Bolí tě břicho a žaludek? Zkus bramboru

Občasné obtíže se zažíváním má každý. Někdy je to hektickou dobou, pracovním vypětím s množstvím povinností a z toho vyplývajícím stresem, jindy těžkým nebo příliš hutným a tučným jídlem, které si dopřáváš i nepravidelnou stravou. Co s tím? Jednoduchou pomoc najdeš ve své spíži.

brambory-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Ano, je to skutečně tak. Nemusíš hned sahat po chemických lécích, protože tu nejbližší pomoc máš doma v kuchyni. To, co běžně využíváš jako přílohu k mnoha pokrmům, je nejlepší a přírodní cesta k nápravě žaludečních obtíží. O čem je řeč? O něčem tak obyčejném jako je brambora.

Když se řekne brambora

Brambory působí jako lék na bolesti břicha a je to také neocenitelná dietní potravina patřící k základům naší výživy. Je to levná, lehce dostupná zelenina, s níž snadno vyčaruješ pestrou paletu pokrmů. Je to prastará a doslova historická zelenina, původem z horských oblastí jihoamerických And, kde ji lidé pěstovali již před více než 2000 lety. Za její rozšíření do Evropy můžeš poděkovat tehdejším kolonizátorům, kteří ji sem přivezli, ovšem její potenciál byl odhalen až mnohem později. Někdy v polovině 18. století, kdy dorazila brambora i k nám do Česka, se postupně z ryze hospodářské plodiny stala potravina českého lidu a stálice všech talířů. Především proto, že byla a je stále dost levná, dobře dostupná a celkem snadno se pěstuje.

Co vše ti brambora poskytne?

Brambora je zásobárnou všech důležitých minerálů a stopových prvků, jako je draslík, hořčík, vápník, fosfor, zinek, železo, měď, kobalt a fluor. Je zdrojem vitamínu C a B, dále niacinu kyseliny listové a kyseliny pantotenové.

Přečti si také:

Efekt na zdraví a organismus?

  • Díky vysokému obsahu draslíku brambory regulují hospodaření s vodou v celém tvém těle.
  • Patří k nezbytným dietním potravinám při nemocích srdce a ledvin, protože vyplavují z těla škodlivé látky.
  • Jednou týdně si dopřej sklenici vody z vařených brambor, je totiž ideálním pomocníkem k odvodnění organismu.
  • Jíst bys je měla pravidelně, trpíš-li vysokým krevním tlakem.
  • Syrové brambory ti budou skvělým projímadlem a pákou na zácpu.
  • Na citlivou pokožku se sklonem k ekzémům ti pomohou obklady z jemně nastrouhaných brambor.
  • Ani revmatici by se neměli bramborám vyhýbat, protože zelená nať (která je ale jinak toxická), je kupodivu výborná na revma v podobě koupele končetin v odvaru bramborové natě.
  • Ani hemeroidy před bramborou neobstojí, sedací koupele z natě jsou v počátku obtíží jednou z možností, jak jim předejít a rychle jim dát stopku.
  • Když tě přepadne zánět horních cest dýchacích, inhaluj páru z vařených brambor.
  • Voda z vařených brambor je také skvělé kloktadlo, které si dobře poradí se zánětlivými procesy v ústech a krku.
  • Voda z vařených brambor je i levnou verzí ústní vody při paradentóze.
  • Pravidelným pojídáním vařených brambor si posiluješ svaly, vazivové tkáně, srdce a krevní oběh i povzbuzuješ tvorbu hormonů.
  • Bramborové hody také zaženou únavu a dodají ti elán.

A jak je to se zažíváním?

Výčet zásluh brambory v boji o tvé zdraví pokračuje i v trávicím traktu. Brambory obecně působí jako skvělý „zklidňovač“ celého trávení, potažmo žaludku. Kupříkladu na zánět žaludku ti pomůže vypít 4 x denně 50 ml šťávy ze syrových brambor. Šťáva efektivně působí díky obsahu alantoinu, ovšem pozor, pokud ti byl diagnostikován žaludeční vřed, téhle „pochoutce“ se vyhni.

Voda z vařených brambor (i solená a s kmínem) ti pomůže na zklidnění podrážděného žaludku. I proto je rychlým pomocníkem při bolestech a těžkém žaludku z přejedení a své udělá i když to přeženeš s alkoholem na srazu s kamarádkami a trápí tě druhý den kocovina. Stačí vodu z vařených brambor popíjet celý den po malých dávkách – 5 x denně 100 ml nebo 6 x denně po jedné polévkové lžíci.

Žádný tuk na obzoru

Věděla jsi, že to, že se po bramborách tloustne, je nesmysl? Jeden veliký, ale opravdu „big“ brambor se rovná energeticky jednomu malému jablku, pomeranči nebo větší mandarince. Brambory jsou skvělou dietní zeleninou, protože neobsahují vůbec tuk. Takže si udělej bramborové hody a máš štíhlou tajli jistou.

Kdy bramboru nepoužívat?

V případě, že je brambora nezralá (tedy nazelenalá) nebo má na sobě klíčky, raději se jí zbav. Taková brambora obsahuje rostlinný jed glykoalkaloid solanin, který odolává i varu a tobě by mohl způsobit právě ony žaludeční obtíže, které jinak zralá brambora skvěle léčí. Sice bys trpěla jen mírnou nevolností, ale při konzumaci klíčků v bramboře by sis mohla ublížit i více.

Tipy na bramborovou mňamku

Brambory s bylinkovým tvarohem

Potřebuješ k tomu šest brambor, 30 gramů másla, sůl, bylinkový tvaroh a polévkovou lžíci nasekané petrželky.

Brambory omyj a ve slupce uvař v osolené vodě. Sceď a v misce smíchej brambory s bylinkovým tvarohem. Dej porce na talíře a nahoru na každou porci dej malou lžičku másla. Každou porci posypej sekanou petrželkou.

Bramborové loďky

Na tyto super lodičky potřebuješ čtyři větší brambory, osm polévkových lžic másla, osm plátků slaniny, čtyři jarní cibulky a hrnek strouhaného sýra.

Na plech dej v alobalu balené omyté celé brambory ve slupce, a upeč je doměkka cca hodinku. Poté je vyjmi, rozřízni na půlky a vydlabej, přičemž nechej každé půlce brambory cca půl centimetru okraje. Vydlabanou dužinu smíchej v misce s nadrobno krájenou slaninou, nasekanou cibulkou a ¾ hrnku strouhaného sýra. Směsí naplň vydlabané a máslem vymazané půlky brambor, ty pak plněné polož na plech s pečicím papírem, posypej zbytkem strouhaného sýra a peč cca 5-10 minut do zlatova.

Brambory zapečené s květákem a sýrem

Potřebuješ 500 gramů vařených oloupaných brambor, 500 gramů vařeného květáku, dvě cibule, olej, 250 gramů šunky, mletý pepř, špetku soli, 100 gramů strouhaného sýra, 3 vejce, 1 decilitr smetany na vaření a máslo na vymazání formy.

Oloupané brambory uvař v osolené vodě, pokrájej na kostičky, stejně tak květák. Na oleji osmahni pokrájenou cibulku, přidej na drobno krájenou šunku. Vše mimo smetanu a vejce smíchej v míse i s polovinou sýra. Do máslem vymazané zapékací mísy směs rozlož a zakryté propeč cca 25 minut v předehřáté troubě, poté zalij smetanou s rozšlehanými vejci, posypej sýrem a zapeč odkrytou mňamku ještě 5 minut.

 

20.11.2023 11:00| autor: autorský text bylinkářka Pavla Košík Jelínková | zdroj: akademiekvality.cz/clanek/proc-jist-brambory-aneb-co-vsechno-z-nich-ziskame, celostnimedicina.cz/chvala-brambor.htm, health.ucdavis.edu/blog/good-food/potato-health-benefits-and-why-you-should-eat-more-spuds/2022/05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist