Femina.cz > Vše o zdraví > Míváš deprese, fobie a úzkosti? Možná příliš dlouho sedíš
Míváš deprese, fobie a úzkosti? Možná příliš dlouho sedíš
Je zle. A to pro všechny vyznavače lenošení. Závěry nové studie ukazují, že za naše špatné duševní stavy a „depky“ si vlastně můžeme sami. Riziko jejich vzniku totiž roste v závislosti na čase, který prosedíme. Jestli je křeslo i tvůj nejlepší kámoš, jsi v ohrožení.
Venku zase vedro, takže jsi ráda, že jsi zvládla cestu domů rozpáleným městem. Zalezeš pod ventilátor, hupsneš na pohovku, pustíš si romantický film nebo jen tak brouzdáš po sociálních sítích. Najednou je večer a ty si uvědomíš, že jsi celý den strávila ve sladkém nicnedělání. Stává se ti to často? Odpočinek je sice potřeba, ale všeho moc škodí – a „gaučingu“ zvlášť! Z téhle záliby totiž nic dobrého nekouká.
Když se nepřítel tiše blíží
Deprese a úzkosti patří mezi potíže, které lidé často přecházejí s tím, že vlastně o nic nejde. Mnozí je nedokáží rozlišit od špatné nálady a navštíví odborníka jen v případě, že tento stav přetrvává podezřele dlouho. Jenže to už je za minutu dvanáct a léčba bývá mnohem náročnější.
Odhaduje se, že duševními chorobami trpí na světě 27 milionů jedinců. Ani u nás situace není nijak růžová, protože podle statistik je mezi místními přibližně 10 procent pacientů s touto diagnózou. Proč se to šíří jako lavina? Za vším nehledej ženu, ale jeden proklatý kus nábytku.
Nesedávej, panenko v koutě…
Studie prokázala, že nadměrné sezení způsobuje deprese, úzkosti a s tím spojené fobie. Ať už tedy v téhle poloze sleduješ televizní obrazovku, monitor počítače nebo šéfa v kanceláři během pracovního dne, s duševní pohodou se můžeš pomalu rozloučit.
„V naší moderní společnosti narůstají symptomy různých úzkostí, kterým předchází sedavý životní styl,“ vysvětluje hlavní autorka studie Megan Teychenne z Deakinovy univerzity v Austrálii. No jo, jenže na jak dlouho se tedy můžeme posadit, abychom byli z obliga?
Přečti si také:
- Jak moc ovlivňuje psychika tvé zdraví? Hodně
- Trápí tě často bolest hlavy, zad nebo břicha? Může to být psychika
- Když se umělé oplodnění nedaří. Jakou roli hraje psychika?
120 minut, hazard jako blázen
Při shromažďování výsledků výše zmíněné studie vyšlo najevo, že téměř 40 procent studentů, kteří tráví více než dvě hodiny denně „trůněním“ u stolu, má znaky duševních chorob. Samozřejmě na rozdíl od těch, kteří touto činností tráví méně času. Jak to? Vědci si dlouho lámali hlavu a hledali odpověď přesně na tuhle otázku. Konečně přišli s očekávanou hypotézou. Hoříš zvědavostí?
Lenoch, ten tvrdý chleba má
Přílišným posedáváním si člověk narušuje spánkový cyklus a to má za následek zhoršení metabolismu. V krvi tak vzrůstá hladina hormonu, který ovlivňuje stres. Takže když se spojí nedostatek kvalitního spánku s věčnou nervozitou, klube se z toho deprese a úzkost jak vyšitá. Takový je názor odborníků, kteří ale naštěstí vědí, jak zabránit nejhoršímu.
Tajemství emotivní pohody se skrývá ve zvýšení fyzické aktivity. Pohyb, pohyb a zase jenom pohyb! Vezmeš si to k srdci? Jestli pracuješ v kanceláři, zbývá už jen poslední problém. Přesvědčit zaměstnavatele, že pracovní dobu můžeš absolvovat jedině tehdy, když si občas odskočíš na procházku. Ten bude asi zírat, co?
Co si o tom myslíš ty, opravdu je lenošení tolik nebezpečné pro psychiku? My jsme z toho byli trochu na rozpacích, dokud jsme neviděli tohle video. Teď už můžeme potvrdit, že dlouhé sezení fakt jednoho zblbne.