Proč mít neustále po ruce vodu? Posílíš imunitu a nakopneš mozek

Pitný režim se má dodržovat, to ví každý. A podle odborníků je nejlepší pít čistou vodu. Jenže ruku na srdce. Víš, proč je vlastně tolik důležitá? A jaké fatální následky ti hrozí, když nebudeš pít? Tvoje srdce dostává pěkný kotel.

pitny-rezim-1100x618.png Zdroj: iStock

Dodržuješ správný pitný režim?

S trochou nadsázky by se dalo říct, že voda je parádní dopravní prostředek v našem organismu. Přiváží buňkám kyslík a nečistoty zase odplavuje ven. Pomáhá udržovat optimální tělesnou teplotu a prostřednictvím potu zabraňuje přehřátí organismu. S její pomocnou rukou v těle dochází k chemickým reakcím, jejichž výsledkem je naše dýchání, přemýšlení nebo spánek. Životně důležité věci! Jak to vypadá, když se dostatečně nezavlažuje? To už si asi umíš spočítat. Jde o zdraví a mnohdy i o krk!

Co všechno způsobí sucho v těle?

Nedostatek vody v těle nelze brát na lehkou váhu. Trpí klouby, protože vysychá jejich mazivo. Zvyšuje se krevní tlak a zatěžuje srdce. Ochabují svaly a vysušují se oči. Ani kosti se neobejdou bez vody, protože když se poctivě „nezalévá“, křehnou a to vede k osteoporóze. Játra a ledviny špatně fungují, nemohou se zbavovat toxinů. Může dojít i k otravě celého organismu. Vyděsilo tě to? Bude hůř!

Kardiologové varují, že při ztrátě deseti procent tělesné vody hrozí mozková příhoda nebo infarkt. Teď už máš trochu žízeň, co? Jenže kolik toho denně vypít, abychom byli z obliga a nemuseli se bát?

Nutno dodat, že podle odborníků jsou vhodné neperlivé vody a minerálky s nízkým obsahem minerálů. I ta z kohoutku je ale v pohodě. Pokud ti tekutá forma moc nejede, je ještě jedno řešení – potraviny, které obsahují spoustu vody. Třeba okurky, hlávkový salát, papriky, rajčata, meruňky a melouny.

Přečti si také:

Ranní rituály trochu jinak

Probudíš se a první, co do sebe kopneš, je kafe? Chyba jako blázen! Během spánku se organismus dehydratuje, a proto bys měla ještě před kofeinovým nakopávačem sáhnout po sklence vody. Pokud to pro tebe není nic moc představa, vymačkej si do ní citron. To stimuluje metabolismus a rozhýbe střeva. Jen bacha, ať není ledová. Ideální je vlažná (a odstátá), ta nezpůsobí tělu takový šok.

Jak si spočítat příjem?

Co se týče celkového denního pitného režimu, abys věděla, jak si stojíš, vynásob svou hmotnost koeficientem 0,035. Jestli máš například 60 kilo x 0,035, vyjde ti 2,1 litru. A přes to by neměl jezdit vlak. Máš spočítáno? Super, jestli jsi teď zjistila, že jsi se splněním hodně pozadu a hodláš to napravit, musíme tě varovat…

A co pít? Mrkni na video:

Existuje limit?

Vytáhnout na ex litr a půl minerálky, to není úplně to pravé. Ledviny jsou totiž schopné za hodinu zpracovat zhruba tři deci vody. Zbytek odchází močí nevyužit, takže zbytečná snaha! Abys zabránila plýtvání, pij průběžně po malých dávkách po celý den. Chceš motivaci? Výzkumy ukázaly, že dát si dvě deci vody každých 40 minut vede k rychlejšímu spalování kalorií. A pozor, máme ještě další bonusy, které ti průzračná tekutina přinese.

4 mega vodní pozitiva

  • Chceš jíst menší porce, ale obří náloži oblíbeného pokrmu nedokážeš odolat? Před jídlem si dopřej sklenku vody. Sníš toho mnohem méně. Tělo se taky snáz zbaví tuku.
  • Jestli v práci děláš na důležitém projektu a nápad za milion nikde, ke zvýšení mozkové aktivity pomáhá právě voda. Vždyť mozek je z ní tvořen v 95 procentech. Jeden poctivý lok a kreativitu budeš rozdávat!
  • Obrana proti bacilům a všemožným breberkám? Imunitu posiluje důsledný pitný režim. Tvá obranyschopnost bude neprůstřelná.
  • Věčná krása a svěží pleť. Kdo by ji nebral? Proč všechny celebrity nevychází z domu bez lahve neperlivé vody? Je to zaručený trik, jak nestárnout.

Jaký máš vztah k vodě ty? Je to něco, bez čeho se neobejdeš, nebo ji začneš pít teprve teď? Vem si příklad z chytrých koček ve videu. Ty vědí, co je pro ně dobré!

18.9.2023 11:00| autor: autorský článek Lucie Feiková | zdroj: eatingwell.com/article/292133/10-dangerous-side-effects-of-not-drinking-enough-water/, healthcareassociates.com/7-signs-youre-not-drinking-enough-water/, medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000112.htm

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist