Sex jako droga: Kdy touha přechází v závislost?

Jestliže máte pocit, že to váš partner vyžaduje nějak moc často, ještě ho nemusíte nazývat erotomanem. Rozdíl v potřebě sexuálního uspokojení je mezi partnery poměrně normální a větší libido mívá obvykle právě muž. Kde začíná pravá závislost a jak se projevuje?

Předně nesmíme zaměňovat pojmy závislost na sexu a promiskuita. Pokud muž neustále vyhledává nové objekty zájmu a své partnerce pravidelně zahýbá, vymlouvaje se na závislost, nemělo by se mu ihned věřit. Zda je problém skutečně patologický, o  tom by měl rozhodnout psycholog a navrhnout léčbu. Určitě si vzpomenete, že podobné léčení absolvovali herci Michael Douglas a David Duchovny, se závislostí na sexu bojoval i golfista Tiger Woods. Do jaké míry se dotyčné celebrity jen chtěly zavděčit podváděným partnerkám, není jisté. Každopádně ale nastolili diskusi o fenoménu, který byl doposud ve společnosti tabu.

Droga jménem sex

Známe závislost na alkoholu, na drogách, ale popsány byly i kuriózní případy, jako třeba případ dívky, co má nutkání okousávat omítku. V západním světě roste počet lidí, kteří se nutkavě cpou hamburgery, přestože už váží dvě stě kilogramů a hrozí jim infarkt. Pro všechny tyto závislosti je charakteristická neschopnost vzdát se své „drogy“, nebo lépe řečeno blaženého pocitu, který jim přináší – pomáhá jim ulevit od frustrace a snižuje psychické napětí. Pokud tyto rysy vykazuje i chování sexuálně náruživých jedinců, kteří svou touhu nemohou ovládnout vůlí, můžeme hovořit o závislosti.

článek

Člověk závislý na sexuálním uspokojení přitom vůbec nemusí být nevěrný. „Manžel byl dost pracovně vytížený, věděla jsem, že ho zaměstnání hodně stresuje. Ačkoli ráno vstával už v půl šesté, seděl do dvou hodin do rána u počítače. Tvrdil mi, že musí něco udělat do práce, ale to se mi nechtělo věřit,“ vypráví třicetiletá Jana, která manželovi na radu bratra tajně nainstalovala do počítače program monitorující aktivitu uživatele. „Byla jsem pěkně překvapená, kolik se na mě vyvalilo porna,“ přiznala.

Manželova nutkavá potřeba masturbovat začala být vážným problémem ve chvíli, kdy si neslušné stránky začal prohlížet i v práci. „Nevím, jak často na ty weby chodil, a netuším, co všechno třeba dělal, když byl sám v kanceláři. Radši to asi nechci vědět,“ říká Jana. „Všechno prasklo jednoho dne, když otevřel zavirované stránky a zbořil celou síť. Byla to pěkná ostuda.“

Jestliže neovladatelná potřeba fyzické rozkoše začíná nabourávat osobní nebo pracovní život a člověk se přestává kontrolovat i na veřejnosti, pak je na čase poradit se s odborníkem. Není, za co se stydět. Vždyť stejný problém trápil i Michaela Douglase!

Foto zdroj: profimedia.cz

14.11.2014 12:00| autor: Libuše

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist