Podzim ve znamení aromaterapie. Který olej musíš mít? Limetka zažene depku a máta bolest hlavy

Jsi fanouškem aromaterapie? Pak doporučujeme tvůj vonný arzenál doplnit o mátu, která léčí bolesti hlavy, nebo citronelu, jež snižuje teplotu. Nezapomeň ani na limetku, protože ta zase uklidňuje pocuchané nervy.

aromaterapie-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Tak a je to tady. Babí léto nám mává na rozloučenou, takže počasí venku není žádná hitparáda. Když se k tomu všemu ještě přidají ranní mlhy, útočící bacily a zkracující se dny, nikdo už nepochybuje o tom, že podzim se neúprosně hlásí o slovo. Je tedy nejvyšší čas zase „oprášit“ aromalampu a nakoupit pořádnou zásobu vonných olejů, nemyslíš? Konkrétně tyhle by ve tvé výbavě chybět určitě neměly…

Máta? Ta ti pomůže od bolesti hlavy

Trpíš na migrény nebo jen „obyčejné“ bolesti hlavy? Pokud v takových případech vždy spoléháš na prášky z lékárny, věř, že jejich složení nebezpečně připomíná periodickou soustavu prvků, která tvému žaludku dvakrát neprospěje.

Ostatně, ne nadarmo před neuváženou konzumací těchto medikamentů odborníci varují s tím, že jejich temnou stránkou je pořádně dlouhý výčet nežádoucích vedlejších účinků. Plán B, který tě dostane z nejhoršího a navíc bez následků? Esenciální máta! Její inhalace prokazatelně tlumí nejen „bolehlav“, ale i nejrůznější respirační problémy.

Na teplotu platí citronela

Nevíš, co si pod názvem „citronela“ představit? Jedná se o trávu pěstovanou v asijských zemích, z níž se parní destilací získává esenciální olej. Jak již název napovídá, vůně se hodně podobá citronu, jen je oproti němu lehce nasládlejší.

A protože konec roku je ve znamení viróz, s nimiž jde ruku v ruce i zvýšená teplota, právě tohoto pomocníka se vyplatí mít po ruce. Mnoho lidových léčitelů je totiž na základě své praxe přesvědčeno, že vdechování citronelového aroma podporuje pokles tělesné teploty, neboť značně přispívá k produkci potu.

Pocuchané nervy uklidní limetka

Jsi pod tlakem, v práci se po tobě vozí šéf a ke všemu to doma moc neklape? O důvod víc, proč si z obchodu co nejdříve přinést „tekutou limetku“. Ta dokáže hladiny stresových hormonů držet pěkně na uzdě!

Přijde ti ale k duhu i z jiného důvodu. Závěry četných vědeckých studií potvrzují, že tento olej je silně antibakteriální, takže pročistí domácí ovzduší, přičemž pomáhá v likvidaci všemožných bacilů a škodlivých zárodků. A to se hodí.

Přečti si také:

Na únavu skvělý ylang-ylang

Ylang-ylang působí jako energetická vzpruha s okamžitým účinkem. I v té nejkrizovější situaci zažene únavu a vymaní tě z pocitu naprostého vyčerpání. Tím, že všeobecně stimuluje, harmonizuje a povzbuzuje psychiku, je doslova pověstný. Nelze mu však odepřít ani to, že zároveň tlumí příznaky premenstruačního syndromu a reguluje menstruační období.

Aby toho nebylo málo, rovněž stimuluje vlasové folikuly k růstu, předchází lupům i vypadávání, dodává lesk a prokazatelně zlepšuje kvalitu hřívy, které nízké venkovní teploty dávají pěkně na frak. Přidávej si jeho malé množství do šamponu při každém mytí, nebudeš litovat.

A když už jsme naťukli ty vlasy, jejich zkrášlování se někdy dokáže fakt vymstít. Smolařky z videa o tom vědí svoje.

 

6.10.2023 11:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/Aromaterapie, hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/aromatherapy-do-essential-oils-really-work, medicalnewstoday.com/articles/10884

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist