Když tě prsa varují. Kdy utíkat k doktorovi? Máš vpáčené bradavky a bouličky

Prsa. Nejen ženský symbol krásy nebo nejoblíbenější věc na hraní pro naše drahé polovičky. Věř, nebo ne, ale i tyhle dva poklady umí chytře varovat před nějakou zdravotní komplikací. Kdy by ses měla bát? Buď v pozoru, pokud jsou tvá prsa větší či menší nebo máš vpáčené bradavky.

kdy-si-vsimat-prsou-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Kdy by sis měla všímat svých prsou?

Problém dnešní doby je ten, že nikdo nemá čas na sebe zírat do zrcadla a studovat svoje tělo. Však to asi znáš i ty. Spousta žen konkrétně svým prsům bohužel nevěnuje dostatečnou pozornost, a že je něco špatně, to zjišťují až za minutu dvanáct. Jenže varovné signály jdou odhalit mnohem dřív! Koukni do výstřihu, vidíš něco z těchto věcí? Víme, kdy můžeš být v klidu, a kdy je naopak na místě pořádně plašit.

1. Vnady jsou najednou větší

Nevejdeš se do své oblíbené podprsenky, která ti vždycky padla jako ulitá? Možná tě tenhle jev potěší, ale možná taky ne. Pokud tvoje prsa rostou a už dávno nejsi v pubertě, nemusíš se hned lekat. V tomhle případě pravděpodobně o nic moc nejde. Buď jsi nabrala nějaké to kilo navíc a vrazilo se to právě do dekoltu, nebo jsi těhotná. Velikostní bonus navíc ale může mít na triku i antikoncepce nebo hormonální změny ve tvém těle.

2. Vnady jsou najednou menší

Tady už by to možná chtělo trochu zbystřit. Je několik možností, proč se to děje. První je rychlý úbytek na váze, třeba při radikální dietě. Druhý viník? Klesající hladina ženského pohlavního hormonu estrogenu. To většinou signalizuje blížící se menopauzu. Jenže bacha, možná v tom jede i kafe!

Studie zveřejněná v odborném časopise British Journal of Cancer zjistila, že pití tří šálků silné kávy denně způsobuje zmenšování prsou. A s dalším hrnkem navíc může být hůř. Poslední příčina ale rozhodně není žádná sranda.

Jestli si všímáš postupného smršťování svých ňader, ke všemu ti padají vlasy, horší se ti pleť a pod nosem ti raší cosi nevzhledného, je to vizitka syndromu polycystických ovarií (PCOS), tedy poruchy plodnosti. Jasný signál, který ho usvědčí, je nadměrná přítomnost mužského hormonu testosteronu nebo zvýšený cukr v krvi.

Ženy postižené PCOS mají riziko onemocnění cukrovkou a potíže s oběhovým systémem. Dochází taky k samovolným potratům a je nutná akutní léčba. Máš tyto příznaky? Na nic nečekej a utíkej za svým gynekologem!

3. Boule a hrboly. Ještě nepanikař!

Narazila jsi při sprchování v podpaží nebo kolem bradavek na nějaké hrudky a podezřelé útvary? Jsi z toho totálně na prášky? Klídek, za jejich výskytem možná stojí „jen“ menstruace. Po celou její dobu čelíš hormonálním změnám a na jejich základě se tyto benigní cysty naplňují tekutinou, která se za pár dní vstřebá.

Při ženské menstruaci jsou tyto fibrocystické změny součástí normální architektury prsu,“ říká gynekoložka Lauren Streicher působící na lékařské fakultě Northwestern University. Podle této odbornice by neměl být důvod k obavám. Ale samozřejmě i tady platí, že prevence je základ. Kdyby ti to nedalo spát, poraď se svým lékařem. Čistě pro jistotu!

Čtěte také:

4. Vpáčené bradavky – výstraha bliká

V některých případech se stává, že bradavky nevystupují z prsou, ale jsou takzvaně vpáčené do nich. Podle již zmíněné Lauren Streicher je to v pohodě, pokud to takhle bylo vždycky. Velký malér se však blíží, když se to mění ze dne na den. Jednou tak a po druhé jinak? Špatné znamení. Rakovina prsu se totiž může projevovat právě zatahováním bradavek. Nevyplatí se brát to na lehkou váhu…

5. Výtok z bradavek. Na to pozor!

I když tohle nevypadá moc vábně, není to zcela neobvyklé. Výtoky můžou být následkem moc divokého sexu, protože se ve stimulaci tvých pokladů milenec nechal trochu unést. To by ještě šlo, jenže…

Lauren Streicher tvrdí, že jestli výtok probíhá na pravém i levém prsu současně, je to známka hormonálních potíží spojených s nadměrným užíváním léků, konkrétně antidepresiv, které ovlivňují činnost štítné žlázy. Důležitá je především barva. Jestli je vytékající tekutina krvavá, bohužel se může jednat také o nádor hypofýzy (podvěsek mozkový, který řídí vyměšování celého těla a nachází se ve vnitřním mozku).

V lidském těle všechno souvisí se vším a prsa jsou chytrým barometrem, který spolehlivě varuje před blížící se katastrofou. Nepodceňuj tedy jejich změny, je to hazard se zdravím i s tvým životem.

10.10.2023 2:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: gynekoložka Lauren Streicher, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2579678/, ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7815134/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist