5 tipů, jak konečně zhubnout efektivně a trvale

Ideální postava? Relativní pojem! Ale vždy platí, že každá žena se chce cítit dobře a lákat obdivné pohledy okolí, a proto často podstupuje drastické diety. Ale co daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů? Je příliš vysoká! Co takhle začít jednou pro vždy správně a v létě na sebe být hrdá? Jak? Takhle!

Metod, jak zhubnout je celá řada. Některé trochu fungují, jiné vůbec, přitom zaručený výsledek neslibuje nic. Přesto existují obecné rady, jak si dopomoci k lepší kondici a nižší váze, aniž byste si ničily zdraví nebo se musely obávat návratu váhy na původní hodnotu. V první řadě je třeba si uvědomit, co tělo chce a co potřebuje.

1. Stanovte si reálný cíl

Než začnete s hubnutím, stanovte si opravdu reálný cíl, kterého chcete dosáhnout. Pokud to opravdu myslíte se svou postavou a zdravím dobře, pak vězte, že tohle nebude dieta, ale doživotní styl! Jen tak se vám totiž podaří dosáhnout toho, co jste si vytyčily, a váhu si udržet.

2. Slepě se neřiďte internetovými poradnami

Ačkoli poradny slouží k lepší informovanosti o způsobu a návodu na hubnutí, mohou vám způsobit více problémů, než si myslíte. Co poradna, to jiný názor, o odbornících ani nemluvě, každý člověk je jiný. Mimochodem, aby odborník mohl fundovaně odpovědět na vaše dotazy, měl by znát vaši celkovou anamnézu, jinak může svému „svěřenci“ i ublížit. Platí, že co funguje na jednoho, druhému může uškodit. Logicky se tak nabízí jediné možné řešení. Navštivte odborníka, který vám připraví dietní jídelníček na míru a vezme v patrnost váš konkrétní zdravotní stav a váhovou situaci.

Taková komplexní lékařská prohlídka zahrnuje klasické interní vyšetření, ale i biochemické, metabolické, případně i psychologické. Po vyhodnocení výsledků odborník stanoví vhodný redukční program, který zahrnuje i doporučené pohybové aktivity. Nepodceňujte proto osobní návštěvu nutričního poradce, dietologa nebo praktického lékaře!

článek

3. Hubněte pomalu!

Výkyvy váhy a příliš rychlé tělesné změny nevěstí nic dobrého! Hubnete-li rychle, kila se vám rychle vrátí zpět. Bez trpělivosti to opravdu nepůjde! Myslete na to, že čím pomaleji budete hubnout, tím déle a jistěji si kilogramy udržíte. Obecný vzorec úbytku váhy je jasný. Ideální „rychlost“ hubnutí se pohybuje od půl až jednoho kilogramu za týden!

4. Chraňte svaly!

Je zásadní soustředit se na hubnutí tuků, nikoli svalové hmoty. Řada žen hubne tak, že se nejprve „odvodňuje“. Mají radost, že váha jde rychle dolů, ale přitom jim poměr tuku v těle zůstává stejný. Jak vypadá správná cesta? Aby tělo ztrácelo tuky, je třeba mít sestavený vyvážený jídelníček na míru. Rozhodně nepomohou přípravky na hubnutí a jiné reklamní chytáky! Hubnout bez námahy nelze, a proto vás čeká i nějaké to odříkání a pěstování tvrdé vůle. Menší porce několikrát denně a žádný hlad, to je snad jasné!

5. Obklopte se (vhodnými) spolubojovníky! 

Vůle hraje v hubnutí zásadní roli. Pro to, aby se vám ji podařilo zlomit, je dobré vyzbrojit se stejně odhodlanými spolubojovníky s pozitivním přístupem, kteří chtějí také zhubnout nebo ozdravit svůj životní styl. Domácí a jiní odpůrci mohou naopak vaši snahu snadno překazit.

Proto se zdržujte ve společnosti stejně motivovaných lidí. Seznamte se s novou kamarádkou na nějaké cvičební hodině nebo v posilovně. Najděte si hubnoucí společníky na sociálních sítích, nebo do svého nového zdravého životního stylu zapojte celou svou rodinu a motivujte se navzájem.

„Hubnoucího parťáka“ jistě najdete i na našich stránkách Feminy, protože určitě nejste jediná, která se sama sobě chce letošní léto líbit! Ve dvou, nebo i ve více, se to lépe táhne a my vás v tom nenecháme!

Foto zdroj: profimedia.cz

12.2.2014 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist