Pomoc, nevím si rady. Dřu se v posilovně, a přesto tloustnu!

Kamila ke všemu přistupuje svědomitě. Když seznala, že je načase zbavit se přebytečných špíčků, sestavila si cvičební plán, který přesně dodržuje. Do posilovny chodí třikrát týdně, její buldočí vytrvalost jí prostě nedovolí polevit. Jenže nehubne.

fitness-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Pracuje jako manažerka v bance. Často toho má v práci tolik, že se ani nestihne najíst. To pak jen za chůze sní energy tyčinku a rychle peláší na trenažér. Večer pak padá totálně vyřízená na gauč. A výsledek? Skoro dvě kila. Nahoře! Čím to? Paradoxně může být brzdou právě ono bezhlavé hnaní se za výsledkem. Kamila si několikrát denně stoupá na váhu. Když nevidí výsledek, je to špatně. Jenže ono to tak jednoduché není. K tomu, aby člověk zhubl, je potřeba daleko více. Samotné cvičení zdaleka nestačí. Dobrá, zpevníte po něm svalstvo, jenže právě větší objem svalové hmoty může logicky znamenat příbytek na váze. Co tedy dělat, aby se dostavil kýžený efekt?

Pracujte na své chuti

Pamatujte, že po nadměrném cvičení tělo potřebuje doplnit zásoby energie. Takže čím více cvičíte, tím větší máte následně hlad. Apetit roste úměrně tělesné zátěži. Určitě se vyplatí  tři hodiny před cvičením se přiměřeně (!) najíst. Vyvarovat byste se měla jídel s jednoduchými cukry. Nedoporučuje se cvičit až na krev, zbytečně se namáháte, ale kalorie už nespalujete. Nejvhodnější je aerobní cvičení (běh, cyklistika), které pomáhá potlačovat hormon hladu ghrelin.

Pozor na energetické tyčinky

Energetické nápoje a tyčinky raději přenechte vrcholovým sportovcům. Jsou totiž napěchovány cukry. Abyste jejich energii využila, musela byste 90 minut opravdu intenzivně trénovat. Dejte si namísto nich třeba ovesnou kaši a zapijte ji 500 ml vody.

Cvičte kratší dobu, ale více

Abyste shodila kilo tělesného tuku, musíte spálit 8 tisíc kalorií – to dělá kupříkladu 100 uběhnutých kilometrů! Pokud nejste zrovna Superman, snažte se cvičení omezit na 20-30 minut denně, ale cvičte s vyšší intenzitou. Začněte volněji, aby se tělo zahřálo a poté lépe spalovalo kalorie, pak si dejte minutu sprintování či ostré jízdy na kole. Pomůže to shodit kila mnohem efektivněji než hodinové cvičení ve stále stejném pomalém tempu.

Odměna na závěr

Čím více jste fit, tím více tělo zužitkuje stresové hormony a jiné chemické látky, které pomáhají odbourávat tuk. I tak se ale po cvičení vyvarujte například konzumací tučných nápojů, jako je třeba frapuccino, jinak se vydané kalorie zase brzy vrátí.

Foto zdroj: shutterstock.com

18.10.2012 8:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist