Nevěra! Když jedna žena nestačí

Stále častěji se setkáváme se situací, kdy má muž kromě své manželky i milenku nebo přítelkyni. S oběma vychází a považuje je za své partnerky. Ani jedné se pak nehodlá vzdát. Překvapivý je ale fakt, že dotyčné jsou ženy ochotné se s tím smířit a muži vše tolerovat. Je to počátek bigamie v Česku?

Není to horká novinka

Samozřejmě nelze říci, že by k něčemu podobnému dříve nedocházelo, muži měli tendence k podobnému jednání i v minulosti, ovšem společenská pravidla byla v oblasti morálky přísnější, a tak se vše mnohem více skrývalo. V současnosti naopak není nic neobvyklého, pokud známý politik či herec ani netají, že má vztah se dvěma ženami a v některých případech dokonce otevřeně prohlašuje, že jemu i „jeho ženám“ taková situace vyhovuje a nehodlá na ní nic měnit.

Je to konec tradičního pojetí rodiny?

Znamená to tedy, že se máme připravit na další rozvolňování morálky ve sféře rodiny a partnerských vztahů? Pravdou je, že dnešní doba svou otevřenou tolerancí k mnoha jevům přímo nahrává podobným situacím. Na druhou stranu psychologové důrazně varují, že jsme společnost monogamní založená na tradičních hodnotách rodiny, je nám bližší budování intimních vztahů založených na důvěře s jedním partnerem a výchova dětí ve dvou. Naše pojetí rodiny tedy nelze srovnávat například s pojetím v muslimských zemích, kde je bigamie běžná.

Nesnadný manželský trojúhelník

Manželský trojúhelník, kde jsou si zúčastněné ženy dobře vědomy, že existuje ta druhá, se kterou muž tráví další část svého volného času nebo vychovává děti, se po čase stává bojem o moc, kde vítězí již ne láska, harmonie či partnerské porozumění a tolerance, ale manipulace, která postupně vede ke značné nestabilitě. To, že jsou ženy ochotné v podobných svazcích existovat, je z velké části způsobeno tím, že se buď něčeho nechtějí vzdát, anebo čekají, že se situace vyvine nakonec v jejich prospěch.

Skrytá očekávání

Manželka, která toleruje muži milenku či přítelkyni, se nemusí chtít automaticky rozvést, protože nechce přijít o výhody, které ji třeba manželství přináší, o finanční jistoty a jistý společenský status. Milenka nebo dlouholetá přítelkyně, se kterou muž udržuje paralelní vztah, zase většinou očekává, že tento provizorní stav se v budoucnu vyřeší a muž se kvůli ní rozvede. Jenže muži taková situace vyhovuje a je schopen provizorium nestabilního trojúhelníku udržovat roky. Částečně pro něj je takový stav výhodný, má vše, co potřebuje a navíc se cítí v exkluzivním postavení, kdy o něj mají zájem dvě ženy.
článek

Psychologové radí do určité míry trpělivost, ale i stanovení hranic

Co doporučují psychologové ženám, které se ocitly v podobné situaci? Manželkám lze doporučit především trpělivost, se kterou by měly vnímat partnerova dobrodružství s druhou ženou, výčitky a hysterické scény manželce body nepřidají. Ovšem ani bezbřehá tolerance není řešením. V klíčových okamžicích by měla zaznít tvrdá a nekompromisní slova, pocítí-li žena, že únosná mez, byla v jejím případě překročena.

Co vám pomůže, jste-li v situaci manželky, která se zatím nechce rozvádět?

Podváděné manželce, která zatím nechce podat žádost o rozvod, pomůže nejvíce, začne-li si budovat vlastní svět, pěstovat své koníčky a seberealizovat se. Jednak se snadněji od manžela odpoutá, získá vlastní stabilitu a také zdroj radosti v nelehké životní situaci. Zároveň nepřichází v očích manžela o důstojnost a respekt, umí-li situaci zvládnout s nadhledem.

Dítě milence muže nepřihraje

Milenka a přítelkyně muže, který je ženatý a se svou ženou se nehodlá rozvádět, by si zase měla velmi dobře rozmyslet, zda jí vůbec nerovný vztah stojí zato. Snaha připoutat k sobě partnera za každou cenu, se může vymstít. Dítě není žádná záruka, že muž učiní nějaký vstřícný krok a konečně se rozvede. Naopak nátlak ze strany milenky bude vnímat časem jako nežádoucí, milenka se pro něj stane problematickou.

Nikdy manželku nekritizujte, obrátit by se to mohlo proti vám

Ani tehdy víte-li, že muž, se kterým udržujete vztah, není se svou manželkou spokojen, nepřekračujte jisté hranice a respektujte jeho ženu. Vyhýbejte se narážkám, pomluvám či ironii. Možná byste byla překvapená, jak bude svou manželkou najednou podvádějící muž hájit. Vaše kritika by vás tak mohla od něj vzdálit a naopak přiblížit jej zpět k jeho ženě a jejím kvalitám.

Dvojí život

Tou nejjednodušší radou, na kterou je ale bohužel v mnoha situacích již pozdě, je vůbec se do podobných vztahů dvojího partnerství nepouštět. Vím-li, že muž svou ženu nehodlá opustit ani po mnoha letech, bylo by zdaleka nejlepším řešením, najít si vztah nový. Muži by zase měli být natolik odpovědní, že budou schopni zvolit si jeden vztah i za cenu toho, že o druhý vztah přijdou a druhé ženy se budou muset vzdát. Ovšem tak jednoduché to samozřejmě v partnerských vztazích nebývá. Dojde-li k podobné situaci, měl by tedy muž alespoň respektovat důstojnost obou žen a oba světy striktně oddělovat.

A co vy? Dokázaly byste, milé dámy, tolerovat partnerovi druhou ženu?

Foto zdroj: profimedia.cz
2.4.2014 12:00| autor: Simona

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist