Morbidní obezita: 400 kilogramů v devatenácti letech

Nebylo jí ještě ani dvacet let a její tělo už kolabuje vlivem těžké obezity. Devatenáctiletou Georgiu vyprošťoval z domu tým čtyřiceti záchranářů, přičemž musela být zbourána část zdiva. Jak se mohla takto mladá dívka dopracovat k otřesné váze 400 kg?

Georgia získala už v minulých letech nelichotivý titul nejtlustší britské teenagerky. Problémy s nadváhou měla od útlého věku. V pouhých sedmi letech vážila už 57 kilogramů, v patnácti její tělo dosáhlo šílených 210 kg. Lékaři ji už dávno varovali, že se nedožije dvaceti let, pokud radikálně nezmění stravovací návyky. Nějakou dobu se snažila jejich rady dodržet. Pobývala v Americe na odtučňovacích táborech pro mladistvé, navštěvovala dietologa, který jí sestavil vyvážený jídelníček. Vždycky ale nakonec sklouzla zpátky k přejídání.

Přejídání ale v jejím případě neznamená dvě laskonky po večeři. Namísto doporučovaných 2 tisíc kalorií denně jich Georgia spořádá kolem 13 tisíc. „Denně si dávám sendviče z několika bochníků chleba s džemem, sýrem nebo masem, pět sáčků chipsů, dvě balení čokolády, piškot, čokoládový dort, čtyři klobásy, hromadu bramborové kaše a fazole k večeři,“ přiznala Giorgia, která nezdravé kalorické bomby zapíjí, jak jinak, sladkými limonádami.

Vinu za nezdravý životní styl přičítá smrti svého otce. „Nikdy jsem se nepřenesla přes fakt, že jsem ho ztratila. Znamenal pro mě celý svět. Spolu s ním zemřela i část mě samé. Jídlem jsem se utěšovala a brzo se to stalo zlozvykem,“ vysvětlila nešťastná dívka, která se od loňského roku skoro nemůže pohybovat. Pod tlakem obezity jí začínají selhávat orgány a tak potřebovala převézt do nemocnice – pro záchranáře však nebylo jednoduché vyprostit ji z domu. Mezi zasahujícími byli kromě zdravotníků také hasiči a stavebníci, jelikož bylo zapotřebí vybourat zeď… Záchranná akce, jež připomínala spíš demolici, trvala dlouhých osm hodin.

Sama se z domu nedostane a museli zbourat zdi. Je to tragédie. Snažila se zhubnout ze všech sil, jezdila na americké tábory, vyzkoušela tisíc diet, ale nic nepomohlo.  Slyšel jsem, že váží okolo 400 kilogramů,“ vypověděl jeden ze sousedů.

Lékaři teď budou muset bojovat o Giorgin život. „Tolik si přeju být šťastná… Bez toho, abych ke štěstí potřebovala jídlo,“ svěřila se Giorgia, jejíž nezdravý životní styl bohužel zahrnuje i pití alkoholu a kouření jedné cigarety za druhou. Jaká je šance, že závislost na kalorických pokrmech překoná a bude žít normálním životem?

25.5.2012 4:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist