Femina.cz » Magazín » Wellness » Odborníci radí: Jak se zbavit chrápání

Odborníci radí: Jak se zbavit chrápání

Odborníci radí: Jak se zbavit chrápání

Magazín: Wellness | autor: Lucie Elen | vydáno 24. 03. 2011

Kdo poruchami spánku netrpí, alespoň se s nimi setkal. Ať už v podobě chrápání, nespavosti či jiných narušitelů nočního odpočinku. Jak se s nimi dá bojovat? Zeptali jsme se MUDr. Jany Šplíchalové, MUDr. Jana Chlumského- Ph.D. a MUDr. Ondřeje Skály.

Babičky nám hrozily Klekánicí a Vodníkem, když jsme nechtěli spát - my teď zase hrozíme našim partnerům udušením, jestliže budou i tentokrát chrápat. Spánkové defekty mají však daleko hlubší opodstatnění, které nám pomohou objasnit profesionálové z Fakultní Thomayerovy nemocnice.

  • Poruchy spánku u dětí a dospívajících

MUDr. Jana Šplíchalová, primářka Oddělení dětské psychiatrie
U dětí jsou spánkové problémy ovlivněny vývojovými vlivy. Už u kojenců se setkáváme s nespavostí nebo častým probouzením. V předškolním a raném školním věku již mohou spánek ovlivnit i jiné psychologické vlivy (strach, úzkost, problémy s adaptací). Častější jsou poruchy spánku u dětí hyperaktivních, dráždivých, přecitlivělých nebo úzkostných. Problém se může týkat i kojenců. Souvisí totiž se stupněm vývoje centrální nervové soustavy. Příčinu zjistí pediatr, neurolog, pedopsychiatr nebo psycholog a dle toho určí další postupy, úpravu spánkového režimu, dostatečný pobyt venku atd.

  • Poruchy spánku pod detektorem spánkové laboratoře

MUDr. Jan Chlumský, Ph.D. – vedoucí lékař plicní JIP, lékař Spánkové laboratoře
Spánková laboratoř řeší především nespavost (insomnie), nadměrnou denní spavost (hypersomnie, včetně narkolepsie), poruchy cirkadiánního rytmu (spánku a bdění) a parasomnie (abnormální projevy doprovázející usínání, spánek, či probouzení). Doménou spánkové laboratoře jsou poruchy dýchání vázané na spánek (často doprovázené chrápáním – ale chrápání jako takové neznamená, že člověk tuto poruchu musí mít).  Důsledkem může např. být zhoršené okysličování krve kyslíkem s rizikem vývoje plicní hypertenze (zvýšení tlaku v plicním cévním řečišti).

Léčba většiny těchto poruch se řeší pomocí aplikace trvalého přetlaku do dýchacích cest, jinými slovy pacient je přes těsnou (nosní či obličejovou) masku napojen na přístroj, který pod určitým tlakem vhání vzduch do jeho dýchacích cest.

Co vyšetření ve spánkové laboratoři ukáže?
Je důležité si uvědomit, že výskyt poruch dýchání ve spánku, zejména obstrukční spánkové apnoe (krátkodobé přerušení pravidelného dýchání) nebo hypopnoe (mělké dýchání) dosahuje 20 % u mužů a 9 % u žen. Tyto poruchy mohou být také spojeny s řadou interních onemocnění, jejichž prognózu zhoršují. Mají tedy, jinými slovy, nesmírný zdravotní i společenský dopad.

  • Co může být příčinou chrápání a jak se dá odstranit

MUDr. Ondřej Skála, lékař ORL
Častou příčinou chrápání je omezená průchodnost horních cest dýchacích (v dutině nosní hypertrofie sliznic dolních skořep, deviace septa nosního, hypertrofie krčních mandlí (zejména u dětí), hypertrofie kořene jazyka). Operace nosní přepážky se provádí v celkové anestézii a je nutné počítat s  2-3 dny hospitalizace a 2 týdny pracovní neschopnosti.Přístroj se záhadnou zkratkou RFITT odstraní potíže téměř bezbolestně a velmi účinně
Léčba využívá cílené termoterapie ke zmenšení velikosti cílových míst nosních průchodů. To tedy vlastně znamená přímé odstranění příčiny zhoršené průchodnosti nosní, chrápání, nebo kombinovaných obtíží.

Další články z rubriky

Komentáře (39)

Datum Autor Nadpis
06. 01. 2016 Monika Pssst! (reakcí: 0)
21. 10. 2014 Lenka Chrápání (reakcí: 0)
22. 09. 2014 Hanka chrápání (reakcí: 0)
25. 08. 2014 Linda KOnec chrápání (reakcí: 0)
04. 07. 2014 cjríúímé Radana (reakcí: 0)
19. 05. 2014 Viola ticho (reakcí: 1)
22. 04. 2014 Jarka Chrápání (reakcí: 0)
11. 04. 2014 Marcela PSSST? (reakcí: 1)
02. 04. 2014 Erika Otravné chrápání (reakcí: 0)
21. 03. 2014 Pavla Jedině PSSST! (reakcí: 0)
19. 03. 2014 Adéla Klouzelný lék (reakcí: 0)
08. 01. 2014 ILON ILONA (reakcí: 2)
13. 09. 2013 Milada psstko (reakcí: 2)
09. 09. 2013 Zorka ústní sprej Pssst (reakcí: 1)
28. 05. 2013 Luděk chrapot (reakcí: 2)
04. 09. 2012 mipal chrápání (reakcí: 0)
05. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)
08. 08. 2011 helenadon chrápání (reakcí: 0)
02. 07. 2011 pegonela Nechrápu. (reakcí: 0)
16. 06. 2011 Lafik ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

29. 03. 2017 Horoskop Panna

Nezoufej a nepropadej beznaději, pokud soudní spor nedopadne přesně podle tvých představ. Ještě není všechno ztracené... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist