Úpal versus úžeh. Poznáš rozdíl?

Miluješ slunce a užíváš si jeho hřejivé lázně dlouho a ráda? V teplíčku si lebedíš a je ti prostě dobře, ale někdy to přeženeš a není ti nejlíp. Možná jsi chytila úžeh nebo úpal. Poznáš mezi nimi rozdíl a víš, jak s nimi zatočit?

upal-1100x618.png Zdroj: profimedia

Poznáš rozdíl mezi úpalem a úžehem?

Možná se ti zdá, že je to jedno a obojí je nepříjemné. To máš pravdu. Ovšem úžeh není úpal a úpal není úžeh. Každý z nich je jiný a platí na ně něco jiného.

Úžeh je, když…

… pobýváš dlouho na slunci bez toho, aby ses uchýlila do stínu a nechceš si účes ničit kloboučkem či kšiltovkou. Jenže raději zplihlý účes, nežli trpět důsledky přehřátí na slunci. A jsi-li blondýna se světlou pletí, dej si pozor dvakrát tak víc než tvé kamarádky brunetky. Pobyt na slunci nepřeháněj, jinak tvé tělo nezvládne přebytečné teplo regulovat a bude ti zle.

Jak poznáš, že trpíš úžehem? Pokud tě po pobytu na slunci a v horku bolí hlava, je ti nevolno nebo zvracíš a před očima se ti dělají mžitky, je velmi pravděpodobné, že jsi chytla úžeh. Můžeš mít také suchou a hodně horkou kůži, někdy nejen opálenou, ale i spálenou. Připadá ti, že máš zatuhlý krk a ramena a máš horečku. Nebezpečný je v tom, že se celé hodiny po opalování nebo užívání si na slunci můžeš cítit úplně v pohodě. Přichází totiž plíživě a pomalu. Třeba až za půl dne.

Když trpíš úpalem

Máš ráda teplíčko a lebedíš si v horku, jak ti je dobře? Pozor na to! Můžeš lehce přijít k úpalu. Tady vůbec nemusíš být na sluníčku, a přesto ti bude zle. Stačí přehřáté prostory bez dostatečného větrání anebo jízda v autě bez klimatizace. Ba co víc, když je venku parno a teploty šplhají vysoko ke třicítce nebo nad ni, neměla bys podnikat náročné výšlapy ani trhat rekordy ve sportování. A když už se do nějakého toho pohybu pustíš a nedodáváš tělu dostatek tekutin, uženeš si jej také. Pokud máš nějaký lupen na akci, která se koná v uzavřené hale, kde nevíš, jak to bude s větráním, měla bys zbystřit rovněž. I odtud si můžeš odnést úpal.

A jak ho poznáš? Jsi slabá a vůbec se nepotíš, i když je horko a dusno. Mimo horkou a suchou kůži jako u úžehu, se ti motají nohy, je ti na omdlení a dýcháš jako po zvládnutí rekordu v běhu. Zmáhá tě velká bolest hlavy, zmatenost, křeče svalů a v těch nejhorších případech můžeš i upadnout do bezvědomí.

Co dělat při úpalu?

Jak pomoci sobě nebo někomu blízkému s úpalem? Je nezbytné se přemístit na chladné místo, uvolnit si oděv, lehnout si a nohy dát do vyvýšené polohy. Prima je vlažná sprcha, ale když to nejde, tak si alespoň otírej pokožku studenou vodou. Nezbytně nutné je dodat tělu tekutiny – vlažné či chladné. Pokud nic nezabírá a tvůj stav přetrvává, bez přivolání lékařské pomoci se neobejdeš.

Jak řešit úžeh?

Podobně jako úpal. Přemístíš se do klidného a chladného prostředí, mimo dosah slunce. Lehneš si nebo alespoň se uvelebíš v polosedě s podloženou hlavou. Dodáš tělu tekutiny, ale jen po malých doušcích. Tentokrát je lépe volit vlažné nápoje, ideálně čaj – zelený, černý nebo bylinkový (například máta ochlazuje). Vhodný je také šumivý a ve vodě rozpustný vápník a hořčík.

Je jasné, že o takové stavy nikdo z nás v létě nestojí. Nejlepší je se úpalu i úžehu vyhnout. Jak jim předcházet a jaká je prevence?

Přečti si také:

Jak nedostat úpal?

Když se chceš vyhnout úpalu, musíš během horkých dní hodně pít (samozřejmě nealko), nos vzdušné a pohodlné outfity, které tě neomezují, ale zároveň tě chrání před sluníčkem. A doplň je vždy apartním kloboučkem či sportovní kšiltovkou. Také se často se ochlazuj – pravidelným přechodem ze slunce do stínu nebo i sprchováním. V módě jsou různé vody v rozprašovači, které v létě mají své opodstatnění. A samozřejmě se nesnaž o překonávání rekordů v pohybových aktivitách

Jak se vyhnout úžehu?

Aby sis léto nebo dovču nepokazila úžehem, vyhni se pobytu na slunci v době mezi 11. až 14. hodinou, opalovací prostředky používej i ve stínu pod slunečníkem či plátěnou pergolou. A také když je pod mrakem. Paprsky mají takovou sílu, že tě zasáhnou i skrz ně. Když budeš k tomu pitný režim řešit bez kofeinu, sladkých limonád a džusů, ideálně s minerálkou nebo jemně slazeným čajem, bude ti fajn. A pokud se prostě neobejdeš bez sportovních aktivit, tak si je naplánuj na ráno, nebo naopak na večer. Tedy na dobu, kdy je horko nejmenší.

 

13.7.2023 11:00| autor: autorský článek Pavla Košík Jelínková | zdroj: https://www.ftn.cz/upal-a-uzeh-816/, https://www.lekarna.cz/clanek/upal-vs.-uzeh-umite-je-rozpoznat/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist