Femina.cz > Vše o zdraví > Úpal versus úžeh. Poznáš rozdíl?
Úpal versus úžeh. Poznáš rozdíl?
Miluješ slunce a užíváš si jeho hřejivé lázně dlouho a ráda? V teplíčku si lebedíš a je ti prostě dobře, ale někdy to přeženeš a není ti nejlíp. Možná jsi chytila úžeh nebo úpal. Poznáš mezi nimi rozdíl a víš, jak s nimi zatočit?
Možná se ti zdá, že je to jedno a obojí je nepříjemné. To máš pravdu. Ovšem úžeh není úpal a úpal není úžeh. Každý z nich je jiný a platí na ně něco jiného.
Úžeh je, když…
… pobýváš dlouho na slunci bez toho, aby ses uchýlila do stínu a nechceš si účes ničit kloboučkem či kšiltovkou. Jenže raději zplihlý účes, nežli trpět důsledky přehřátí na slunci. A jsi-li blondýna se světlou pletí, dej si pozor dvakrát tak víc než tvé kamarádky brunetky. Pobyt na slunci nepřeháněj, jinak tvé tělo nezvládne přebytečné teplo regulovat a bude ti zle.
Jak poznáš, že trpíš úžehem? Pokud tě po pobytu na slunci a v horku bolí hlava, je ti nevolno nebo zvracíš a před očima se ti dělají mžitky, je velmi pravděpodobné, že jsi chytla úžeh. Můžeš mít také suchou a hodně horkou kůži, někdy nejen opálenou, ale i spálenou. Připadá ti, že máš zatuhlý krk a ramena a máš horečku. Nebezpečný je v tom, že se celé hodiny po opalování nebo užívání si na slunci můžeš cítit úplně v pohodě. Přichází totiž plíživě a pomalu. Třeba až za půl dne.
Když trpíš úpalem
Máš ráda teplíčko a lebedíš si v horku, jak ti je dobře? Pozor na to! Můžeš lehce přijít k úpalu. Tady vůbec nemusíš být na sluníčku, a přesto ti bude zle. Stačí přehřáté prostory bez dostatečného větrání anebo jízda v autě bez klimatizace. Ba co víc, když je venku parno a teploty šplhají vysoko ke třicítce nebo nad ni, neměla bys podnikat náročné výšlapy ani trhat rekordy ve sportování. A když už se do nějakého toho pohybu pustíš a nedodáváš tělu dostatek tekutin, uženeš si jej také. Pokud máš nějaký lupen na akci, která se koná v uzavřené hale, kde nevíš, jak to bude s větráním, měla bys zbystřit rovněž. I odtud si můžeš odnést úpal.
A jak ho poznáš? Jsi slabá a vůbec se nepotíš, i když je horko a dusno. Mimo horkou a suchou kůži jako u úžehu, se ti motají nohy, je ti na omdlení a dýcháš jako po zvládnutí rekordu v běhu. Zmáhá tě velká bolest hlavy, zmatenost, křeče svalů a v těch nejhorších případech můžeš i upadnout do bezvědomí.
Co dělat při úpalu?
Jak pomoci sobě nebo někomu blízkému s úpalem? Je nezbytné se přemístit na chladné místo, uvolnit si oděv, lehnout si a nohy dát do vyvýšené polohy. Prima je vlažná sprcha, ale když to nejde, tak si alespoň otírej pokožku studenou vodou. Nezbytně nutné je dodat tělu tekutiny – vlažné či chladné. Pokud nic nezabírá a tvůj stav přetrvává, bez přivolání lékařské pomoci se neobejdeš.
Jak řešit úžeh?
Podobně jako úpal. Přemístíš se do klidného a chladného prostředí, mimo dosah slunce. Lehneš si nebo alespoň se uvelebíš v polosedě s podloženou hlavou. Dodáš tělu tekutiny, ale jen po malých doušcích. Tentokrát je lépe volit vlažné nápoje, ideálně čaj – zelený, černý nebo bylinkový (například máta ochlazuje). Vhodný je také šumivý a ve vodě rozpustný vápník a hořčík.
Je jasné, že o takové stavy nikdo z nás v létě nestojí. Nejlepší je se úpalu i úžehu vyhnout. Jak jim předcházet a jaká je prevence?
Přečti si také:
- Mýty o pitném režimu: Musíš vypít 2 litry, stačí ti káva a děti tolik vody nepotřebují
- Strašák nejen léta: Zánět močových cest
- Jak správně ochránit pleť a pokožku před sluncem?
Jak nedostat úpal?
Když se chceš vyhnout úpalu, musíš během horkých dní hodně pít (samozřejmě nealko), nos vzdušné a pohodlné outfity, které tě neomezují, ale zároveň tě chrání před sluníčkem. A doplň je vždy apartním kloboučkem či sportovní kšiltovkou. Také se často se ochlazuj – pravidelným přechodem ze slunce do stínu nebo i sprchováním. V módě jsou různé vody v rozprašovači, které v létě mají své opodstatnění. A samozřejmě se nesnaž o překonávání rekordů v pohybových aktivitách
Jak se vyhnout úžehu?
Aby sis léto nebo dovču nepokazila úžehem, vyhni se pobytu na slunci v době mezi 11. až 14. hodinou, opalovací prostředky používej i ve stínu pod slunečníkem či plátěnou pergolou. A také když je pod mrakem. Paprsky mají takovou sílu, že tě zasáhnou i skrz ně. Když budeš k tomu pitný režim řešit bez kofeinu, sladkých limonád a džusů, ideálně s minerálkou nebo jemně slazeným čajem, bude ti fajn. A pokud se prostě neobejdeš bez sportovních aktivit, tak si je naplánuj na ráno, nebo naopak na večer. Tedy na dobu, kdy je horko nejmenší.