Zhubněte veslováním!

Jestli jste ještě nevyzkoušeli veslařský trenažér, tak už neváhejte! Pomůže vám shodit přebytečná kila, perfektně si vyrýsujete postavu a ještě k tomu se skvěle odreagujete. A jestli se zapojíte do skupinového veslování, skvěle se pobavíte!

Veslařský trenažér – nejrozšířenější fitness přístroj
Jen s malou dávkou nadsázky se dá říci, že „Concept2“ je synonymem pro veslařský trenažér. První model byl představen v roce 1981 v USA, kde se dodnes vyrábí. Podle některých údajů se jedná o absolutně nejrozšířenější fitness přístroj (nejenom) ve fitcentrech na celém světě. Je ale stejně vhodný i pro domácí použití. Trenažér je založený na geniálně jednoduchém principu, kdy je zátěž při cvičení tvořena odporem vzduchu na lopatkové kolo a průběh záběru tak simuluje tempo na vodě – odpor je úměrný vynaložené síle. Tímto způsobem si uživatel řídí intenzitu tréninku dle své kondice a svých cílů.

Sport pro všechny
Využití veslařského trenažéru je výjimečně široké – kondiční cvičení individuálně i na skupinových lekcích vedených instruktorem, redukční cvičení, rehabilitace po úrazech, příprava veslařů, doplňkový trénink dalších sportovců, závody atd. Příčinou této rozmanitosti je vlastní charakter pohybu při veslařském tempu a některé jeho vlastnosti. Především se jedná o bezpečný a šetrný pohyb bez nárazů, při kterém hmotnost cvičícího spočívá na sedátku. To má velký význam při využití nejen pro rehabilitaci či cvičení lidí s nadváhou, ale i pro ostatní, kteří nechtějí při sportování klást nadměrné nároky na své klouby a pohybový aparát. Dalším faktorem, díky kterému mohou efektivně cvičit lidé s nejrůznějšími cíli i různou kondicí, je intenzita cvičení volitelná v širokém rozsahu. Čistě aerobní cvičení využijí především lidé, jejichž cílem je spalování kalorií či lehké cvičení pro zdraví. Ten, kdo chce zvyšovat svojí kardiorespirační výkonnost, cvičí na vyšší intenzitě a krátké intervaly submaximální intenzitou využijí ti, kterým jde o zlepšení výbušnosti a zároveň síly. A abyste si udržela získanou vyrýsovanou postavu, přečtěte si článek Jak si udržet shození kila?

Zapojení celého pohybového aparátu
Veslování je komplexní pohyb, který zapojuje velké množství svalů. Při záběru jsou dominantní svaly nohou, především přední strany stehen a hýždí. Tyto svalové skupiny odvádějí při veslování nejvíce práce a jsou motorem tempa. Paže se do tempa zapojují až v poslední fázi tempa – při dotažení madla trenažéru. Velmi cenné je zapojení a posilování svalového korzetu – hlubokého svalstva břicha a zad, jehož ochabnutí může být příčinou špatného držení těla či některých bolestí zad. Návratová fáze každého tempa je „odpočinková“ a zároveň přípravou na další záběr. Tato komplexnost zajišťuje rovnoměrné zapojení celého pohybového aparátu a díky velkému množství zapojených svalů také vysoký energetický výdej. Je třeba ale dát pozor, aby se tato komplexnost nestala příčinou některých technických chyb u začátečníků, které by je od veslování mohly zbytečně odradit. Zejména při seznamování s tímto cvičením je důležité informovat se o správné technice a věnovat jí maximální pozornost. Ještě vhodnější je, pokud začátečníka do veslování někdo zasvětí – zkušenější známý, osobní trenér či instruktor na skupinových lekcích.

Skupinové indoor veslování
Skupinové cvičení na veslařských trenažérech aktuálně nabízí pod názvem Indoor Rowing v Praze Sportcentrum Evropská a Lanna Fitness, v Brně Big 1 Fitness, v Mladé Boleslavi Physico. Lekci vede instruktor, který má na starosti její přípravu, motivuje účastníky a dohlíží na správnou techniku. Rytmus a intenzita cvičení se mění podle pokynů instruktora, případně podle hudby. Skupinový charakter zvyšuje motivaci a pro mnoho lidí je zábavnější než individuální forma. Intenzitu svého cvičení si řídí každý sám a jedna lekce tak může splnit cíle lidí s odlišnou kondicí. Zároveň nemusí mít nikdo strach, že by nestačil ostatním – účelem není porovnávat na lekcích výsledky jednotlivých účastníků a nebylo by to ani smysluplné, protože každý má jiné předpoklady, jinou kondici, jiné cíle.
Veslování na trenažéru je skvělé kondiční cvičení pro každého, ať už je jeho cílem zvýšení kondice, redukce hmotnosti či „jen“ univerzální pohyb pro zdraví. Rady jak získat svoji vysněnou postavu najdete v článku Cesta ke štíhlé postavě.

Více o cvičení na veslařském trenažéru, jeho zdravotním přínosu, technice tempa a možnostech využití najdete na www.indoorrowing.cz, informace o lekcích v Praze obsahuje web www.conceptfitness.cz.

12.11.2009 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist