Návod jak být šťastná, zdravá a atraktivní v každém věku

Chcete mít více energie, posílit zdraví a mít ráda svoje tělo bez ohledu na to, kolik svíček se skrývá na vašem narozeninovém dortu? Máme pro vás jednoduchý návod, jak být krásná, šťastná a jak si užívat všech krás života do nejvyššího věku.

Jsme přesvědčeni o tom, že skvělou postavu, pevné zdraví a mladou mysl nemusíte mít jen v mládí. Při dodržování určitých zásad se tím vším můžete pyšnit i v pozdějším věku. Ono totiž na věku opravdu zase tolik nezáleží. To je jen trend moderní doby. Ale život není jen o vráskách a pevné pleti. Mnoho žen vám potvrdí, že s postupujícím věkem je jejich život lepší. Stává se bohatším a v mnoha ohledech získává na hloubce. Když k tomu navíc připočteme možnosti jak udržet tělo fyzicky i psychicky mladé a vitální, pak můžeme rovnou přepsat pravidla stárnutí. Máme pro vás několik málo tipů jak v průběhu jednotlivých etap svého života postupovat, na co se zaměřit, aby byl váš život dlouhý, spokojený a naplněný.

Máte energii na rozdávání a váš metabolismus vše pálí velice rychle? Znamená to, že budete brát svoje zdraví a dobrou kondici jako samozřejmost? Jistě, že ne. Je pravda, že v mladém věku jste na vrcholu svých sil, ale nic nemusí vydržet navždy. Právě teď máte jedinečnou možnost osvojit si správné návyky a životní postoje, které vám umožní udržet si pevné zdraví a dobrou kondici ještě hodně dlouho. Věděli jste, že to, jak o své zdraví pečujete v mladém věku, může ovlivnit celou řadu faktorů? Kouření či nezdravá strava jsou důležitým činitelem v tom, zda oddálíte či urychlíte menopauzu, souvisí také s rizikem vzniku rakoviny či s řídnutím kostí. Ty z vás, které se v mladém věku zaměří na upevnění svého zdraví a osvojení životních postojů, se mohou těšit, až budou sklízet plody svojí práce.

článek

Čeho si tedy na sobě musíme cenit nejvíce? Ano, přesně tak, je to naše zdraví. Jediné, bez něhož bychom nemohli vůbec nic. Pokud si máte osvojit nějaké nové návyky, pak by se měly týkat vašeho zdraví. Nejprve byste měly mít nějaký jasný a reálný cíl. Jinými slovy, vždy, když budete chtít ve svém životě něco změnit, je dobré vědět, proč tak činíte a s jakým cílem. Bývá často obtížné si nový návyk osvojit, proto je důležité si vytvořit nějakou jasnou motivaci. Je tedy mnohem lepší, když si místo „měla bych více cvičit“, řeknete, že chcete za půl roku ujet osm kilometrů na kolečkových bruslích, uběhnout šest kilometrů nebo zapracovat na své flexibilitě a zvládnout už dávno vysněný „provaz“. S naprosto jasným cílem se pro vás celý proces sportovní přípravy stane mnohem atraktivnější. A je výrazně větší šance, že si tak osvojíte zcela nové a zdravé návyky, které vás pak budou provázet dlouhé roky. Máte problém s přechodem na zdravou stravu? Řekněte si: „Když budu mít mezi jídly hlad, dám si jablko.“ Budete mít jasnou představu o tom, že nemusíte s kručením v břiše čekat na další porci jídla. Navíc se vám tyto návyky postupem času zautomatizují, že chutě na sušenky či čokoládu úplně vymizí.

S postupujícím věkem nás provází také mnoho hormonálních změn, zpomalení metabolismu a také riziko řídnutí kostí. Proto je velice důležité začít se zdravými návyky co nejdříve. V pozdějším věku nás také může přepadnout tzv. „syndrom vyhoření“. Jakmile se začne vkrádat do vašeho života či profese, je na čase to honem rychle změnit. Pokuste se vystoupit ze zaběhnutého stereotypu, najděte si nového koníčka, naplánujte relaxační víkend. V žádném případě nedopusťte, aby vaše zdravé návyky vzaly za své kvůli hektickému způsobu života. Nezapomínejte na dobu, kdy se budete věnovat jenom samy sobě. A je jedno, jestli to bude deset minut, které strávíte ve vaně po prk ponořené do voňavé pěny, nebo zda půjdete na lekci jógy. Důležité pro vás je, abyste se cítily produktivní, a abyste večer uléhaly s pocitem, že váš den za něco stál a vy samy jste spokojeny.

Každé cvičení se nám postupem času omrzí a stane se jen nudným zvykem.         S postupujícím věkem také vyhledáváme jiné aktivity. Abyste si udržely motivaci, nebojte se změn. Poslouchejte při cvičení různé druhy hudby, cvičte v jinou denní dobu než obvykle, případně ve společnosti jiných lidí či v novém fitku. Zkuste změnit zaběhnutý trénink nebo vyzkoušet nové cviky. Myslete na sebe, podpořte samy sebe. Ačkoliv dobře víte, že pravidelné cvičení vám prospívá, zejména v pozdějším věku, účinné motivace není nikdy dost. Zkuste si najít tréninkovou partnerku či partnera, zkuste nové sportovní aktivity, zkuste se zamyslet nad tím, co by vám zlepšilo náladu, dodalo energii a posílilo vaše sebevědomí. Přijímejte sebe samu a zkuste se smířit se změnami, které postupem věku přicházejí. I když už nebudete mít takovou kondici jako ve dvaceti letech, určitě na sobě pocítíte tu tvrdou celoživotní dřinu, budete se cítit skvěle a budete se k životu stavět pořád tak optimisticky jako za mlada. Protože jste se o svoje zdraví, fyzickou i psychickou kondici od mládí staraly, těšíte se v pozdějším věku z vysoké kvality života.

Bez zdravé stravy to bohužel nejde. Samozřejmě je důležitá pestrost stravy, jak však samy zjišťujete, s přibývajícím věkem se náš metabolismus zpomaluje. Je tedy někdy obtížné zbavit se nadbytečných kilogramů. Zkuste ze stravy vyřadit nezdravé tuky a dbejte na to, aby veškeré kalorie obsažené v tucích byly výhradně ve formě zdravých tuků, které najdete v oříškách, semínkách, či avokádu. Důležité je pravidelné stravování a vyvážený příjem zdravých tuků, sacharidů a bílkovin. Vůbec není důvod vynechávat například svačiny. Naopak. Dopřejte si také dostatek čerstvé zeleniny a ovoce. Právě v nich je obsaženo hodně antioxidantů, které účinně bojují proti stárnutí a působí preventivně proti řadě onemocnění. Nezapomínejte také na potraviny s vysokým podílem vápníku, například sezamová a lněná semínka, která posilují kosti, a také na vitamin D obsažen zejména v rybím tuku, sardinkách, lososu, tuňáku a v mléčných výrobcích. Ten účinně snižuje riziko vzniku rakoviny.

Ženy jsou krásné a vitální v každém věku, tak na to nezapomínejte. Žijte svůj život naplno. Se zdravými návyky, zdravým životním stylem a pozitivním pohledem na svět překonáte všechny strasti, nejistoty a překážky, které vám stojí v cestě. Jste jedinečné, tak se pokuste takové zůstat po celý život.

31.12.2013 12:00| autor: Daniela

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist