Mužská tvář? Sobecká! Pánové nepřejí svým ženám úspěch

Ženy milují, když stojí po boku úspěšných mužů. Muži ve stejné situaci tak šťastní nejsou. Úspěch svých partnerek, přítelkyň a manželek nemohou strávit! Proč jsou tak sobečtí?

Pánské sebevědomí dostává pěkně na frak, pokud žena trumfne svého muže v oblasti, do které její partner není zapojen. Zástupce silnějšího pohlaví se po takové ženské „podpásovce“ cítí ohrožen! Tak to aspoň tvrdí výzkumníci z Americké psychiatrické asociace, která mimo jiné zjistila, že ženský úspěch může změnit vnímání manželů a partnerů, co se společného romantického vztahu týče.

Z milenky sokem?

Studie zveřejněná v srpnu v časopise Journal of Personality and Social Psychology dokazuje, že muži se cítí špatně, pokud se z křehké ženy, do které se zamilovali, stane sebevědomý vítěz. A je jedno, jestli Petra vyhrála nad Tomášem ve stolním fotbale, vaření těstovin nebo v pití vodky.

„Je pochopitelné, že muž se může cítit ohrožen, pokud jej jeho přítelkyně překonává v činnosti, kterou dva dělají spolu. Třeba když se oba snažíte zhubnout,“ uvedla psycholožka a vedoucí studie Kate Ratliff z floridské univerzity s tím, že tento výzkum našel důkaz, že muži si automaticky partnerčin úspěch vyloží jako vlastní selhání, i když  dvojice – pár nestojí v přímé konkurenci. Jak na to vědci přišli? Vyzpovídali občany dvou států!

článek

První kolo: Amerika

Jedním ze způsobů, jakým byly americké páry testovány, byl „test řešení problémů a sociální inteligence“. Po jeho vyplnění výzkumníci řekli pánským účastníkům studie, že jejich partnerky byly v tomto testu velmi úspěšné a umístily se tak mezi nejlepšími. Muži, kteří této informaci věřili, i když nebyla pravdivá, vykazovali nižší sebevědomí, a to i přesto, že si sami byli jistí svými správnými odpověďmi v tom samém testu. Vítězství partnerky tak na ně působilo velmi depresivně. Náhoda? Nikoli.

Muž jako muž

Po opakování experimentu, tentokrát v Nizozemsku, se situace opakovala. Stejné testy, stejné výsledky. I přesto vědci udělali další dva testy, tentokrát on-line. Více než 650 účastníků, z nichž 284 byli muži, byli požádáni, aby přemýšleli o době, kdy jejich partner dosáhl nějakého úspěchu. Tentokrát výsledky nikoho nepřekvapily. Muži se cítili špatně, když je jejich manželky porazily v nějaké činnosti, podvědomě k nim ztratili důvěru a brali je jako soupeře. Dámské sebevědomí nijak ovlivněno nebylo, úspěch svým drahým polovičkám ženy naopak přály. Proč tomu tak je?

Co pánům vadí?

Výzkumníci nabídli několik teorií. Muži jsou obecně mnohem soutěživější. Je jim lépe, když mají nad svými partnerkami „navrch“. „Nebo to může být způsobeno kulturními tlaky. Žena je stále pro mnohé muže obětavou a závislou ženou, která má svého muže pouze podporovat, ne ho převyšovat,“ dál se nechali slyšet výzkumníci, jež říkají, že muži jsou přece jen radši, když ženu utěšují, než aby se radovali z jejích úspěchů.

Máte doma podobný „kousek“? Soupeří s vámi partner? Nepřeje vám úspěch? Podělte s ostatními o zkušenosti, jak s takovým závistivcem zatočit! 

Foto zdroj: profimedia.cz

17.10.2013 12:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist