechejte vodnatá jídla, jež odvádějí z těla soli. Při regulaci tělní teploty pomáhá hořčík.

článek

Půlhodinka saunování funguje jako ledviny

Je-li naším každodenním společníkem voda a mýdlo nebo sprchový gel, nemusíme se bát, že budeme potem cítit. V oblečení v létě vybírejte bavlněné vzdušné kousky a vystříhejte se těsných trik i kalhot, na kterých jsou vidět nepříjemné koláče. Ostatně jejich vzniku se dá zabránit použitím vložek do podpaží, která pot vsávají. Pokud to zvládnete, je dobré pravidelně sportovat a navštěvovat saunu. Během saunování se prokrví celý organismus, kůže dýchá. Podle vědců během 30 minut saunování vyloučíme stejné množství odpadu, jaké trvá ledvinám zpracovat za 24 hodin.

Deodorant nedráždí pokožku

Pocení mají zabraňovat antiperspiranty, které stahují potní žlázy. Pokud ale antiperspirant chcete použít, zkuste si nejdříve udělat test, jestli ho budete dobře snášet. Velká část z nich totiž obsahuje potenciální alergen chlorid hlinitý. Další možností i když ne zrovna levnou a bezbolestnou je botulotoxin aplikovaný podkožně. Ten zabraňuje pocení tím, že zablokuje přenos signálu nervových buněk k potním žlázám. Ovšem zdravotně nejméně zatěžující je použití deodorantu, který pach překryje a nedráždí pokožku.

článek

Naznačte dárkem, co se děje

Dochází-li ale u vás k nepřetržitému pocení, tedy hyperhidróze, zajděte k lékaři. Může jít o signál vážnější nemoci, který není dobré přehlížet a podceňovat. Může jít o poruchu žláz s vnitřní sekrecí, hormonální změny, vysoký krevní tlak nebo jiné choroby. Tedy setkáte-li se ve vašem okolí s potícím se člověkem, zkuste být tolerantní a zamyslet se nad tím, nemá-li dotyčný zdravotní potíže. Jste-li si jisté, že nikoli, potom můžete vhodným dárkem v podobě deodorantu naznačit, co vám vadí… I když právě tohle může být někdy hodně těžké…

A co vy, milé čtenářky? Máte probléms pocením, nebo ve svém okolí člověka, který se nemístně potí? Dokázaly jste mu to šetrně říct?

Foto zdroj: profimedia.cz

14.8.2013 8:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist