Femina.cz » Magazín » Wellness » Odborníci radí: Káva pomáhá při sportu!

Odborníci radí: Káva pomáhá při sportu!

Odborníci radí: Káva pomáhá při sportu!

Magazín: Wellness | autor: redakce | vydáno 06. 04. 2011

Káva a sport? Je toto spojení vůbec možné? Proč, ne! Kofein patří mezi nejrozšířenější stimulační látky a není překvapením, že má pozitivní účinky i na fyzickou výkonnost.

Šálek kávy zvyšuje sportovní výkonnost mnoha způsoby - pomáhá stimulovat centrální nervový systém, spalovat tuky, oddálit únavu, zlepšuje duševní činnost i silovou výkonnost.

Káva nás může vybičovat k lepším sportovním výkonům
Na trhu s potravinovými doplňky existují preparáty, které pomáhají sportovcům k lepšímu vstřebávání sacharidů, a tím sehrávají důležitou roli při obnově fyzických a psychických sil. Podle vědeckých studií je to i kofein, který v tenkém střevě zlepšuje vstřebávání sacharidů o 26 %. Nachází se v kávě, čaji, čokoládě, různých nápojích a celé řadě léků, nejčastěji používaných v léčbě nachlazení.

O zařazení kofeinu na listinu dopingových látek se vedou sáhodlouhé diskuse již celá desetiletí. Nicméně v roce 2004 byl ze seznamu vyřazen, protože neexistují vědecké důkazy prokazující dopingový potenciál kofeinu. Jeho stimulační účinky jsou však nepopiratelné, navíc je prokázáno, že konzumace kávy zhruba 1 hodinu před vytrvalostní i intenzivní sportovní aktivitou prokazatelně zvyšuje výkonnost.

Dokládá to i zkušenost předního fitness kondičního trenéra a instruktora Davida Hufa. "Vzpomínám si, že kvalitní kávu jsem se naučil konzumovat při svých zahraničních pobytech na soustředěních v Itálii, kde si italští kolegové bez poctivého picolla či ristretta trénink nedokázali ani představit. Tam jsem si vytvořil tento svůj rituál, který poctivě dodržuji téměř už 20 let. Opravdu před každým cvičením, ať s lidmi nebo sám, se vždy nastartuji silným picollem či espressem. Navíc třeba v kombinaci s vitamínem C (může být 250–500 mg) tvoří úžasnou kombinaci přirozeného akcelerátoru metabolizmu. Kávu doporučuji pít cca 20-60 minut před tělesnou aktivitou, nebo 1-2 hodiny po vlastní fyzické zátěži, ne okamžitě po jejím skončení, kdy tělo potřebuje zavodnit a vytvořit tím prostředí pro přirozenou rekonvalescenci po výkonu a doplnění jiných tekutin."


Jak kofein pomáhá?
Kofein je užíván velmi široce i ve výkonnostním sportu, zejména v Severní Americe. Existují studie poukazující na fakt, že více než čtvrtina kanadských a amerických atletů v dorosteneckých kategoriích užívá kofein. „Existují dokonce přesná data z testů prováděných u elitních běžců a plavců, která ukazují, že kofein v dávce 5 až 10 mg/kg tělesné hmotnosti zvyšuje jejich výkonnost, potencuje katabolismus tuků a snižuje oxidaci sacharidů,“ vysvětluje prof. MUDr. Libor Vítek, Ph.D., vedoucí Hepatologické laboratoře Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky VFN v Praze.

Káva evidentně zvyšuje sportovní výkonnost mnoha způsoby. Kromě stimulace centrálního nervového systému má například pozitivní efekt na uvolňování adrenalinu nezbytného pro mobilizaci organizmu při extrémní fyzické zátěži a zvyšuje využití tukové tkáně jako zdroje energie. Kofein také zvyšuje vstřebávání glukózy ze zažívacího traktu, čímž zlepšuje energetickou bilanci během sportovního výkonu.

Na co je třeba dát si pozor?
Je třeba mít ovšem na paměti i určitá omezení kofeinu při jeho užívání ve sportu, ke kterým patří jeho účinky diuretické, termogenní, ovlivnění kardiovaskulárního aparátu, apod. Dále je třeba také vědět, že pravidelný příjem kofeinu vede k rozvoji tolerance, proto někteří odborníci doporučují k dosažení maximálního účinku kofeinu 4-6 dnů před plánovaným sportovním výkonem jeho přísun vysadit. Také se nesmí zapomínat na možné interakce kofeinu, zejména s alkoholem, což je kombinace, která do sportu jistě nepatří a přináší pro konzumenty značná rizika.

Vzhledem ke značné individuální rozdílnosti v biologické odpovědi na podání kofeinu či konzumaci kávy je z praktického hlediska nutné, aby si každý tyto účinky ověřil na sobě a individualizoval režim (množství, doba podání apod.) tak, aby maximálně využil ergogenní účinky těchto látek,“ dodává profesor Vítek.

Další články z rubriky

Komentáře (17)

Datum Autor Nadpis
07. 01. 2014 RitaTerezka - (reakcí: 0)
05. 04. 2012 magic11 - (reakcí: 2)
11. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
05. 10. 2011 mistrix ... (reakcí: 0)
09. 07. 2011 nenulda ... (reakcí: 0)
05. 07. 2011 andrejkac hm (reakcí: 0)
02. 07. 2011 pegonela Miluji (reakcí: 0)
16. 06. 2011 Lafik :-) (reakcí: 2)
22. 04. 2011 Makule1309 Podporující účinky (reakcí: 0)
14. 04. 2011 moflika káva (reakcí: 0)
13. 04. 2011 wrazedkyne kava (reakcí: 0)
10. 04. 2011 aknela11 hezky (reakcí: 0)
09. 04. 2011 pegonela Miluji (reakcí: 0)
08. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
06. 04. 2011 brinoksa ... (reakcí: 0)
06. 04. 2011 ivetinkav - (reakcí: 2)
06. 04. 2011 kralicek zajímavé (reakcí: 4)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

21. 02. 2017 Horoskop Štír

Pokud ti dnes bude někdo nabízet výhodnou půjčku nebo přechod z jedné smlouvy na druhou, rozhodně odmítni. Nabídka je... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist