Femina.cz » Magazín » Wellness » 7 důvodů proč pít kávu

7 důvodů proč pít kávu

7 důvodů proč pít kávu

Magazín: Wellness | autor: Helena Stejskalová | vydáno 22. 10. 2012

„Bez kafíčka si ráno vůbec neumím představit,“ říkává kamarádka Jiřina a odborníci jí dávají za pravdu. Káva je skutečně zdraví prospěšná. Staré mýty o její škodlivosti vědci úspěšně zbořili a šálek sladké černé dobroty se stal elixírem mládí, kterému sotva může nějaký nápoj konkurovat.

O účincích tajemného nápoje zvaného káva se vědci stále trochu přeli. A závěr? Stejně jako u jakékoli jiné drogy a návykové látky i u ní platí heslo: všeho moc škodí. Chcete-li si ponechat z drogy požitek, musíte ovládnout vy ji, ne ona vás. Potom se stane příjemným zážitkem. A my vám právě teď přinášíme sedm důvodů, proč ji pít.

1. Zlepší vám náladu

Kávu si rozhodně neodříkejte, ale neměli byste to s ní přehánět. Stačí vypít tři šálky denně. Právě ty jsou podle odborníků správnou mírou, která vám dodá dobrou náladu, zvýší vaší bdělost a podpoří soustředění. Jak? Nejdůležitější složkou kávy je kofein, který stimuluje centrální nervový systém. Z vašeho žaludku a střev se vstřebává do krve a z ní i do mozkových buněk. Ty nastartuje k vyšší činnosti.

2. Podporuje trávení

Víme, že káva podporuje trávení. Zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a vašemu línému žaludku dá povel, aby se konečně rozhýbal. Proto je dobrým doplňkovým prostředkem při hubnutí. Chcete-li si udržet štíhlou postavu, bez obav po ní sáhněte. Ovšem černého nápoje se rozhodně vyvarujte, trpíte-li žaludečními vředy nebo jste-li těhotná.

3. Povolený doping

Není pochyb o tom, že káva prospívá výkonnosti u vytrvalostních sportů. Právě proto ji od roku 2005 už nenajdeme na seznamu zakázaných dopingových látek. Musíme ovšem připomenout, že má dehydratační účinky, takže sportujete-li, myslete i na přísun vody a minerálek. Ostatně, dobrou kavárnu poznáte tak, že vám v ní k šálku moka nabídnou i skleničku vody.

4. Káva pro dobrý spánek

Ačkoli bychom to do povzbuzujícího prostředku neřekli, káva nám může pomoci dobře se vyspat! Proto si někdo s chutí dá kávu i před ulehnutím a jeho okolí nad tím nevěřícně kroutí hlavou. Co se tedy v těle děje po vypití šálku kávy? Fázi plné aktivity, kdy už je kofein vyloučen do krve, předchází útlumová fáze. Pokud ji umíme správně načasovat, bez problémů během ní usneme.

5. Více kávy, méně nemocí

Kafíčko se může stát naším ochráncem před některými civilizačními chorobami. Pravidelné pití kávy podle různých studií pomáhá snižovat riziko vzniku například Parkinsonovy nebo Alzheimerovy nemoci či cukrovky druhého typu (výzkum Harvardské univerzity). A navzdory tomu, že se kdysi říkalo o kávě, že obsahuje rakovinotvorné látky, současné výzkumy nic takového nepotvrdily.

6. Zapomeňte na mýty o vysokém tlaku

Máš-li vysoký tlak, kafe raději vynech, říkaly už naše maminky a měly pravdu. Ovšem pakliže máte tlak normální, pravidelné pití kávy vám ale ho určitě nerozhodí, jak si mnozí myslí. Jenom vám ho může přechodně zvýšit, než si vaše tělo vytvoří správný kofeinový metabolismus a začne novou látku tolerovat. Pak vám spadne zase zpátky do normálu.

7. Elixír pro zdraví

Káva obsahuje až 1000 zdraví prospěšných látek, zejména pro tělo užitečných antioxidantů. Těch má v sobě až čtyřikrát více než tolik propagovaný zelený čaj! Dokonce ani dáte-li si kávu bez kofeinu, o antioxidanty nepřijdete, i po jeho odstranění v ní zůstanou. Antioxidanty úspěšně likvidují volné radikály, které napadají naše buňky a jsou zárodkem mnoha nemocí. „Výzkumy ukazují, že káva je daleko více zdraví prospěšná, než škodlivá!“ tvrdí například Institut pro výzkum kávy při americké Vanderbiltově univerzitě. Antioxidanty nám naopak pomáhají bojovat s předčasným stárnutím, takže kafíčko můžeme skutečně považovat za elixír mládí.

"Bez kávy si neumím představit jediný den." Svěřuje se třicetiletá Týna. "Dokonce jsem jí propadla na tolik, že si kupuji mlýnky a zrníčkovou kávu ve specializovaných obchodech. Sama si jí umelu a pak dokonale nazdobím. Z pití kávy jsem si udělala doslova rituál."

Udělejte si i vy z pití kávy rituál. Nápady na její servírování najdete v galerii.

Foto zdroj: alphalogy.blogspot.com, profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (18)

Datum Autor Nadpis
01. 05. 2014 LubosHa Káva jako víno (reakcí: 0)
14. 01. 2014 krepelinda KAVA (reakcí: 0)
21. 09. 2013 kreta Neco o kofeinu (reakcí: 0)
31. 10. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
30. 10. 2012 Hanicka008 Kafíčko, to je moje:-) (reakcí: 0)
28. 10. 2012 manislava káva (reakcí: 0)
27. 10. 2012 bigmonkey :) (reakcí: 0)
24. 10. 2012 janete káva (reakcí: 0)
23. 10. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
23. 10. 2012 Daniela76 7 důvodů proč pít kávu (reakcí: 1)
23. 10. 2012 Bobina1 - (reakcí: 0)
23. 10. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
22. 10. 2012 giudi miluju (reakcí: 0)
22. 10. 2012 ladouch . (reakcí: 2)
22. 10. 2012 forjames ... (reakcí: 2)
22. 10. 2012 pepina . (reakcí: 0)
22. 10. 2012 lidka2 káva před spaním, (reakcí: 0)
22. 10. 2012 hanulka147 kafe (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

29. 03. 2017 Horoskop Rak

Občasná hádka ve vztahu vyčistí vzduch a leckdy trošku posune vztah dál, tak se jí nebraň a klidně partnerovi řekni, ... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist