Zrcadlo jako nepřítel. Máš dostatek sebevědomí? Podle vědců ne

Koukneš na sebe a už máš „zaděláno“ na depku? Nějaké to kilo navíc, vlasy si dělají, co chtějí a na obličeji se ti zase rýsuje pupínek. Říkáš si, že muži to mají v tomhle o dost snazší? Jsi na omylu. Obě pohlaví svou vizáž řeší úplně stejně. Dokonce kvůli ní užívají antidepresiva!

sebevedomi-1100x618.png Zdroj: iStock

Jak jsme na tom se sebevědomím?

Ach, to sebevědomí… Když ho má člověk moc, je to špatně. Když mu zase chybí, ani to není úplně nejzdravější. Ideální je zlatá střední cesta, jenže podle psychologů po ní v poslední době skoro nikdo nechodí. Díky nejnovějšímu výzkumu se ukázalo, že převážné většině populace sebeláska nic neříká a vlastní vzhled je pro ně větší strašák než živelná pohroma!

Samochvála, nedostatkové zboží

I muži občas propadnou zoufalství, že se nepodobají krasavcům z titulních stran módních časopisů. Nemají si v tomhle se ženami absolutně co vyčítat. Skóre je vyrovnané! Mohou za to krásou posedlá média, nebo je nutné hledat vinu v sobě? Na tuhle otázku se zaměřila studie, která byla zveřejněná v časopise Body Image Journal. Ta zjišťovala, kolik lidí je spokojeno se svým vzhledem.

Krása jako moderní nutnost

Online dotazníku se zúčastnilo přes 12 tisíc dospělých jedinců. Žádná troškařina! A jaký měli dobrovolníci názor na vlastní odraz v zrcadle? 6 % mužů a 9 % žen je s ním extrémně nespokojeno. Dokonce tak moc, že někdy museli navštívit psychologa či psychiatra. Dalších 27 % chlapíků a 25 % něžných květinek na sobě vidí mnoho nedostatků, které jim sráží sebevědomí k zemi. Šok? Ani další čísla nejsou příznivá…

Depka velikosti XXL

15 % mužů a 20 % žen uvádí, že nenávidí svoji váhu. Dieta je pro ně boj s větrnými mlýny a nekonečný příběh. Největší peklo samozřejmě nastává s příchodem plavkové sezony. Někdo má léto spojené s opalováním, tihle nešťastníci zase s antidepresivy. Taky nic moc! Další skupina je pro změnu jako na houpačce…

Přečti si také:

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Naštěstí se najdou i tací, kteří ze sebe mají dobrý pocit. Má to však jedno velké ALE. Jde o momentální stav, který trvá omezenou dobu. Třeba po fungující dietě nebo omlazující kúře. Takhle to vidí 28 % pánů a 26 % dam. Ti si teď sice mohou pískat, ale před pár měsíci jim taky bylo ouzko. Je někdo vůbec z obliga a má se skutečně a upřímně rád?

Všichni stranou, já jsem king!

Pouze 24 % mužů a 20 % žen by na sobě nic neměnilo. Že by přece jen byla naděje? Ještě zadrž, mnozí z této „šťastné várky“ přiznali návštěvu plastického chirurga. Ať už byli na menším či větším zákroku, prý to bylo nezbytné a vyřešilo to jejich psychické potíže. Co z toho plyne?

Dnešní normy krásy jsou pro společnost zdrcující a je těžké s nimi držet krok. Není se co divit, že z toho má jeden nervy nadranc. A přitom je přitažlivost jeden velký klam, který si muže přičarovat úplně každý. Mrkni do videa, kde je spousta důkazů, že šikovné ruce a vhodný make-up umí doslova zázraky. Tak proč se hroutit?

Co na to čtenářky?

„Osobně si myslím, že dnešní svět moc sebevědomí nepřeje. Ten brutální nápor médií, krásek zubících se na nás ze všech stran a reklam na plastickou chirurgii zvládne jen opravdu silný jedinec. Já jsem se sebou spokojená, jasně, že bych nějaké věci klidně vyměnila, ale mám se ráda taková, jaká jsem. Ve svém okolí mám však spoustu holek, které jsou ze svého vzhledu v depresi. Podle mě má však mnohem větší cenu to, co má člověk uvnitř,“ rozhorlila se čtenářka Jarka (37 let).

„Nedostatek sebevědomí je mé druhé jméno,“ přiznává Hana (39 let). „Trpím jím už od dětství a rozhodně se to s věkem nezmenšuje. Závidím ženám, které jsou spokojeny samy se sebou. Už jsem dokonce přemýšlela, že kvůli tomu navštívím nějakého psychologa,“ krčí rameny.

„Krása je obecně zbytečně moc přeceňovaná. Co na tom, že jsou ženy na titulkách krásné, když rozumu nemají, co by se za nehet vešlo a když promluví, je to akorát pro ostudu? Sama mám taky plno chyb, ale jsou součástí mé samé a neměnila bych,“ uzavírá krásně naše téma Karolína (32 let).

Jak to má se sebevědomím Pavel Šporcl? Mrkni ve videu:

 

25.9.2023 2:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8698327/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist