Posedlost zdravou stravou… aneb ortorexie

Známe anorexii a tohle slovíčko zní trochu podobně. Také souvisí s jídlem, tentokrát je to zdánlivě posedlost zdravá – ortorexie. Opak je pravdou, posedlost zdravou stravou se může stát noční můrou a může snadno poškodit vaše zdraví…

Co je to ortorexie?

Je to chvíle, kdy jste až příliš zaměřeni na své zdraví, zejména ve směru stravování. Jídlo musí být jedině zdravé, prosté všech chemikálií či podezřelých látek. Neustále sledujete nové trendy a těm se přizpůsobujete a hlavně! Máte panickou hrůzu ze smaženého řízku, a kdyby jen to. Časem vás mohou postihnout i pochyby, jestli to, co jíte a je tedy zdravé, je opravdu zdravé, jestli se jídlem nezabíjíte či neotrávíte. Jestli je bio opravdu bio, zda není kontaminováno – třeba výfukovými plyny při převozu do obchodu? Není ta ryba plná rtuti? Je tohle nádobí opravdu vhodné, neuvolňují se z něj nějaké nežádoucí kovy či jedovaté látky? Přímo noční můrou jsou různá éčka či geneticky upravené potraviny.

Kolotoč věčných pochyb…

Z čeho jsou vyrobeny obaly na potravinách, nepřestupuje z igelitu nějaká škodlivina do jídla? Jak jsou jídla v obchodě uchovávána? V čem jsou vyráběna? Jak jsou převážena? Otázek je mnoho a mnoho a člověk, který touto posedlostí trpí, opravdu trpí. Trpí tím, že se nakonec jeho jídelníček zužuje. Nejprve z jídelníčku vystěhuje všechny chemické přídavky – éčka. Nakupuje jen v bio obchodech, a obchodech se zdravou výživou.

 
Pak přichází pochyby o tom, jestli i bio potraviny nejsou nějak kontaminovány, případně si postižený začne pěstovat svoji vlastní zeleninu, ale nakonec zjistí, že i vzduch, který dýchá tato zelenina, není úplně zdravý…Někdy mu opravdu záleží jen na sobě samém, ale mnohem horší je, když ortorexie postihne i jeho vztah k jeho blízkým – stejně uvažuje nad jídlem pro děti, manžela, pro širší příbuzenstvo, případně začne podobně přemýšlet o všech svých blízkých. To může vážně narušit vzájemné vztahy, postižená manželka je pak schopna se do krve pohádat s manželem kvůli guláši z masa podle ní „pochybné kvality“.

Nebezpečný je i pocit viny, který zákonitě přijde ve chvíli, kdy třeba sní něco, o čemž ho později přepadnou pochybnosti – bylo to opravdu „bio“? Nebyl závadný obal? Údaje o složení obalů, výrobků, potravin, nádobí, náčiní k vaření… to je v tuto chvíli bible a největší zájem ortorektika.

V rozumné míře si tyto otázky může čas od času položit každý, ale ortorektik si je pokládá neustále a časem mu tyto drásající pochyby berou chuť k jídlu a také k životu.

Riziko je všude

A to je ten největší problém. Časopisy pro ženy, ale i pro mladé dívky, jsou plné různých diet, které útočí na logiku. Nemusíte být znalec anatomie nebo nutriční terapeut a snad právě proto snadno podlehnete nesmyslné dietě, která o sobě tvrdí, že nějakým „zázračným“ způsobem ovlivní metabolismus vašich tuků či cukrů nebo zrychlí „spalování“, prostě cokoliv, co vás přiblíží buď zdravému životnímu stylu, nebo dokonce ke zhubnutí. Kde je nějaká zmínka o konkrétním vlivu na zdraví, je ihned velký zájem. Je to normální. Zdravému životnímu stylu se média věnují s maximální péčí, je to prostě moderní, je to žádoucí…

 
Pomoc? Psycholog…

Pomoc samozřejmě takový člověk potřebuje, ale že všechno přesahuje únosnou mez, je těžké zjistit. Tedy přesněji, těžké si připustit. Ortorexie je závislost jako každá jiná, je to porucha, ze které se svépomocí můžete dostat sami, ale není to záruka úspěchu. Pokud si tedy myslíte, že vaše péče o zdravou stravu již přesahuje únosnou mez (trpíte pocity viny, když si nejste opravdu jisti složením obalu na výrobku, nesníte nic, o čem nejste na 100% přesvědčeni, že je bez chemie) neváhejte s vyhledáním pomoci. Pokud vaše obsese obtěžuje i vaše okolí a terorizuje rodinu, vyhýbáte se společenským akcím či pracovním obědům jen proto, že se tu podává „nezdravé jídlo“, je odborná pomoc na místě.

Na zdravém životním stylu není nic špatného, ale jako se vším – s mírou. Je dobré vědět, že již existuje i možná závislost a posedlost právě tímto zdánlivě pouze pozitivním postojem k sobě samému…

Foto zdroj: profimedia.cz

12.12.2013 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist