Jste ve stresu? Může za to příliš mnoho cukru

Zase den Blbec! Sušenka zlepší náladu. Je vám pod psa? Většinou sáhnete po čokoládě, ta aspoň na chvilinku zmírní stres. Cítíte se opuštěná? Řešení naleznete v mrazáku, kde se skrývá zmrzlina…

Také si sladíte život? Nejste zdaleka jediná! Za posledních padesát let se spotřeba cukru dokonce zdvojnásobila! Každý dospělý zkonzumuje v průměru téměř 11 kilo čokolády ročně – to už je pořádná nálož. Cukr se ovšem jako kamarád jen tváří. Ve skutečnosti může naopak způsobovat stavy úzkosti a paniky.

Podle organizace Food For The Brain (v překladu Jídlo pro mozek) může být cukr dokonce příčinou zhoršeného mentálního zdraví a existuje prý spojitost mezi hladinou cukru v krvi a změnami chování. „Nevyrovnaná hladina cukru způsobuje změny nálad, depresi, úzkost a emocionální turbulence, kdy se dobrá nálada mění během mžiku v pláč,“ říká výživová specialistka Deborah Colsonová

Odborníci tvrdí, že příčinou zmíněných obtíží je především fakt, že cukr se z koláčů a sušenek dostává do krve příliš rychle. Zvyšuje se hladina inzulínu, tělo ukládá více tuku.

článek

No jo, ale odolávejte čokoládovému dortíku, když máte pocit, že si ho tělo žádá. Proč vlastně máme potřebu jíst sladké? Štěstí nejsou jen emoce, ale z velké části také chemie – jmenovitě hormon serotonin, jehož nedostatek může vyústit v depresi. A jedním ze způsobů, jak jej doplnit, je zvýšený příjem sacharidů. Jenže postupem času si tělo žádá cukru více a více – ocitáme se v bludném kruhu. Ne nadarmo se závislost na cukru přirovnává třeba k drogové závislosti.

A co se stane, když se cukru vzdáme? Těžko říci, každý totiž reaguje jinak. Dost často to závisí na celkovém zdravotním stavu a psychickém faktoru. Určitě se ale vyplatí snižovat dávky cukru postupně a nahrazovat jej fruktózou, která je v ovoci.

Čím se dá cukr nahradit? Dietologové vřele doporučují například lesní plody, které obsahují velké množství vitamínu C, jenž pomáhá tělu vyrovnat se se stresem. Jsou také plné vlákniny – ta zase usnadní regulaci hladiny cukru v krvi. Tmavě zelená zelenina doplní do těla potřebné vitamíny a minerály, krůtí maso obsahuje L-tryptophan a aminokyseliny, které uvolňují hormon štěstí serotonin. Imunitní systém posílí a dobrou náladu dodají oříšky, které jsou zásobárnou vitamínu B – denně jich ale snězte maximálně jednu hrst – jsou totiž velmi tučné.

A co vy a cukr? Čemu nedokážete odolat? U nás v redakci vede tabulka čokolády a medovník. 

Foto zdroj: profimedia.cz

26.8.2013 8:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist