Vyhni se chřipce a nachlazení. Přidej do jídelníčku kvašenou zeleninu, cibuli a probiotika

Přemýšlíš, jak se ubránit virům a bacilům, když každý druhý kýchá a venku je takové počasí, že by ani psa nevyhnal? Samozřejmě, přísun vitamínů, pohyb a dostatek odpočinku je výbornou prevencí proti nemocem. Ale pamatuj na to, že nejdůležitější je mít zdravá střeva, tam totiž začíná řada našich zdravotních problémů.

zdrave-zazivani-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Podzim i zima jsou krásná a kouzelná období. Teda až na ty věčné rýmy, bolesti v krku a teploty. Pokud chceš být zdravá jako řípa, začni u svých střev. Tam se totiž hromadí přesně ty látky, které ti dělají ve zbytku těla neplechu. Takže se pusť do boje proti nemocem a posilni svou střevní mikroflóru, poradíme ti, jak na to.

Kvašená zelenina je zázrak

Jestli chceš mít v pořádku střeva, přidej do svého jídelníčku kvašenou zeleninu. Takové kysané zelí by mělo být teď v zimě potravinou číslo jedna. Nejenže obsahuje obrovské množství vitamínů, ale má také blahodárný vliv na naše trávení. Bakterie mléčného kvašení jsou výborným pomocníkem při boji s chřipkou, posilují imunitu a navíc jsou výbornou prevencí rakoviny. Kvašená zelenina se dříve jedla v zimě pořád, tak proč se tomu dnes bránit?

A naložit si ji můžeš i doma sama, není to žádná věda. Stačí zeleninu – třeba zelí, mrkev či řepu nakrájet na malé kousky, osolit či jinak ochutit, vařečkou nebo klidně i rukama ji lehce pomačkat, ať zelenina pustí šťávu. Pak ji přendej do sklenice, její obsah něčím musíš zatížit a při pokojové teplotě nech zhruba pět dní kvasit. Poté zeleninu rozděl do menších sklenic a uchovávej v chladu. Takhle zpracovanou zeleninu se snaž jíst co nejvíc a uvidíš, že se ti nemoci vyhnou obloukem.

Přidej do jídelníčku česnek a cibuli

O těchto potravinách se mluví jako o přírodních antibiotikách. Pokud tě skolí chřipka, měla bys v první řadě sáhnout po česneku a cibuli. Ale výborně se hodí i jako prevence proti virům a bakteriím. Cibule má zázračný vliv na trávení a pomáhá udržet správnou střevní mikroflóru. A co se týče česneku, tak dokonce některé vědecké výzkumy prokázaly, že lidé, kteří konzumují česnek, mají výrazně nižší riziko, že onemocní rakovinou střev a žaludku. Pokud tě ale trápí představa, že jen na někoho dýchneš, hned bude vědět, jakou ingredienci jsi při vaření použila, můžeš si pořídit česnek v tabletkách. Výhoda je, že je bez zápachu, a nemusíš se bát, že by v nich nebyly prospěšné látky.

Probiotika jsou základ

Další z možností, jak si udržet svá střeva v pohodě, je baštit probiotika. Mléčná bakterie rodu Lactobacillus se vyskytuje v jogurtech či v kefírech, jen si dávej pozor na to, aby to, co kupuješ, byl opravdu jogurt a ne jen nějaká levná náhražka. Probiotika ale najdeš i v kváskovém pečivu. A pokud nechceš myslet pořád na to, co jíš a jestli jsi do svého těla dostala dostatek probiotik, kup si v lékárně probiotika v tabletkách. Jedna tabletka denně stačí k tomu, abys měla střeva v pořádku. Zejména v době, kdy bereš antibiotika, mysli na pravidelný přísun těch správných probiotik. Určitě se to vyplatí.

Přečti si také:

Mlsej zdravě

Není nic nového pod sluncem, že nezdravá strava tvým střevům moc neprospívá. Obzvlášť přemíra cukrů škodí. Ale to neznamená, že musíš mít sladký půst. Taková hořká čokoláda ukojí tvou mlsnou a navíc má příznivé účinky na činnost střev. Ale musí mít alespoň 70 procent kakaa. Že ti hořká nechutná? Jde o zvyk, věř nám, že když začneš omezovat cukr, tělo si zvykne a přestane po něm bažit. Znáš přeci to přísloví „s jídlem roste chuť“? Stejně tak to funguje i naopak, když cukr přestaneš jíst, ani si na něj nevzpomeneš. Pokud omezíš cukr, výrazně se ti zlepší trávení, a jestli trpíš na zácpu, dost možná i tento problém sám zmizí.

Život bez stresu

Velkým nepřítelem tvých střev je stres. Jestli jsi věčně vynervovaná, není divu, že tvoje trávicí ústrojí je rozhozené a o choroby pak není nouze. Možná si říkáš, proč zrovna stres tak neblaze účinkuje na tvé břicho? Je to jednoduché. Když jsi ve stresu, tvé tělo všechnu energii přesouvá tam, kde je důležitá. Je to dědictví z pravěku, kdy lidem šlo opravdu o život a ve stresu se přesměroval krevní oběh hlavně do nohou, rukou a hlavy, zkrátka, aby měli sílu bojovat či utéct. Na úkor právě trávicího ústrojí, které v boji nebylo zapotřebí. Ale proč se stresovat denně jen kvůli tomu, že ti ujela tramvaj nebo ti vynadal šéf? Škodíš tím jen sama sobě a hlavně tvým střevům a následně i zdraví.

 

23.11.2023 11:00| autor: Alžběta Bublanová | zdroj: frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2022.840245/full, healthline.com/nutrition/lactobacillus-acidophilus, revolutionfermentation.com/en/blogs/fermented-vegetables/fermented-vegetables-benefits/, vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Neobycejne-ucinky-obycejne-cibule__s10010x10677.html

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist