První pomoc, jak překonat partnerovu zradu

Důvody k rozchodu jsou různé. Jedno však mají společné – je to zrada, která bolí. A ty se v tom buď můžeš plácat do nekonečna, nebo to definitivně necháš za sebou a začneš zase žít. Co si vybereš?

Byl ti nevěrný? Prošustroval vaše úspory, nebo tě navštívil jeho potomek, o kterém jsi neměla ani tušení? Je jasné, že se trápíš a nevíš jak dál. Je čas přestat plakat nad rozlitým mlíkem a posunout se dál. Nebo za chvíli dočista zblbneš!

„Trpíme kvůli neloajálnosti partnera a to vkládá škodlivé emoce hluboko do našeho bytí,“ vyjadřuje se Carmen Harra, psycholožka a uznávaná vztahová expertka na svém blogu. Odbornice také dodává, že dokud nezpracuješ bolestné dojmy, nepohneš se z místa. Tahle dáma s letitou praxí ti také poradí, jak zvládnout zradu partnera! Kde začít?

1. Nebraň se emocím, nech jim volný průběh

Z jistoty a klidného zázemí se najednou stal nepořádek a totální chaos. Logicky to s tebou trochu zamávalo! Sedět doma a koukat z okna však ničemu nepomůže. Hněv a pocity v sobě nedus. Zajdi se vypovídat a „vyvztekat“ svým blízkým, rodině, kamarádce, popřípadě terapeutovi. Podle Carmen Harry je to nejlepší první krok a začátek „léčby“.

2. Nauč se odpouštět. Upřímně

Možná se ti to zdá absurdní. Odpustit někomu, kdo ti tolik ublížil? Jestli chceš získat zpátky svůj život, musíš se o to alespoň pokusit. Zášť tě totiž drží ve vzpomínkách na minulost jako rukojmí.

„Odpuštění neznamená přijímat špatné chování druhých, to znamená odpojení se od bolesti, frustrace a hořkosti. Dokud přechováváte nenávist vůči ostatním, dobrovolně potlačujete svůj vnitřní pokrok,“ vysvětluje Carmen Harra.

3. Odstřihni se od těch, kterým nevěříš

Proč se pohybovat v okruhu lidí, ke kterým nemáš důvěru? Zklamání sis přece už prožila dost. Není důvod, proč se vystavovat dalšímu. Jestli máš pocit, že někdo ve tvé blízkosti s tebou nejedná fér, bez servítek s ním přeruš veškerý kontakt. I tohle je teď pro tebe nesmírně důležité!

„Vyvarujte se neupřímným jedincům, kteří se zajímají jen o své vlastní blaho. Když na nich zůstanete lpět, povede to jen k tomu, že budete celkově nedůvěřiví. Hlavně k sobě samotným,“ varuje Carmen Harra.

4. Představuj si lepší zítřky. Často

Vizualizace je jedním z klíčových prvků. Neboj se snít! Mysli na to, že dneškem počínaje už ti nikdo ubližovat nebude. Přemýšlej, co dobrého tě v budoucnosti čeká, a zaměř se na to, co jsi vždycky chtěla prožít nebo udělat. Odbornice na zlomené srdce je toho názoru, že díky těmto myšlenkám zabráníš tomu, aby se zrádce vrátil a začal tě opět ovládat.

5. Neztrácej naději. Ta nikdy neumírá

Mnoho nešťastných jedinců není novému vztahu příliš nakloněno. No, dá se to pochopit. Ale šance na lásku je tady přece vždycky, je nutné si to uvědomit. Venku pořád můžeš potkat spousty těch, kteří mají dobré srdce. Jen neházet flintu do žita a najít v sobě opět víru ve šťastné konce!

„Teď je možná těžké začít někomu zase věřit, ale postupem času se na to budete dívat jinak. Jediné, co musíte udělat, je být otevření všem možnostem,“ uzavírá Carmen Harra.

Jaké mají zkušenosti naše čtenářky?

Zrada vždycky bolí a zvlášť, když je dvojnásobná, jako se to povedlo mně,“ vzpomíná Lucie (35 let). „Měla jsem poklidné a harmonické manželství do té doby, než se má nejlepší kamarádka rozhodla, že můj manžel je pro ni ten pravý a zcela nepokrytě mi ho přebrala. Pravda, nebojovala jsem. Když jsem je nachytala společně v posteli, vztah jsem ukončila, i když manžel se bránil. Už bych mu nikdy nemohla věřit,“ uzavírá Lucka.

„Tak to já se dozvěděla o osmnáctileté dceři manžela, když se u nás objevila mezi dveřmi s tím, že nemá kde být,“ vzpomíná Daniela (39 let). „Byl to pro mě šok a myslela jsem si, že bude i pro manžela, ale ten se za mými zády s dcerou celé roky vídal a přispíval na její výchovu. Musela jsem to hodně dlouho rozdýchávat, než jsem byla schopná mu odpustit.“

„Za největší zradu považuju nevěru,“ říka odhodlaně Jana (31 let). „Můj ex mi zahýbal zřejmě kudy chodil, jen já, husa hloupá, to neviděla. Tvalo mi dlouho, než jsem si to připustila a poslala ho k vodě a ještě mnohem dýl, než jsem si dokázala pustit k tělu jiného muže. Zrada prostě bolí dlouho.“

Co si o tom myslíš a co si myslíš o radách odbornice? Je tohle způsob, jak překonat bolestné období? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky! A jestli jsi k těmto radám skeptická, podívej na video. Slečna jim nejspíš nevěřila, a jak dopadla… Ta se v tom určitě plácá dodnes!

Foto zdroj: shutterstock.com

24.10.2016 4:00| autor: Lucie Feiková

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist