Trápí tě často bolest hlavy, zad nebo břicha? Může to být psychika

Trpíš častými bolestmi hlavy, zad, šíje či tě často bolí něco jiného? Pokud ti nepomohou léky, může být příčina těchto problémů ukryta ve tvé hlavě. Když vyřešíš problém, který tě trápí, pomůžeš i tělu. Podívejme se na nejčastější bolesti a jejich obvyklé příčiny, které jsou spojeny s emocemi.

bolest-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Když za bolest může psychika

Pojem psychosomatika určitě znáš. Jedná se o složeninu dvou starořeckých slov  – „psyché“ – duše a „soma“ – tělo. Její úlohou je zkoumat vliv psychických funkcí na náš organismus. Nabízí komplexní pohled na zdraví člověka a pracuje s tím, že zdraví člověka není jen tělesné, ale ovlivňují ho duševní i sociální vlivy, ale také prostředí. V praxi to znamená, že pokud se dostanou do konfliktu tvá přání a představy s povinnostmi, dojde k vnitřnímu boji, kterého si ani nemusíš být vědoma. Napětí plynoucí ze sebepotlačování se nakonec projeví jako nemoc.

Často se proto stává, že navštívíš lékaře s nějakým problémem, třeba bolestí břicha a on provede sono, krevní texty a další možná vyšetření, ze kterých vyjdeš jako naprosto zdravá, protože s tvým tělem je vše v pořádku. Možná ti doktor předepíše něco na bolest a tobě se uleví, dokud ti nedojdou léky. Tvůj lékař totiž řešil následek, ale nikoli příčinu. V takovém případě je na místě návštěva psychologa nebo psychiatra, který ti pomůže odhalit, co tě trápí a během několika sezení ti pomoci bez jakékoli medikace. Pokud se ti návštěva psychologa příčí, můžeš si zkusit pomoci sama a najít svůj vnitřní konflikt.

Náš tip:  Pokud jsou tvé problémy opravdu hluboké, překonej své předsudky a vyhledej odborníka na stavy duše. Může ti to změnit život. Následující výčet ti napoví, ve kterých oblastech svého života a emocí máš pátrat.

Bolesti zad

Bolesti v různých oblastech zad mají i různé příčiny. Pokud tě často trápí bolesti ramenou, může to znamenat, že si toho bereš na sebe příliš mnoho a tolik odpovědnosti už nezvládáš.  Ne nadarmo se říká, že na svých ramenou neseš tíži celého světa.  Zkus se o svou odpovědnost podělit s někým blízkým.

Oblast horní části zad naznačuje, že strádáš v lásce – buď ti chybí někdo, komu svou lásku dát, nebo postrádáš u svého partnera dostatek projevů lásky.

Problémy v bederní části souvisejí s finanční stránkou života. Možná máš pocit, že nejsi za svou práci dostatečně oceněná, nebo se obáváš, že nezvládneš splácet své dluhy.  V této oblasti se také shromažďují minulé záležitosti – netáhne se s tebou nějaký hřích minulosti, máš vyřešené vztahy v rodině, neublížil ti někdo kdysi dávno a ty jsi to potlačila, ale nevyřešila? Zkus si vzpomenout na své dětství a dospívání, odpověď se s největší pravděpodobností nalézá právě tam.

Bolesti hlavy

Opravdu jsi si jistá, že zvládáš svůj život a práci s lehkostí? Bolesti hlavy a migrény totiž ukazují na příliš stresu, úzkosti či deprese. Pomoci v tomto případě mohou různé relaxační techniky či meditace. Značí také neschopnost udělat správná rozhodnutí. Pak zkus důkladně prozkoumat, co tě aktuálně trápí, napsat si na papír pro a proti, a konečně se rozhoupej a rozhodni se.

Bolesti krku

Bolesti šíje ukazují na úzkosti, pocity viny, nejistotu. Nebuď k sobě tolik kritická, jsi jenom člověk nedokonalý se všemi chybami a problémy jako ostatní. To, že je u druhých nevidíš, neznamená, že je nemají. Cítíš-li nějaké provinění, uvědom si, že co se stalo, už nejde odstát a tvé trápení ničemu nepomůže. Hoď to za hlavu, jakkoli se to zdá nemožné.

Přečti si také:

Bolesti kolen

Kolena jsou spojena s egem. Možná si o sobě myslíš příliš mnoho a chybí ti pokora. S egem je spojena i hrdost. Vše je spojeno především s neohebností postojů. Strach a neschopnost přiznat porážku hrají v této oblasti velkou úlohu. Voda v koleni naznačuje, že odmítáš přijmout, co se ti nabízí, nebo se nechceš smířit s nastalou životní situací. Nauč se brát život takový, jaký je.

Bolesti žaludku

Žaludek je velice citlivým orgánem, který reaguje na všechny naše emoce. V případě silného stresu, strachu nebo obav se okamžitě může vytvořit žaludeční neuróza, nebo v horším případě i žaludeční vředy. Žaludek musí zpracovávat tvoje dojmy a konflikty. Překyselení zase ukazuje na vnitřní agresivitu. Pokud máš opravdu nějaký vážný problém, třeba tě dusí vztah nebo práce, možná je načase udělat radikální řešení, a tím může být i rozchod nebo změna zaměstnání.

Bolesti rukou

Jestli tě bolí ruce, dá se předpokládat, že máš problém s navazováním vztahů. Ruce si podáváme v přátelském gestu a tak se ti snaží naznačit, že u tebe to tak není. Zkus navázat nová přátelství a vyraz občas do společnosti.

Bolest zubů

Zuby souvisí s rozhodováním. Jsi váhavý střelec? Pak sis asi se zuby užila své. Strachem a nízkou sebedůvěrou se zničí tvé zuby stejně rychle jako špatnou hygienou. Zuby nejprve varují zvýšenou citlivostí, pokud se nesebereš a nevezmeš život do vlastních rukou, můžeš čekat kaz nebo ještě větší stomatologické problémy.

Bolest ucha

Často slýcháš věci, které nechceš, máš pocit, že tě druzí neustále s něčím otravují. Je ti to povědomé? Záněty ucha ukazují, že jsi byla přinucena udělat něco proti své vůli a nepodařilo se to. Zánět v uchu symbolizuje vztek. Pískání či šumění v uších se zase snaží přehlušit nemilá slova, která tě neustále obtěžují. Co neslyšíš, na to nemusíš reagovat.

Bolesti chodidel

Chodidla souvisí s porozuměním a zájmem o lidi kolem tebe a také s tím, jak rozumíš sama sobě. Také mohou ukazovat na to, že se ze samého strachu bojíš udělat další krok a posunout se v životě dál. Máš vždy pravdu? Musíš mít vše pod kontrolou? Máš obavy z budoucnosti? Nelpíš na svém za každou cenu? Zkus si položit tyto otázky, a pokud na některou z nich odpovíš ano, přehodnoť své postoje a nauč se velkorysosti.

Bolesti prsou

Prsa jsou symbolem mateřství a ženství. Možná se bojíš být ženou. Pak bys asi měla najít svoji ženskou stránku. Nebo jsi příliš stydlivá. Proč? Každé tělo je přece krásné!  Nebo jsi příliš zaneprázdněna svými strachy a úzkostmi, že ani nežiješ, nemáš se dostatečně ráda nebo ti chybí láska. To všechno jsou vědci, které můžeš napravit, když na sobě začneš pracovat.

Psychika a naše zdraví je jedna nádoba, snaž se ji proto držet co nejvíce v klidu, abys byla nejen v pohodě, ale také zdravá. Máš s tím už zkušenost? Napiš nám ji do diskuze, těšíme se na příspěvky.

16.3.2023 7:00| autor: Jana Truksová | zdroj: avogel.co.uk, hoffstettercounseling.com, wikipedie

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist