Zajímavá fakta o kýchání: Může přivodit infarkt a dosahuje rychlosti 150 kilometrů v hodině

Virózy právě útočí a ze všech stran se ozývá „hepčík“. Podlehla jsi taky? Určitě jsi nikdy nepřemýšlela nad tím, jakou rychlostí kýcháš a proč se vlastně říká „na zdraví“. Ono je toho víc, co tě překvapí.

kychani-1100x618.png Zdroj: iStock

Tohle jsi o kýchání určitě nevěděla

Chytré knihy hlásí, že kýchání je obranný reflex, kterým se tělo snaží vyčistit horní cesty dýchací. Protože je učiněným podzimním fenoménem, je nejvyšší čas podívat se mu na zoubek. Tohle jsi o něm věděla? Vsadíme boty, že ani náhodou!

Jde při něm o život

Je jasné, že když si pěkně od plic ulevíš během řízení auta, malér je ve vzduchu. Nikdo totiž nedokáže tuhle činnost provádět s otevřenýma očima! Jenže co další rizika a zranění? Není jich zrovna málo. Kýchání může přivodit infarkt, krvácení do mozku či ochrnutí. O prokousnutí jazyka a vypadlém zubu ani nemluvě. Proč je tolik nebezpečné?

Když se do něj člověk opře, rychlé pohyby hlavou jdou na ruku svalovému napětí a kosterním potížím. Pokud se ho jedinec naopak snaží potlačit, následuje masivní zvýšení tlaku v hlavě, které končí třeba roztržením ušního bubínku nebo popraskáním cév. Takže si fakt nevybereš.

Je rychlejší, než se zdá

Tekutina, která při kýchání opouští nos, obsahuje nejen hlen, ale i sliny. Vykýchnutý aerosol se skládá přibližně ze 40 tisíc mikroskopických kapiček. Právě ony mají na triku infekční onemocnění, jako jsou neštovice, chřipka, příušnice, černý kašel a v neposlední řadě i tuberkulóza. Těžko se bránit, když rychlost kýchnutí dosahuje až 150 kilometrů za hodinu! Čistě pro srovnání, přírodní živel orkán se počítá od rychlosti 118 kilometrů v hodině. Povzbudivý bohužel není ani dolet bacilů – na pohodu překonají vzdálenost pěti metrů. O důvod víc, proč teď nejezdit MHD.

Přečti si také:

Úplně tě zastaví

Při jednom prachobyčejném „hepčík“ se na moment zastaví všechny tělesné funkce. Jako vážně! A pozor, nucená stopka se týká i srdce. To je trochu děsivá informace. Životně důležitý orgán si dá pauzu, protože tě něco polechtá v nose. No, nějak bylo, nějak bude… Zdravíčko! Jo a jen tak pro zajímavost, který chytrák vymyslel, že tohle je slušnost popřát kýchajícímu?

Má prapodivnou historii

I když bychom nakaženému pacientovi nejraději dali facku a vyčinili mu, že si před ústa nedal kapesník, společenské normy jsou jasně dané. Říkáme tedy „na zdraví“ a možná ani nevíme, odkud to vzniklo. Traduje se, že tato zdvořilostní fráze se začala používat v dobách, kdy v Římě řádil mor. Pokud jde o hlášku „je to pravda“, ta pochází od Slovanů. Ti totiž věřili, že kýchnutím se vyplní to, o čem právě hovoří.

Nedá se napodobit

Američtí vědci jsou toho názoru, že stejně jako máme jedinečné otisky prstů, originální je i kýchání. Dokonce jsou na základě vlastní studie přesvědčení, že styl „pšikání“ odhaluje lidskou osobnost! Ten, kdo tak činí hlasitě a zřetelně, je podle odborníků průbojný a rozhodný. Osamocený kýchal otočený zády od ostatních je vřelý a soucitný. Osoba, která si zakrývá obličej ještě před tím, než vypustí do prostoru bacily, je precizní puntičkář. Několikanásobné kýchání zase ukazuje na zdatného manipulátora. A kam se řadíš ty?

Co ty na to? Měla jsi o tomhle tušení? Jo a ještě něco – viděla jsi někdy kýchajícího králíka? Tak ten, i další zástupci zvířecí říše, to ve videu pořádně roztočili. Pobav se!

21.9.2023 11:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: bannerhealth.com/healthcareblog/teach-me/dont-stifle-your-sneeze, globe24.cz/revue/44678-proc-po-kychnuti-rikame-pozdrav-panbuh-nebo-na-zdravi, journals.sagepub.com/doi/10.1177/1945892418823147, olomouc.rozhlas.cz/plicni-mor-zazehnavali-pozdravem-po-kychnuti-6381098

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist